Tonlarca Hassasiyet

Hindistan'daki PMT Machines, iki kat daha hızlı bir şekilde rüzgar türbinleri için yüksek hassasiyetli parçaları ölçmektedir.

Modern rüzgar türbinlerinin devasa boyutlarına rağmen, imalatta maksimum düzeyde hassasiyet hala bir gerekliliktir. Hindistan'da güç ve trafik teknolojisi için önde gelen makine aletleri imalatçısı olan PMT Machines Limited bu yüzden, Carl Zeiss'ın ölçüm makinelerine güvenmektedir.

Zorluk: minimum tolerans

1,5 megawatt'lık rüzgar türbininin rotor göbeği 2 metrelik bir çapa sahiptir ve ağırlığı 7,5 tondur. Buna rağmen, maksimum hassasiyete sahip olacak şekilde imal edilmelidir. Deliklerin mükemmel dairesel biçiminden gelen maksimum hata, 30 mikrometreden fazla olamaz - 95 ve 34 santimetre çapa sahip olan delik çapının yüzde 0,01'i bile olamaz. Eğer hata bu toleransı aşarsa, müşteri derhal parçaları iade edecektir - bir rüzgar türbininin çalışmadığı durumlarda parçaları değiştirmek çok pahalıya gelebilir.

PMT Machines Limited, 2006'dan beri rüzgar türbinleri için parçalar imal etmektedir. Başlangıçta imalat makinesinde bir kaç ton ağırlığa sahip parçalar manuel olarak ölçülmekteydi. Ancak, alet ve makine ekleri ölçümleri karmaşık hale getirdi.

Çözüm: bir MMZ G ile otomatik ölçümler

PMT Machines, 2010 yılında bir MMZ G satın aldı. Carl Zeiss'ın ölçüm makinesi, özellikle yüksek seviyede hassasiyet talebi içeren büyük parçaların biçimlerini, boyutlarını ve pozisyonlarını ölçmektedir. MMZ G ile PMT Machines artık, Hindistan'da sınıfının en doğru denetim makinesine güvenmektedir.

MMZ G, kaliteli denetim işlerini bir seferde tamamlayan, hepsi bir arada olan bir sistemi arayan Hindistan müşterilerinin taleplerini karşılamakta ve imalata olabildiği kadar yakın çalışmaktadır (parçayı imal eden makinelerin yakınında).

PMT Machines Genel Müdürü Chetan Bhavsar şöyle yorumluyor: "Carl Zeiss, IMT'nin başka bir ölçüm makinesi ile zaten çok iyi sonuçlar almıştık." Şirket üç senedir bir PRISMO navigatörü kullanmaktadır.

Fayda: Gereken sürenin yarısında yüzde yüzlük doğruluk

MMZ G sayesinde PMT, müşterilerinin kalite taleplerini tam olarak karşılayabilmektedir. PMT Machines'ın ürün sağladığı Hindistan rüzgar türbini imalatçıları, parçaların artan kalitesi ve hassasiyetinden oldukça memnun.

Önemli bir fayda ise kalite denetimlerinin büyük ölçüde hızlı olması. Bhavsar şöyle belirtiyor: "Geçmişte manuel bir ölçüm toplamda üç saati bulabiliyordu; artık bunu yarısı sürede işlem bitiyor."

Şirket hakkında

PMT Machines Limited, Hindistan'da güç ve trafik teknolojisi için önde gelen makine aletleri ve parçaları imalatçısıdır. Merkezi Pune'da bulunan şirket, 1963'ten beri otomotiv sektörü de dahil olmak üzere çeşitli endüstriler için makine aletleri imal etmektedir. 2006 yılında şirket portföyüne demir yolu endüstrisi ve güç üretimi için parçaları da eklemiştir. Firma, gaz, buhar ve su türbinlerinin yanı sıra rüzgar türbinleri için de parçalar imal etmektedir.