SAS GmbH, ZEISS O-SELECT dijital ölçüm projektörüne güveniyor

Hepsi yalnızca tek tuşla

Tıbbi cihazlardaki dişli mekanizmalarının daima kusursuz işlev sergilediğinden emin olmak üzere, başlangıç ve rastlantısal numuneler SAS GmbH için olmazsa olmaz niteliktedir. Bu hedefi kesin, tekrarlanabilir ve hızlı şekilde tutturabilmek amacıyla, – yapmanız gereken tek şey bir tuşa basmak – tahrik sistemleri üreticisi ZEISS O-SELECT dijital ölçüm projektörünü kullanmaya başlamıştır.

Üretim ve ölçüm teknolojisi alanlarındaki artan talep

Taban tanjant uzunlukları doğru mu? Çap, tolerans sınırları içerisinde mi?

Taban tanjant uzunlukları doğru mu? Çap, tolerans sınırları içerisinde mi?

SAS GmbH: tıbbi cihaz üretimi

SAS GmbH Yönetim Direktörü Adam Frey, "450 devirle, dişli mekanizmalarımız son derece yüksek hızlara erişebiliyor" yorumunu yapmaktadır. "Bunların ameliyat odasında kusursuz ve tutarlı işlev sergileyebilmeleri için, en yüksek boyutsal doğruluğa sahip olmaları gerekmektedir." Şirket şimdilerde rehabilitasyon ekipmanı alanında uzmanlaşıyor ve portföyünü genişleterek tıbbi cihazların işbirliğiyle geliştirilmesini ve üretilmesini de kapsama dahil etmiştir. Bu sayede, üretimde ve dolayısıyla da ölçüm teknolojisinde daha sıkı talepler ortaya çıkmaya başlamıştır: manüel ölçüm makineleri ve elle gerçekleştirilen ölçümler artık kalite güvencesi anlamında yeterli değildir.

Kalite güvence ve dişli takımı departmanı üyesi olan Wolfgang Benne, ZEISS kararını açıklarken "Bilgisayar kullanabilen herkes, bu optik ölçüm sistemini de kullanabilecek" ifadesini kullanmıştır.

Kalite güvence ve dişli takımı departmanı üyesi olan Wolfgang Benne, ZEISS kararını açıklarken "Bilgisayar kullanabilen herkes, bu optik ölçüm sistemini de kullanabilecek" ifadesini kullanmıştır.

Zorluk: hassas, hızlı ölçüm ve kullanım kolaylığı

SAS GmbH gereksinimlerini net olarak tanımlamıştır: optik ölçüm makinesi, bir milimetrenin yüzde birine en yakın değeri kadar hassas olmalı ve üretimde süreç güvenilirliğini artırmak için tekrarlanabilir olmalıdır. Frey için, kullanım kolaylığı sunmasının yanı sıra, üretim ekibi tarafından da rahatlıkla kabul edilecek bir ölçüm projektörü bulmak önemliydi. Nihayetinde, ZEISS O-SELECT dijital ölçüm projektörünü seçme kararı yalnızca iyi bir parasal değer değil, aynı zamanda sistemin göze çarpan kullanım kolaylığı da sunmuştur.  

Operatörden bağımsız ölçüm

ZEISS O-SELECT, saniyeler içerisinde sonuç üretiyor.

ZEISS O-SELECT, saniyeler içerisinde sonuç üretiyor.

Çözüm: yalnızca tek tuşla güvenli ölçümler yapın

Sistem kullanılmaya başladıktan yalnızca birkaç hafta sonra, Benne'nin freze, torna ve dişli takımı departmanlarındaki diğer SAS çalışanları da başlangıç ve rastlantısal numuneler için bu ölçüm makinesini kullanmaktaydı. Benne, ölçüm yapmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor: ölçüm alanına bir iş parçası yerleştiriyor, dijital ölçüm projektörü üzerindeki tek düğmeye basıyor. Ölçüm makinesinin optik sistemi, parçanın konumunu hemen kavrıyor. İş parçasına doğru bir mesafeden yakınlaşıyor, aydınlatma yoğunluğunu seçiyor ve odaklanıyor – tüm bu işlemler otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Halihazırda geliştirilmiş olan tüm programlar arasından otomatik olarak seçilen ölçüm programı, birkaç saniye içerisinde ekranda, ölçüm sisteminin sağında beliriyor.