DuraVision® BlueProtect - iç mekân etkinlikleri için ideal

Şeffaf gözlük camları için özel mavi ışık koruması

Hem iç hem de dış mekanda mavi bileşenlere sahip ışık dalgalarına maruz kaldığımız için, mavi ışığın görme üzerindeki etkisi üzerinde tartışılmaktadır. Diğer taraftan, sağlıklı bir vücut ve genel sıhhatimiz için mavi ışığa ihtiyaç duyarız. Başka bir açıdan bakıldığında ise, mavi ışık özellikle güçlü güneş ışığında tehlikeli olabilmektedir. Kendimizi ise güneş gözlüğü camları ile koruruz. Bununla birlikte, LED ışıkları ve monitörlerin yaydığı radyasyon gibi modern ışık kaynakları nedeniyle artık her zamankinden daha fazla mavi ışığa maruz kalıyoruz. Uzun saatler boyunca bilgisayar başında ve modern aydınlatma sistemlerine sahip odalarda mı çalışıyorsunuz? Bazı kişiler, lambaların ve ekranların yaydığı mavi ışığın kendilerini yorgun ve rahatsız hissetmelerine sebep olduğunu fark etmişlerdir. ZEISS DuraVision BlueProtect kaplamasına sahip şeffaf camlar, sert kaplama seçeneği ve temizlemeyi kolaylaştıran Clean Coat teknolojisi ve bunların yanında 390 ila 440 nm aralığında mavi ışığı zayıflatan mavi filtreyi sunar.

Sizin için nasıl faydalı olabilir

Şeffaf camlar için zararlı mavi ultraviyole ışığa karşı koruma.

  • Mavi-mor ışığın iç mekandaki potansiyel zararlı etkileri ile ilgili kaygıları olan ve uygun bir koruma arayan gözlük kullanıcıları için faydalıdır.
  • ZEISS DuraVision BlueProtect, şeffaf camlar için kullanılabilecek ve 390 ile 440 nm aralığında mavi ışığı süzen yeni bir kaplamadır.
  • Bununla birlikte, vücudumuz için ihtiyaç duyduğumuz "sağlıklı" mavi ışığa izin verir. Çalışmalar, 400 ve 520 nm aralığındaki (maksimum 460 nm'deki) mavi ışığın melatonin hormonu seviyesinin düzenlenmesi ve dolayısıyla biyoritmimizin ve sağlığımızın korunması için önemli olduğunu göstermiştir.
  • Kolay temizleme için sert kaplama ve CleanCoat, hepsi cam özelliklerine dahil.

DuraVision BlueProtect® kaplamasına kimler ihtiyaç duyar?

Mavi-mor ışığa karşı koruma, iç mekânda da

ZEISS DuraVision BlueProtect, zamanının çoğunu iç mekânda geçiren ve LED, televizyon, bilgisayar ekranı veya tabletlerin yaydığı potansiyel olarak zararlı mavi ışığa maruz kalan ve bundan rahatsız olan kişiler için özel olarak geliştirilmiş bir gözlük camı kaplamasıdır.

Mavi-mor ışığa karşı koruma, iç mekânda da

Işığın iyi ve kötü yönü

Ultraviyole ve mavi-mor bandındaki çok miktarda ışık insan gözüne kalıcı olarak hasar verebilir. Göz zarında ve korneada ağrılı yanma hissine sebep olmanın yanında, gözün kristal lensine (örn. katarakt) ve özellikle retinaya (sarı nokta hastalığı) zarar verebilir. İşte bu yüzden yoğun güneş ışığında, özellikle suyun veya karlı dağ yamaçları üzerinde çok miktarda kamaşmanın olduğu durumlarda %100 UV korumalı güneş gözlükleri giymek çok önemlidir.

Peki ya yüksek mavi ışık oranına sahip ışık kaynaklarına iç mekânda sık sık maruz kalınmasına ne demeli?

Artık LED'lerin güçlü mavi ışık bileşenine, enerji tasarrufu lambalarına ve akıllı telefonlar, bilgisayar ekranları, tabletler ve e-kitaplar gibi aygıtlar tarafından yayılan radyasyona daha fazla dikkat edilmektedir.

Neyse ki, şu ana kadar yapılan çalışmalarda bilgisayar ekranlarını kullanmanın veya bu ekranlara uzun süre bakmanın retinaya zarar verdiği noktasında herhangi bir kanıt bulunamamıştır. Ve unutulmaması gereken bir nokta da, normal kapalı bir havada dışarıda bir saat geçirmenin, iç mekanda ekran başında bir saat oturmaya göre gözlerimizi 30 kat daha fazla mavi ışığa maruz bırakmasıdır.

Bununla beraber, ışık kaynaklarından veya ekranlardan gelen mavi ışık radyasyonunun bazı kişilerin gözleri için rahatsız edici veya yorucu olabilmesidir. İşte DuraVision® BlueProtect'e sahip ZEISS camlarının yardımcı olduğu nokta burasıdır. 450 ila 500 nm arasındaki mavi ışığın pozitif özelliklerinden ödün vermeksizin 390 ila 440 nm aralığında mavi ışığı azaltmaktadır.

Bir bakışta: mavi ışığın artıları ve eksileri

Artıları
Eksileri

Biyoritmi kontrol etme
Yapılan çalışmalar, 400 ve 520 nm aralığındaki mavi ışığın (460 nm'de maksimum) melatonin seviyesini düzenlemede ve bu nedenle biyoritmimizin ve sıhhatimizin kontrol edilmesinde çok önemli olduğunu göstermektedir.

Yüksek retinal hastalık riski
Bazı çalışmalarda 460 nm'nin altındaki mavi ışığa uzun süre maruz kalınmasının (maksimum 440 nm'de) retinanın fotokimyasal olarak hasar görmesine sebep olabileceği ortaya konulmuştur. Bu hasar, uzun vadede sarı nokta hastalığına sebep olabilir.

ZEISS'ten mavi ışık filtre çözümleri.

Herkes için potansiyel olarak zararlı mavi-mor ışığın etkilerine karşı korumak için doğru ürün

Potansiyel olarak zararlı mavi ışığa karşı koruma için ZEISS ürün portföyü herkes için doğru çözümü sunar.

ZEISS'in Skylet ve PhotoFusion ürünleri, farklı yoğunluklara sahip mavi ışığı filtrelerken %100 UV koruması sağlayan renkli ve kendiliğinden renklenen gözlük camlarıdır. DuraVision BlueProtect mavi ışığı kısmen azaltan özel işleve sahip kaplama portföyünü tamamlamaktadır. Düşük mavi ışık seviyelerine sahip iç mekânlarda kullanım için idealdir.

Bir bakışta

ZEISS'ten mavi ışık filtre çözümleri.
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun