Direksiyonu Sağa Çevirme

TRW Otomotiv mikrometrenin altında hassasiyetle direksiyon bileşenlerinin ölçümünü yapıyor

Günün her saati güvenilir ölçüm sonuçları – TRW Otomotiv Polonya'daki merkezinde direksiyon bileşenlerinin kalitesinin yüksek olmasını bu şekilde sağlıyor. Otomotiv tedarikçisinin direksiyon sistemi üretiminde koordinat ve yüzey ölçüm sistemlerine ilişkin talepleri de benzer ölçüde yüksek.

Zorlu konu: en ince ayrıntıya kadar üretim kalitesini takip etmek

Jaroslaw Muchajer "İnsanların hayatı ürünlerimize bağlı. Bu nedenle kalite bizim ilk önceliğimiz" diyor. TRW Otomotiv'de bir kalite yöneticisi olarak şirketin Polonya'daki Bielsko-Biala merkezinde aracın motordan sonra gelen en karmaşık ve pahalı bileşeninden sorumlu: direksiyon sistemi. Bu nedenle parçaların üretimi ayrı ayrı en ince ayrıntısına kadar izleniyor. Ölçüm sonuçları 0,1 mikrometreye kadar indirilmiş olan düşük tolerans değerlerini aştığında üretimin durması gerekiyor. Bu güvenlik önlemi maliyetlerin kolayca aşırı derecede artmasına neden olabilir. Bu durum şirketin hassas ölçüm ekipmanı ve üretici tarafından sunulacak 24 saat destek hizmetini aramasına neden oldu.

Çözüm: ZEISS koordinat ve yüzey ölçüm sistemleri

Bielsko-Biala fabrikası 2012 yılında açıldıktan sonra koordinat ve yüzey ölçüm sistemlerini seçme zamanı geldiğinde fabrika yöneticileri geçmişte edindikleri deneyime güvendiler. 2001 yılında şirket Czechowice-Dziedzice yakınındaki merkezinde bir ZEISS PRISMO ultra koordinat ölçüm makinesini kullanmaya başladı. Bu sistemin yüksek hassasiyete sahip ve güvenilir olduğu şirketin içinde hızlıca ağızdan ağıza yayıldı. ZEISS PRISMO, DURAMAX ve ACCURA II'nin sunduğu başka bir avantaj: kontak sensör taramaları ve parçanın geometrisinin hızlıca kaydedilmesi. SURFCOM 5000 yüzey ölçüm aletinin birkaç ay önce tanıtılmasını takiben şirket 0,1 mikrometreden daha ufak boyutta pürüzleri ölçmeyi başardı. Herhangi bir sorun meydana geldiği takdirde, ölçüm teknisyenleri Polonya'daki yalnızca 50 kilometre uzaklıkta olan ZEISS servis personeliyle istedikleri zaman iletişim kurabilirler.

Avantaj: Günün 24 saati güvenilir ölçüm sonuçları

ZEISS'ın sunduğu hassas ve güvenilir ölçüm sistemleri ile 24 saat servis sayesinde TRW kalite kontrolünü her zaman "pürüzsüz" bir biçimde yapabiliyor. Edinilen bu iyi tecrübenin bir sonucu olarak şirket yakın zaman önce yeni bir ZEISS PRISMO ultra koordinat ölçüm makinesi siparişi verdi. Bielsko-Biala'daki ölçüm laboratuvarının sorumlusu olan Tomasz Wadon "Ölçüm sürecimiz üretim sürecinin bir parçasını oluşturuyor" diye açıklıyor. "Bu nedenle, ölçüm makinelerinin güvenilirliği hayati öneme sahip."

Şirket hakkında

TRW Otomotiv fren, direksiyon ve süspansiyon sistemleri ile yolcu koruma sistemleri ve araç elektronik sistemleri üretmektedir. Dünyanın en büyük otomotiv tedarikçilerinden biri olarak şirket yaklaşık 250 farklı araç modeli ve 40'ı aşkın otomobil markası için parça üretmektedir. Şirketin 65.000 çalışanından 5.000'i Polonya'da çalışmaktadır. Bu çalışanlardan 1.000'i Bielsko-Biala ve Czechowice-Dziedzice'de direksiyon sistemleri üretmektedir.