Dişli Ölçümü

ZEISS koordinat ölçüm makineleri ve ZEISS GEAR PRO yazılımı, 3 metrelik çapa ve 16 tonluk ağırlığa kadar bütün yaygın dişli türlerini standartlara uygun bir şekilde ölçüp analiz etmenize fırsat verir.

Dişli ölçüm teknolojisinde yılları aşkın tecrübemiz sayesinde, bütün uygulamalarınız için doğru ölçüm prosedürünü bulacaksınız.
Ölçüm çözümü, her bir uygulamaya göre değişmektedir. Bu, bir döner tablaya ve yıldız proba sahip olan veya döner tablasız uygun prob konfigürasyonu ile olabilir.

Dişli ölçümü analizi, DIN, ISO, AGMA ve JIS gibi ulusal ve uluslararası standartlara veya kullanıcının belirlediği toleranslara uygun yapılabilir.

Bir CAD modeli sağlandığında ayrıca bir ZEISS METROTOM bilgisayarlı tomografi kullanabiliriz. Bu sistem, standart dişli çizimlerine ilave olarak plastikten yapılmış olan dişlilerin nominal/gerçek kıyaslamasını oluşturmak için kullanılır.

Silindir dişli

İnvolüt dişlileri ve soft dişlerinin yanı sıra, lineer profilli soft dişleri de ölçülebilir. Harici veya dahili bir dişli, alın veya helisel dişliler fark etmemektedir. Konik veya bevel dişlilerin yanı sıra, paralel soft dişleri veya tırtıllı soft dişlere sahip konikler de ayrıca analiz edilebilir.

Spiral ve düz konik dişliler

Spiral dişliler ve düz konikler arasında bir fark oluşturulur. Pinyon, halka dişlileri gibi çeşitler ve lokmalar da ayrıca ölçülebilir. Nominal veriler, Gleason (GAGE) veya Klingenberg (KIMOS) gibi tipik endüstri formatlarında oluşturulabilir veya bir CAD modelinden alınabilir. Eğer herhangi bir nominal veri yoksa, master dişli metodu da uygulanabilir.

Sonsuz

ZI, ZA, ZN ve ZK gibi bütün tipik sonsuz dişli profilleri, standartlara uygun olarak ölçülebilir ve analiz edilebilir.

Rotor

Rotorların (vida kompresörleri) ölçümü için, erkek (ana rotor), dişi (yedek rotor) ve düz rotorlar desteklenmektedir. Ölçüm için nominal veriler, bir çapraz bölüm profili veya bir CAD modeli olarak verilebilir.

Freze Bıçağı

Tekli ve çok oluklu freze bıçakları, involüt dişlilerin imalatı için ölçülebilir. Tam profilli freze bıçakları ve blok freze bıçaklarının yanı sıra, dönme plakalarına sahip freze bıçakları da desteklenmektedir. Teğet kesim geometrilerine sahip freze bıçakları da ayrıca ölçülebilir.