Doğru Plastik Bileşenlerini Güvenilir Bir Şekilde Ölçün

Daha fazla verimlilik için MASS teknolojisi

Teknoloji ile uğraşırken bir şey döndüğünde veya hareket ettiğinde bunun arkasında bir motor bulunur. Motor ne kadar küçük olursa, içindeki parçalar o kadar karmaşık ve hassas olacaktır. Bietigheim-Bissingen'deki Nidec Motors & Actuators GmbH, mass teknolojisine sahip bir ZEISS ACCURA II ölçüm cihazını kullanarak motorlarının kalitesini garanti eder.

Durum

Otomotiv endüstrisi, endüstriyel uygulamalar ve medikal teknoloji için parça imal eden üreticiler verimlilik için sürekli artan bir baskının altındadırlar. Aynı zamanda ürünlerinin kalitesi en azından aynı kalmalı ama tercihen gelişmelidir. Bu sebepten ötürü Nidec Motors & Actuators, mevcut en modern koordinat ölçüm makinelerinde bir tanesine yatırım yapmıştır: Carl Zeiss'ın ACCURA köprü tipi ölçüm makinesi. Tahrik modüllerinin (kayışa sahip veya kayışsız küçük motorlar) ilk denetimi ve prototip ölçümleri için kullanılır. Motorlar ve Prototipler için Laboratuvar Müdürü olan Ronald Frey şöyle anlatıyor :" Bu, bütün değer yaratım sürecimizin en iyi şekilde çalışması için en hızlı ve etkin şekilde doğru ölçümleri elde edebilmemizi garanti eden tek yöntemdi." Nidec'in tahrik modülleri sıklıkla, karmaşık geometrik unsurların bulunduğu, cam elyafı ile güçlendirilmiş plastik korumalardan oluşmaktadır. Bu sebepten ötürü mass ve Navigator teknolojisine sahip bir ölçüm cihazı seçildi.

MASS ve Navigatör ile daha yüksek verimlilik

"İş parçası sensörü belirler," Carl Zeiss ile yapılan müşteri toplantılarının ana konusuydu. VAST aktif sensörü, yüksek verimlilikleri ile öne çıkmaktadır. Ayrıca, VAST sensörleri, düşük pozisyondaki toleranslarda bile yüksek hassasiyete sahiptir ve çok uzun ve karmaşık prob sistemlerine uyum sağlayabilirler. VAST XXT RDS döner kafa sensörü esnekliği, enjeksiyonla kalıplanmış parçalarının ölçümü için idealdir. RDS ayrıca, ViScan kamera sistemi veya bir CNC'ye benzer LineScan lazer tarayıcısı gibi optik sensörleri kullanma becerisi ile ön plana çıkmaktadır. Carl Zeiss'ın Mass (Çoklu Uygulamalı Sensör Sistemi), hem merkezi bir prob sistemini, hem de farklı temas ve optik sensörlerine sahip döner kafa sensörünü kullanma becerisi ile bilinmektedir. Sensörler hızlı ve kolay bir şekilde operatör tarafından değiştirilebilir.

Memnun müşteriler

Ölçüm teknolojisini yöneten Alexander Klein, ölçüm makinesinden ve yazılımından oldukça memnun. CALYPSO ve FlexReporting'deki grafik görüntüsü ve değerlendirme, ölçüm sonuçlarını gösterir. Sonuçlar bütün müşteriler tarafından anlaşılır; geçmişteki yanlış yorumlar artık söz konusu olmaz. Çizim özellikleri, IQS'teki CAQ yazılımı kullanarak Nidec için elektronik olarak damgalanır. Yani, test edilen her bir özellik otomatik olarak belli bir isim alır. Bu özellikler, CALYPSO'ya aktarıldığında otomatik olarak doğru bir isim ve tolerans alır. Ölçümü yapan teknisyenin yapması gereken tek şey bu özellikleri, fareyi kullanarak 3 boyutlu model ile eşleştirmektir. ACCURA II, ürün kalitesini önemli ölçüde geliştirir. Klein, faydaları vurgulamak için bir örnek kullanmıştır: "Bir müşteri, bir açılır tavanın neredeyse gürültü olmadan hareket etmesi için 'oynamayan' bir tahrik modülü istiyordu. ACCURA II'yi kullanarak, bu gereksinimleri sağlayan modülleri bulduk ve gerekli olan parametreleri belirledik. CAD penceresindeki tarama hatlarının görüntüsü bize çok yardımcı oldu." Sonunda müşteri sonuçtan ve görüntüden çok memnun kaldı ve bunu Nidec'e yazdığı bir mektupta dile getirdi.

Kullanıcının bakış açısından önemli noktalar

Mükemmel ölçüm verimliliği, mass ve navigatör teknolojisinin doğrudan bir sonucudur. VAST navigatörü, yüksek hız modundaki lazer özelliği, merkezkaç kuvvetlerinin etkisizleştirilmesi ve probun dinamik kalibrasyonu, ACCURA II'yi çok dinamik bir ölçüm makinesi haline getirmektedir. Önceki ölçüm süreçlerine kıyasla saat başına daha fazla parça test edilebilmektedir. VAST XX'nin 0,01 - 0,13 N'lik çok düşük ölçüm güçleri sayesinde Nidec için özellikle önemli olan duyarlı plastik ve delikli parçalar, temas yöntemleri kullanılarak ölçülebilir. Bu, plastik parçaların kıvrılmamasını sağlar. Klein'e göre CALYPSO üzerindeki FlexReporting modülü, pazar içerisindeki en iyi sonuç görüntüleme sistemini sunmaktadır. "Bu ölçüm makinesi ile öngörülebilen herhangi bir ölçüm görevi için hazırız. Bu yatırımın, müşterilerimizle daha yakın bir ortaklık ile sonuçlanacağından eminim."

Şirket hakkında

NIDEC Motors & Actuators, DC motorları ve aktüatörleri imalatında küresel bir liderlerdir. Japon şirket için dünya çapında 110.000'den fazla personel çalışmaktadır. Ürünleri arasında fren sistemleri, cam kaldırma sistemleri, fanlar, elektrikli koltuk ayarlayıcılar ve endüstriyel uygulama ürünleri için motorlar bulunmaktadır. İmalat ve satış yerleri dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Stuttgart'ın kuzeyinde bir Alman şehri olan Bietigheim-Bissingen'debir imalat tesisi bulunmaktadır .