Geleceğe Hazırlık

ZEISS yazılımı Sandvik'teki dişli açma geliştirme çalışmalarını destekliyor

2010 yılında alet üreticisi Sandvik Coromant ZEISS'a dişli açma mkineleri için bir ölçüm programı oluşturmakla görevlendirdi. Sonuç: ZEISS'ın GEAR PRO dişli açma yazılımını kullanarak şirket ölçüm zamanlarını yüzde 80'e varan oranlarda düşürdü. Otomatik olarak oluşturulan ölçüm raporları her dişli açma makinesinin hassasiyetini doğrulamaktadır.

Zorluk: kabul edilir seviyede masraf ile hassasiyeti onaylama

Alet ve alet çözümlerinde dünya lideri olan Sandvik Coromant'ta Küresel Satış ve Uygulamalar, Dişli Freze Çözümleri'nde Kıdemli Müdür olan Axel Küpper "Hassasiyet müşterilerimiz için yüksek oranda önemlidir; hassasiyeti ölçüm sistemlerimizle doğrulamalıyız" diyor. "Bir vince yönelik bir dişli çarkının profili hassas biçimde üretilmediği takdirde üretici 40,000 Euro'yu boşa harcamış olabilir." Bu, Sandvik dişli açma makineleri pazarına girmeye karar verdiğinde Sandvik için metroloji konusunun neden bu kadar önemli olduğunu tam olarak açıklıyor.

Sandvik halihazırda ZEISS koordinat ölçüm makinelerini kullanıyor. Fakat eksik olan üç kriteri de karşılayan, özel bir ölçüm programıydı: ilk olarak, ölçüm sırasında belirli bir kalite sınıfındaki dişli açma makinesine ilişkin tüm 17 DIN 3968 gereksinimi karşılanmalıdır. İkinci olarak, bu ölçümün sonuçları ölçüm raporuna otomatik olarak girilmelidir. Son olarak yazılım hızlı ölçümü kolaylaştırmalıdır. Sandvik pazarda ihtiyaçlarını karşılayan bir yazılım bulamadı. ZEISS'tan talepleri geliştirme konusunda bir işbirliğinin doğmasına yol açtı.

Çözüm: ZEISS GEAR PRO dişli açma ölçüm yazılımı

2010'da ZEISS Schmalkalden'deki Sandvik'e dişli açma ölçümleri için geliştirilen ilk geliştirme seviyesindeki yazılımı kurdu. Aynı zamanda geliştirme çalışmaları devam etti: Sandvik dişli açma makinelerinin ilk modelleri üzerinde çalıştı ve gereken ölçümleri için bu yazılımı kullandı. Carl Zeiss bu ölçümlerden gelen verileri yazılımın devam eden geliştirme sürecinde kullandı. Asıl buluş 2011 yılında yapıldı: Sandvik ilk dişli açma makinesi olan CoroMill 176'yı tanıttı. ZEISS aynı zamanda dişli açma ölçümleri yazılımının ilk versiyonunu programlama aşamasını tamamladı.

Avantaj: ölçüm zamanının yüzde 80 oranında kısalması

Bugün, ZEISS'ın GEAR PRO dişli açma ölçüm yazılımı Sandvik'in belirlediği tüm gereksinimleri herhangi bir istisna olmadan karşılamaktadır: yalnızca bir düğmeye basılarak ölçüm makinesi DIN 3968'te belirtilen tüm mesafeleri ve boyutları ölçmektedir. Yazılım, ölçüm raporunu oluşturmak için sonuçları kullanmaktadır. Bu, Sandvik'in müşterileri için her dişli açma makinesinin hassasiyet sınıfını belgelemektedir. Küpper, mutlu bir biçimde "Çok iyi geri bildirimler alıyoruz" diyor. Küpper aynı zamanda ölçüm süresinden de çok memnun: 70 dişe sahip bir modül 4 dişli açma makinesini ölçmek ve sonuçları rapor etmek yaklaşık 25 dakikamızı alıyor. Bu süreç eskiden 2,5 saat almaktaydı, bu da yaklaşık yüzde 80 azalmaya denk geliyor.