Donanım üretiminde ölçüm hassasiyetini artırma

Avusturya ALBERT GmbH firmasının vidalı krikoları zorlu koşullarda da çalışmaya devam etmeli - örneğin deniz seviyesinin 140 metre altındaki bir petrol platformunun parçası olarak. Vidalı krikoların güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için firma bunları en ileri hassasiyetle üretmek amacıyla her türlü çabayı göstermektedir. Bir koordinat ölçüm makinesi firmayı kalite denetim işlerinde desteklemektedir.

ALBERT makine fabrikası yüksek performanslı donanımların ölçümü ZEISS ACCURA ile yapıyor

Martin Kirchmaier ve Reinhold Malli, teknik mühendis, işin ilerleme sürecinden çok memnun...

Martin Kirchmaier ve Reinhold Malli, teknik mühendis, işin ilerleme sürecinden çok memnun...

Zorluk: kesin ölçüm sonuçları

Baskı makinelerindeki silindirleri hareket ettirir ve çöldeki antenleri döndürürler - bu tahrik uzmanının ürettiği vidalı krikolar çok farklı olsa bile bir ortak noktaya sahiptir: hassasiyet ve güvenilirlik konusundaki en yüksek standartları karşılaması gerekmektedir. Fakat 2013 yılında yüksek ifadesi Genel Müdür Martin Kirchmaier için yeterli değildi. Aynı zamanda güvenliğin en kritik olduğu endüstrilerden de siparişler almak istiyordu ve şirket donanımının hassasiyetini daha da yükseltmeye karar verdi. Yalnızca yani bir makine gerecine yatırım yapmadı, aynı zamanda ürünlerinin hassasiyetini onaylamasına izin verecek bir koordinat ölçüm makinesi bulmak amacıyla yola çıktı.

Mühendis Reinhold Malli yeni ölçüm makinesinin hassasiyeti ve yapılan uygulamanın tekrarlanabilir olmasını özellikle etkileyici buluyor.

Mühendis Reinhold Malli yeni ölçüm makinesinin hassasiyeti ve yapılan uygulamanın tekrarlanabilir olmasını özellikle etkileyici buluyor.

Çözüm: ZEISS ACCURA köprü tipi ölçüm makinesi

Şimdiye kadar donanım üreticisi yalnızca makine gereçlerinin entegre ölçüm teknolojisini manüel yatay kola sahip bir ölçüm makinesi ve normal ölçü aletleri ile kayar ölçü aletleri gibi ölçüm ekipmanıyla kombinasyon içinde kullanmaktaydı. Kirchmaier artık ZEISS ACCURA koordinat ölçüm makinesini kullanmaya karar verdi. Yüksek oranda hassas ölçüm makinesinin en iyi performansını göstermesini sağlamak amacıyla Genel Müdür aynı zamanda iklimlendirilmiş bir ölçüm odasına yatırım yaptı. Artık gelen ürünlerin denetimi, ilk parça denetimi, rastgele alınan örnekler ve son denetimin neredeyse hepsi aynı ölçüm makinesinde gerçekleştirilmektedir. Bu aynı zamanda, örneğin suyun altında kullanım gibi zorlu standartlarda kullanılması gereken donanım bileşenlerinin denetimlerinin %100'ü için de geçerlidir

Hassas köprü tipi ölçüm makinesi yeni siparişlerin alınmasını sağlamaktadır

ALBERT ham maddeden her türde vidalı kriko üretmektedir.

ALBERT ham maddeden her türde vidalı kriko üretmektedir.

Avantaj: ölçüm hassasiyeti artırıldı, sipariş alındı

Kalite unsurlarının manüel olarak belirlenmesini gerektiren eski yönteme kıyasla ALBERT ölçüm sürelerini açık bir biçimde azaltmıştır. Fakat, her şeyin yanında, makinenin yüksek hassasiyeti tasarım ve üretim personeline daha yüksek kesinlik sunmaktadır. Personel işlerinin hassasiyetini artık daha iyi değerlendirebilmekte ve daha sonra gerekli değişiklikleri gerçekleştirebilmektedir. Genel Müdür Kirchmaier bu durumdan memnun: "Artık kalite konusunda yeni bir anlayışa sahibiz - ve hatta nükleer teknoloji için yüksek oranda komplike olan dokümantasyonu sağlayabiliriz." Kirchamaier'in ileri görüşlülüğü meyvesini verdi: Yeni ölçüm makinesinin yardımıyla İngiltere'deki bir nükleer santralin kapı tahrikleri için yeni bir sipariş aldı.