Uzak Gözlükleri ve Yakın Okuma Gözlükleri

Tek odaklı gözlük camı seçiminde hatırlanması gereken anahtar noktalar nelerdir?

Yakın okuma ve uzak gözlükleri, görmeyi iyileştirmede en sık kullanılan yöntemlerdir. Peki, bu tek odaklı gözlük camlarını bu kadar özel kılan nedirdir? Size en uygun camı seçerken hatırlanması gereken anahtar noktalar neler?

Tek odaklı gözlük camları – en çok kullanılan gözlük camları

Tek odaklı gözlük camları, tüm camda sadece tek bir diyoptrik değer barındıran gözlük camlarıdır. Bu camlar, uzağı veya yakını görememe durumlarında zayıf görmeyi düzeltir, tek odaklı gözlük camlarının uzak görme ve okuma gözlüğünün temelini oluşturmasının sebebi budur. Farklı numaralara sahip olmanın yanı sıra, bu iki popüler gözlük türü görünümleri itibariyle de birbirlerinden farklıdır: Hipermetrop kullanıcıların tek odaklı camlarının merkezi biraz daha kalınken, miyop kullanıcıların tek odaklı görme camlarının ise kenar kısımları biraz daha kalındır.

Cam numaranız ne olursa olsun modern ZEISS teknolojisi, yüksek gözlük numaralarında bile inanılmaz derecede düz ve hafif camlar üretebilir. Ve dört farklı kalite performansından birisini seçebilme imkanı sayesinde, kişisel görme ihtiyaçlarınıza ve okuma alışkanlıklarınıza en uygun çözümü seçebilirsiniz. Bu, size mükemmel görme ve mükemmel görünme imkanı sağlayan tek odaklı gözlüklerinden faydalanabileceğiniz anlamına gelmektedir! Daha fazla bilgiyi, bu sayfanın aşağısındaki ZEISS tek odaklı cam portföyü bölümünde bulabilirsiniz.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Yakın okuma gözlükleri – yorgun gözler için en iyi çözüm

Okuma gözlükleri

İnsanlar 40 yaşına geldiğinde, yakın görmeleri bozulma eğilimi gösterir ve okuma, kelimelerin sayfa üzerinde bulanıklaşması nedeniyle zorlu bir görev haline dönüşür. İşte bu aşamada yakın okuma gözlükleri yardıma koşar. Yakın okuma gözlükleri tek odaklı gözlük camları kullanıcının kişisel okuma mesafesine, ki bu mesafe genelde 30 cm ile 40 cm arasında değişir, uygun hale getirilmesiyle elde edilir. Her fırsatta kitap okumaktan keyif alan kişilerin yaşamanı kolaylaştırmanın yanı sıra, genelde akıllı telefonlar ve tabletlerde bulunan küçük boyutlu yazıların okunması için de kullanılabilir. Her bir gözlük kullanıcısının görme alışkanlıklarına ve genel okuma mesafesine özel ayarlanmış gözlükler, gözlük numaraları ne olursa olsun kişilerin rahat, yorgunluk hissettirmeyen yakın mesafe görmenin keyfine yeniden varmalarını sağlar.

 

Neden "hazır okuma" gözlüklerinden kaçınmak gerekir
Ucuz olabilirler fakat bu avantajlı oldukları tek noktadır. Hazır yakın okuma gözlükleri artık sayısız süpermarkette ve diğer mağazalarda bulunabiliyor fakat bu hazır okuma gözlükleri, düzgün bir gözlüğün standart gereksinimlerinin çok altında kalır. Her iki göz için aynı derecede olacak şekilde sadece 0,25 diyoptri ile artmaktadırlar ve gözlük kullanıcısının kendisine özel görme ihtiyaçlarına özel yapılmamışlardır, bu da kişinin gözleri arasındaki mesafe gibi faktörleri dikkate alamadıkları anlamına gelir. Bu prizmatik etkiye sebep olabilir ve bazı durumlarda kullanıcının görmesinde ileri derecede hasara bile yol açıp, göz yorgunluğuna, baş ağrılarına, mide bulantısına ve migrene neden olabilir. Kullanıma hazır yakın okuma gözlükleri, kalifiye bir optisyenden bekleyeceğiniz görmenizi optimum şekilde düzeltme hizmetini asla sunamayacaktır. Şüphesiz ki, sadece tam görme potansiyelinizden faydalanmak için değil, genel olarak daha iyi hissetmenize de yardımcı olacak profesyonel olarak uygun hale getirilmiş yakın okuma gözlüklerine yatırım yapmak doğru bir karardı.

Yakını iyi göremeyen göz

Uzak gözlüğüne ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

Adından da anlaşılacağı üzere, uzak gözlükleri, kullanıcıların uzaktaki nesneleri daha net görmelerini sağlar. İnsanlar genelde 40 yaşına gelmeden önce bu gözlükleri kullanmaya başlar. Bu noktadan sonra, akomodasyon gücü olarak bilinen gözün bir mesafeden diğerine odak değiştirme kabiliyeti artık tüm mesafelerde net görmek için yeterli değildir. Bunun sonucunda, uzmanların presbiyopi adını verdikleri yakın nesnelere odaklanma kabiliyetinde azalma meydana gelir. Bu ihtiyaçları karşılamak için farklı çözümler gerekli hale gelir, uzak gözlükleri ile okuma gözlükleri arasında geçiş; bifokal veya progres camlara geçiş.  

Uzağı iyi göremeyen göz

ZEISS tek odaklı gözlük camları ürün portföyü

Dört farklı kalite ve performans sınıfı – Sferik, Asferik, Optimal ve Kişiye Özel– ister uzak görme, ister yakın okuma için olsun, görme ihtiyaçlarınıza uygun en iyi tek odaklı ürününü bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Her bir performans kategorisi bir öncekinin tüm faydalarını içerir.

1. Kalite sınıfı: Sferik – standart gözlük camı
Bu performans kategorisi, tek odaklı yakın okuma gözlükleri için yaygın bir seçim olan sferik cam tasarımlı tek odaklı gözlük camlarını kapsar. ZEISS, 1912 yılında tek noktada odak görüntüleme olarak bilinen ilk sferik gözlük camlarını – ZEISS Punktal®'ı – piyasaya sürdü. Organik (plastik) ve mineral (cam) seçenekleri bulunan camlar yüksek ve düşük numaralarda kullanılabiliyor. Optimize edilmiş cam yüzeyi net görmeyi sağlıyor, yani bu standart kalite seviyesinde bile sıra dışı görmenin keyfine varacağınızdan emin olabilirsiniz.

Organik tek odaklı gözlük camları, genelde yakın okuma camlarında görülen düşük numaraya sahip cam kullanıcılarının konforlu görmeye erişmeleri için mükemmel bir seçimdi. Plastik tek odaklı gözlük camları bu nedenle düşük ve orta dereceli miyopi (uzağı görememe) ve düşük hipermetrop (yakını görememe) için özellikle uygundur. Mükemmel görmeyi sağlayan bu sferik tek odaklı gözlük camları çevresel bulanıklığı en aza indirmek için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, camların olağanüstü şekilde hafif olmasını sağlayan modern üretim yöntemlerinden de faydalanırlar. Organik tek odaklı gözlük camları, mineral gözlük camlarına göre gözlük ağırlığını yüzde 40'a kadar azaltabilir. Organik camlar ayrıca kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır, bu da bu camları çocuk gözlüklerinde ve spor etkinlerinde kullanım için mükemmel seçim haline getirir.

Fakat ileri derecede miyop (uzağı göremeyen) kişiler için mineral camdan üretilen tek odaklı gözlük camları en iyi seçim olarak kalmaya devam eder. Gerekli refraktif indekse bağlı olarak, yüksek numaralar için bile artık son derece ince ve estetik camlar üretmek mümkündür. Ayrıca, antirefle kaplaması, yüksek refraktif indise sahip camlarda oluşan göze hoş görünmeyen "numara halkaları" ciddi oranda azaltır ve kullanıcının gözlerinin çok daha doğal görünmesini sağlar. Doğru çerçeve büyüklüğü ve şekli seçiminin de, cam kalınlığı üzerinde ve dolayısıyla gözlüğün genel ağırlığında etkisi vardır. Hep olduğu gibi, optisyeninizden uzman görüşü almak en iyi seçenektir.

2. Kalite sınıfı: Asferik – Hipermetropsanız iyi bir seçim
Bu performans aşamasında yer alan tek odaklı gözlük camlarında asferik bir tasarım kullanılmıştır ve artı numaralı camlar için, diğer bir deyişle hipermetrop (uzağı gören) gözlük kullanıcıları için en uygun camlardır. Sferik performans tasarımlı camlarla karşılaştırıldığında, avantajları asferik camların standart olarak yüzde 20 daha hafif, aynı numaralı sferik camlara oranla daha ince oluşları ve ön bombe kısımlarının ciddi olarak daha düz olmasıdır, tüm bunlara ek olarak aynı görme performansını da korurlar. Sonucunda, kullanıcıların gözleri, geleneksel camlara oranla daha az büyütülmüş olarak görünür. Asferik tek odaklı gözlük camları, süper bir görme sunan görsel açıdan düzgün gözlük arayışındaki yüksek numaralı gözlük kullanıcıları için iyi bir seçimdir.

3. Kalite sınıfı: Freeform teknolojisiyle noktasal optimizasyon
Sizi şaşkına çevirecek netlik! Bu performans kategorisinde yer alan tek odaklı gözlük camları, camın tüm yüzeyinde daha fazla görme konforu sağlayan ve geleneksel tek odaklı camlarda bulunan cam çevresindeki bozulmaları neredeyse tamamen yok eden ileri teknoloji ZEISS Freeform yöntemiyle üretilmiştir. Bu kalite sınıfındaki tek odaklı gözlük camları, sferik, silindir, optik aks, prizma ve prizma tabanının dahil olduğu kişisel kullanıcı numarasının bir çok yönünü üretim sürecine dahil eder. Cam tasarımı son derece ince ve düzdür ve her şey daha net ve daha doğal görünür. ZEISS Freeform teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin

4. Kalite sınıfı: Parmak izi kadar benzersiz – sınıfının en iyisi
En iyisini arıyorsanız, bu performans kategorisi tam size göre! 4. Kalite sınıfı tek odaklı gözlük camları gözleriniz için en yüksek seviye deneyimini sunar. Göz bakım uzmanınız tarafından ölçülen tüm verileri içeren ve son teknoloji üretim yöntemleri kullanan bu camlar, tüm yönlerde ve camların kenarında, yüksek numaralarda bile üstün görme netliği sunar. Aynı zamanda, bu son derece kişiselleştirilmiş camlar, yüksek silindirik ve prizmatik numaralarında bile inanılmaz derecede yüksek kullanıcı toleransı sağlar. Bu performans aşaması, prizma numarası kullanımı gerektiren bağlı heteroforya adı verilen bir rahatsızlığı bulunan kullanıcılar için özellikle tavsiye edilir. Bu kalite sınıfı, cam kişiselleştirilmesinin en son noktasını sunar.

Unutmayın: Tüm dört kalite ve performans kategorisindeki ZEISS organik (plastik) camlarda daima, çizilmeye karşı dayanıklı uzun süre mükemmel görmenin keyfine varmanızı sağlayacak sert kaplama bulunmaktadır! Ayrıca, organik ve mineral tek odaklı gözlük camlarımızın her ikisi de, daha iyi gece görme, güçlendirilmiş kontrast ve daha zengin renk olanağı sağlayan i.Scription® teknolojisi seçeneğiyle mevcuttur! Daha detaylı bilgi için lütfen optisyeninize danışın. Daha fazla bilgi için

Organik (plastik) ve mineral (cam) gözlük camları arasında seçim yapmak - avantajlar ve dezavantajlar neler?

Organik (plastik) ve mineral (cam) gözlük camları arasında seçim yapmak - avantajlar ve dezavantajlar neler?

Hangi cam malzemesinin size en uygun olduğuna karar vermek, ihtiyacınız olan numara, kullanma alışkanlıklarınız ve çerçeve tasarımındaki kişisel beğeniniz gibi birçok faktöre bağlıdır. Günümüzde, gözlük kullanıcılarının çoğunluğu organik camları tercih ediyor. Mineral gözlük camları nadir kullanılmaya başlandı, fakat bazı önemli özellikleri nedeniyle sadık takipçileri var olmaya devam ediyor.

Camdan üretilen gözlük camları ya da çoğu zaman adlandırıldıkları gibi "mineral camlar" çizilmeye karşı olağanüstü dayanıklı olmaları nedeniyle özellikle değerlidirler. Mineral gözlük camlarının bir başka avantajı ise yüksek numaralarda bile çok ince oluşları ve minimum renk dağılımları sayesinde (yüksek Abbe sayısı) netlik sağlamalarıdır.

"Organik camlar" olarak da adlandırılan plastikten yapılan camlar her türden gözlüğe uyumludur ve spor veya çocuk gözlükleri için özellikle uygun seçimlerdir. Son derece hafiftirler ve bu nedenle kullanılmaları rahattır, yüzeylerinde ince çatlaklar oluşmaz ve kırılmaya karşı son derece dayanıklıdırlar; kullanılan malzemeye bağlı olarak mineral gözlük camına göre yüz kez daha dayanıklıdırlar. Organik camların tek dezavantajı mineral gözlük camlarına göre çiziklere karşı daha az dayanıklı olmalarıdır. Fakat bu durum sert cam kaplaması kullanımıyla kısmen de olsa giderilebilir – ZEISS tüm camlarında standart olarak bu özelliği sunar! Organik camların, söz konusu stil olduğunda da bazı avantajları vardır: Mineral gözlük camları yalnızca birkaç renkte yapılabiliyor ve renklendirilmeleri çok zor olmaktayken, plastik camlar neredeyse istenilen tüm renklerde üretilebiliyor. Moda aksesuarı olarak renkli camlı bir gözlük arayışındaysanız, kesinlikle plastik camları seçmelisiniz! Plastik camlar, polarize filtreler ile veya bu filtreler olmadan özel kontrast güçlendirici renklerde (ZEISS Skylet®) ve kendiliğinden renklenen versiyonlarda (ZEISS PhotoFusion) mevcuttur. Organik ve mineral gözlük camları ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşın...

Her zaman olduğu gibi, optisyeniniz, hangi cam malzemesinin sizin için en uygun olduğu konusunda detaylı bilgiyi verebilecek en doğru kişidir.

Araç kullananlar için öneri: Araç kullanırken uygun olacak en iyi gözlüğü seçmek gerektiğinde, organik camlar her zaman en iyi seçenektir çünkü kırılmaya karşı dayanıklıdırlar ve üzerlerinde çizik oluşmaz, bu da hava yastığı patlaması gibi beklenmedik durumlarda yaralanmaya daha az neden olma ihtimalleri var anlamına gelir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Bölümler

Bombeli, ince veya renkli: İhtiyaca uygun bir ZEISS gözlük camı her zaman vardır! Moda çerçeveler & net gözlük camları? Optik bilgi birikiminden en fazlasını talep eden bir zorluk

Yaşam Tarzı + Moda 16.Eki.2017

Tags:

Gözlük kullanıcılarının tatile çıkmadan önce bilmesi gerekenler İşte daha dinlendirici bir tatil için önerilerimiz

Yaşam Tarzı + Moda 16.Eki.2017

Tags:

Ultra ince, süper hafif gözlüklerle maksimum konfor Az ama öz! Bu ipuçları, ultra hafif gözlük camları ve çerçevelerine sahip olmanın anahtarıdır.
Geniş bakış açılı mini moda rehberi: gözlükler ve moda– yenilmez bir ekip Bu ipuçları her fırsatta size göz alıcı görünmeyi garanti edecektir

İlgili Ürünler