Çok sensörlü ölçüm makineleri KRAMSKI'deki ilk örnek denetimini hızlandırıyor

Üretime Gidiş

Kompleks hibrit metal ve plastik parçalar üreten herkes yalnızca bu iki maddeyle çalışma becerisinden daha çok ustalık sahibi olmak zorundadır. Bu aynı zamanda birkaç milyon Euro değerinde olan üretim sisteminin hizmete çabuk başlaması için çok önemlidir. Delikli ve hibrit parçaların üreticisi olan Alman KRAMSKI bu amaç için ZEISS'ın çok sensörlü ölçüm makinelerini kullanıyor.

Zorluk: Prototipten hacimli üretime hızlı geçiş

Hacimli üretimin başlaması için aletlerin yeterli derecede ayarlanmadan önce 100'den fazla ilk örneğin ölçülmesi KRAMSKI için alışılmadık bir durum değildir. Her parça için hedef 500 adede kadar karakteristik özelliğin kalitesinden emin olunmasıdır. Ve ilk örnekler mevcut hale geldiğinde ölçüm teknisyenleri için saatler çalışmaya başlar. Ölçüm Teknolojisi Ekip Lideri Mathis Schlegel'e göre "Bundan sonra ise güvenilir sonuçların çok hızlı bir biçimde müşteriye ulaştırılması gerekli." Neticede zaman para anlamına geliyor. Sonuçlar ne kadar erken belirli olursa alet üreticileri neyi düzeltip düzeltmemeleri gerektiğini daha erken öğrenebilirler ve birkaç milyon dolar değerindeki üretim sistemlerinde üretim daha erken başlayabilir.

Çözüm: ZEISS O-INSPECT 442 çok sensörlü ölçüm makinesi

Bu ölçümleri bu denli kısa bir sürede tamamlamak için Schlegel ve ekibi iki ZEISS O-INSPECT 442 çok sensörlü ölçüm makinesini kullanıyor. Bu makineler temaslı ve optik ölçümlerin aynı makinede ve çok hızlı bir biçimde yapılmasına imkan veriyor. "Ölçüm programlarını çevrimdışı olarak oluşturduğumuz için bugün zamandan çok yüksek miktarda tasarruf edebiliyoruz. Bu eski ölçüm makinelerimiz olduğunda mümkün değildi" diye açıklıyor ekip lideri.

Avantaj: değerli zamandan tasarruf

Çevrimdışı programlama birden fazla sebepten avantajlıdır. İlk olarak, ölçüm makinesi programlama sırasında bloke olmaz ve başka görevler için kullanılabilir. ZEISS CALYPSO ölçüm yazılımı sayesinde artık doğrudan CAD programı için programlama yapmak mümkün. Bu, ölçüm programlarının çalışma parçası hazır olmadan oluşturulduğu anlamına geliyor. Ölçüm makinesinin sunduğu başka bir avantaj: yüzlerce karakteristik özelliğe sahip prototip bir programı temel alarak ölçüm teknisyenleri rastgele örnekleme için 100 veya 150 karakteristik özelliğe sahip bir seri ölçüm programını göreceli olarak kolay bir biçimde oluşturabiliyorlar. Yalnızca gerekli karakteristik özellikleri seçmeleri yeterli oluyor, makine bunu takiben yolculuk yollarını hesaplıyor ve KRAMSKI'ye ekstra zaman tasarrufu sunuyor. Schlegel'in dediği gibi, "Baktığımız diğer makinelerin hiçbiri bunu yapamıyordu."

Özet profil

KRAMSKI Grubu'nun asıl ön plana çıkan özelliğini teknoloji açısından üstün, delikli ve hibrit parçaların üretilmesi oluşturmaktadır. Aile şirketi her yıl Pforzheim, Almanya'daki merkezi ile Sri Lanka, ABD ve Hindistan'daki şubelerinde 2,5 milyar parça üretmektedir. Bu parçaların çoğu, aletlerin çoğunda olduğu gibi, bizzat şirketin yaklaşık 700 çalışanı tarafından geliştirilmektedir. Şirketin müşterileri, otomotiv, elektronik ve telekomünikasyon ile medikal teknoloji ve solar ile tüketici ürünleri endüstrileri dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlerden gelmektedir.