En Gelişmiş İsviçre Saatinin Hassaslığı

IWC Schaffhausen Carl Zeiss ile kalite denetimine güvenmektedir.

Küçük dişliler pürüzsüz bir şekilde birbirine kenetlenerek, saatin iç kısımlarını rahatlıkla iterler. Hassas bir zaman ölçüm için en küçük ayrıntılara dikkat edilir ve sıkı kurallara uyulur. Saat üreticisi IWC'nin talepleri özellikle çok yüksektir. Carl Zeiss'ın ölçüm teknolojisi, Schaffhausen'de üretilen en lüks İsviçre saatlerinin güvenilirliğini ve etkinliğini garanti eder.

Zorluk: maksimum doğruluk

IWC, özel bir tasarıma sahip olarak teknoloji ve mühendisliği birleştiren yenilikçi saatler üretme tutkusuyla çalışmaktadır. Çeşitli zamanlarda saat ustaları bir kaç hafta boyunca tek bir saat üzerinde çalışırlar.

Ancak, bir saatin sürekli olarak aynı zamanı göstermesi için her bir küçük parçanın mükemmel bir şekilde birbiri ile eşleşmesi gerekmektedir. Bu yüzden mükemmel kalite yönetimi bir zorunluluktur. Bir çok ölçümde yalnızca 2 mikrometrelik tolerans (tek bir saç teli bundan 50 kat daha kalındır!) bulunmaktadır.

Dört sene önceye kadar IWC kalite yönetiminde manuel ölçümlere güvenmekteydi. Dört sene önce IWC, asgari iş hacmi ile farklı kalite sunumlarına olanak sağlamak için Carl Zeiss'ın desteği ile yeni bir süreci tanıttı. IWC'de Kalite Müdür Yardımcısı görevini üstlenen Thomas Bregel şöyle açıklıyor: "IWC Schaffhausen, ürünlerinde hassasiyeti, teknolojiyi, mükemmelliği ve benzersizliği birleştiren, büyümekte olan uluslararası bir şirkettir. Genişlememiz sırasında bu sebepten ötürü bu değerlere bizim gibi bağlı olan bir kalite güvencesi ortağına sırtımızı yaslamak istedik."

Çözüm: koordinat ölçüm makinesi ve merkezi veri yönetimi

Birden fazla koordinat ölçüm makinesi, ölçüm işlerini programlamak için bir yazılım ve merkezileştirilmiş veri yönetim sistemi artık IWC'deki kalite denetim sisteminin bel kemiğini oluşturmaktadır.

Ölçüm laboratuvarlarında bulunan dört adet O-INSPECT multi sensöre sahip ölçüm makinesi, saat parçalarının pozisyonunu ve biçim özelliklerini denetlemek için kullanılmıştır. Yalnızca bir düğmeye basarak bir prob uzanır ve parçayı tarar. Bütünleşik bir kamera, eğimleri ve konturları kontrol eder. IWC ayrıca iki adet DuraMax koordinat ölçüm makinesine sahiptir. Küçük bir alanı kaplamaları ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı dayanıklılıkları sebebiyle bu sistemler doğrudan imalat bölümünde kullanılabilir.

Fayda: hassas ölçüm sonuçları

Bir koordinat ölçüm makinesi bir kaç dakika içerisinde karmaşık 3 boyutlu ölçümleri tamamlar. Web tabanlı PiWeb kalite dökümantasyonu ile makinelerin bir ağ içerisinde birleştirilmesi IWC çalışanlarının her bir makine üzerinde bütün parçaları esnek bir şekilde ölçüm işlemine olanak tanır. PiWeb bütün sonuçları merkezi bir veri havuzunda birleştirir.

"Yeni koordinat ölçüm makineleri ile beraber en yüksek ölçüm doğruluğunu elde ediyoruz," şeklinde ekliyor Bregel. "Yeni ölçüm konsepti IWC'nin kalite güvencesinde kendi verimliliğini arttırmasını sağlamıştır."