Güneş gözlüğü camları: sizin için hangi renk doğru?

İyi bir güneş gözlüğü camını ayırt eden nedir?

ZEISS güneş gözlüğü camlarının arkasındaki felsefe tek bir prensibi temel alır: gözlük camlarınız gündelik camlarınız gibi görme gereksinimleriniz, yüzünüzün şekli ve yaşam tarzınıza en iyi şekilde uymalıdır.

Önemli bir kalite kriteri iyi bir güneş gözlüğü camının güneşten gelen UVA ve UVB radyasyonuna karşı %100 koruma sağlaması ve yüzde 20 ile 80 arasında uygun bir renk koyuluğuna sahip olmasıdır.

Birçok renk mevcuttur. Güneş gözlüğü camlarınız ve çerçevelerinizin tipinize uymasını sağlamak üzere seçim yapabileceğiniz geniş bir tek renk, degrade renk ve iki renkli çeşit seçeneklerini sunarız. Böylece kişisel tarzınıza ve en sevdiğiniz kıyafete en iyi uyacak şekilde daha geleneksel kahverengi, yeşil veya gri veya tercih ettiğiniz bir renge sahip güneş gözlükleri seçebilirsiniz. Seçenekler sınırsızdır.

Bu gözlük camları iyi görünür ve tamamen işlevseldir. ZEISS güneş gözlüğü camları mükemmel renk kontrastı sağlayarak hem parlak ışık hem parlamalı durumlarda ve ayrıca yaygın aydınlatma koşullarında görmenizi daha iyi hale getirir. Gözlük camlarının dayanıklılığı ve minimum ağırlığı güvenliği ve kullanıcı rahatlığını da arttırarak bunları ister spor, ister yürüyüş ister şehirde gezinti olsun dışarıda yapılan her türlü aktivite için mükemmel aksesuarlar haline getirir.

İşte sizin için doğru renkli gözlük camlarını seçme yolu

Seçim yapabileceğiniz sınırsız sayıda renk, ton ve çeşit vardır – ama sizin için hangi özellikler en uygundur? Bu çok kişisel bir karardır. Renkler hem gözlüklerinizin nasıl göründüğünü belirler hem de neler düşündüğünüz ve hissettiğinizi önemli ölçüde etkiler.

ZEISS renk programı çok çeşitli renklere sahiptir – tek renkler, degrade renkler ve iki renkli moda renkler. Gözlükçünüzle konuşun ve renkli gözlük camlarınızı ne zaman ve nerede kullanmayı planladığınızı anlatın: Rutin aktiviteler için? İşte? Spor yaparken? Özel durumlarda? Gözlüklerinizi uzun süreler veya düzenli olarak kullanmayı planlıyorsanız açık bir renk en iyisidir. Işığa ne kadar hassas olduğunuzun da önemli bir etkisi vardır. Renk seçerken kadınlar önceden her zamanki makyajlarını yapıp rengi ona göre seçmelidir. Ayrıca normalde ne tür giysiler kullandığınızı düşünün. Bunların tümü gözlükçünüzün sizin için doğru rengi önermesine yardımcı olacaktır.

Degrade renkli gözlük camları

Tek renkli gözlük camlarına ek olarak degrade renkli olanlar koyuluk oranı gözlük camının üst kenarından alt kenarına azalacak şekilde bir geçiş süreciyle üretilebilir. Bu güneş gözlüğü camları degrade renklidir ve özellikle kullanıcı örneğin araba kullanırken olduğu gibi yukarı bakınca ışık koşullarının değiştiği durumlar için çok uygundur: kontrol paneline bakarken gözlük camının sadece açık renkli bölgesinden bakarsınız. Ama gözlük camının koyu renkli üst kısmından, yola bakarken parlamasız görmenin tadını çıkarmaya devam edersiniz.

Tabii serimizde degrade renkli çok çeşitli gözlük camı vardır – gözlükçünüze sormanız yeterlidir.

İki renkli gözlük camları

İki renkli gözlük camlarıyla gözlüğünüzü kendi tarzınızı ve makyaj seçiminizi tamamlayan şık bir aksesuara dönüştürürsünüz. İki renkli gözlük camları tek bir gözlük camında birden fazla renk içerir. Renklerimiz şunlardır:

  • Jeans – sportif tip için
  • Pistachio – gençler için herhangi bir kıyafeti kusursuz şekilde tamamlar
  • Cinnamon – kullanıcıya geleneksel ama şık bir görünüm verir
  • Stone – daha az dikkat çeken bir tarz için

Sürüş için uygun gözlük camı renkleri

Güneş gözlükleri özellikle araba kullanırken yazın olmazsa olmazlarıdır. Ancak sürücüler, gözlük camı %90 veya üzerinde renge sahipse çok koyu olacağına ve böylece sürüş için uygun olmayacağına dikkat etmelidir. Geceleri maksimum değer %25'i geçmemelidir. Renkli gözlük camları seçerken sürücüler doğru rengi seçtiklerinden emin olmalıdır.

Trafik işaretleri ve trafik ışıklarını görebildiğinizden emin olmak için güneş gözlüğü camları doğal renk kontrastlarını korumalıdır. Yeşil, kahverengi ve grinin araba sürme için en uygun renkler olmalarının nedeni budur.

Kendiliğinden renklenen gözlük camları sürüş için her zaman en iyi tercih değildir. Arabanın ön camı UV radyasyonunun büyük bir kısmını engeller yani gözlük camları siz dışarıdayken olduğu kadar koyulaşmaz.

Parlak güneş ışığında araba sürerken parlamayı önemli ölçüde azaltmanız gerekiyorsa degrade renkleri veya polarize camları olan güneş gözlüğü tercih etmelisiniz.

En iyi gözlük camı renginin sizin için neler yapabileceğini görün

ZEISS güneş gözlüğü camları parlak güneş ışığının oluşturduğu parlama ve ıslak veya karla kaplı yüzeylerde dikkat dağıtan yansımalar gibi hoş olmayan parlamaları azaltırken renk ve kontrast algılamayı arttırır. Bu durum yelkenliyle gezerken, yürürken, sörf yaparken veya kayak yaparken zor ışık koşullarında bile rahat ve net görme için önemli bir faktördür.

Renkli gözlük camları ayrıca spor yaparken ve belirli hava koşullarında görmenizi arttırabilir. Amber ve pembe renkler bisiklet sürme için ve güneş ışığı çok azken veya hiç yokken özellikle uygundur. Kontrast arttırıcı özellikleri en parlak görme alanını sağlar. Bir renk özellikle çok az güneş olduğunda küçük ayrıntıları hızlı ve hassas bir şekilde ayırt edebilmeniz için önemlidir. Rengin şiddetini kullanıcıya uyarlamanın önemi buradadır, yani güneş gözlüğünün kullanılacağı yer ve zaman sizin için hangi rengin doğru olduğunu etkiler.

En iyi gözlük camı renginin sizin için neler yapabileceğini görün

Örneğin bisiklete binerken kullanıcı, güneş ışığı ve gölgelerden hızla geçer. Bu durumda koyu bir renk avantajlı değildir çünkü göz, ışık miktarı değiştiğinde yeterince hızlı uyum sağlayamaz.

Ayrıca bisiklete binenleri kendiliğinden renklenen gözlük camları kullanmaya karşı uyarmalıyız çünkü gözlük camları bu daha zorlu şartlara uyacak kadar hızlı açılmaz.

Önerimiz parlamayı azaltan ve daha gerçek renkleri koruyan, daha az performanslı gri gözlük camları olacaktır. Bu gözlük camları tüm yıl boyunca parlak güneş ışığında bile iyi görme sunar. Ancak sarı gözlük camları mavi ışığın daha büyük bir kısmını filtreleyip daha iyi kontrast sağlar ve kullanıcının eşit olmayan yüzeyleri ayırt etmesini mümkün kılar.

İşte size ipucumuz: gözlükçünüzle konuşmak ve birkaç farklı çeşit denemek için zaman ayırın! Kararınızı verdiğinizde rahat bulduğunuz en parlak rengi seçin – bu gözlükleri ortam ışığında kullanırken gözlerinizi kısmanız gerekmemelidir. Ve hangi rengi seçerseniz seçin gözlük camlarınızı çiziklere karşı korumak için sert bir kaplaması ve gözlük camındaki rahatsız edici yansımaları önlemek için bir antireflektif kaplaması olduğundan emin olun.

İlgili Ürünler

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun