Sarı renkli gözlük camları insanları daha mutlu eder mi?

Renkli gözlük camları yardımıyla daha iyi görme

Renkli gözlük camları hayatınıza gerçekten de renk katıyor. Peki ya renkli gözlük camlarının faydaları nelerdir? Hangi renk tonu daha faydalıdır ve hangi renkler modanın son trendlerine uymaktadır? Bu makale, size günümüzde gözlük camları için de geçerli olan renklerin zenginliğini gözden geçirmenin ve her ışık ve göz için en uygun olan camı seçmenin ne kadar eğlenceli olduğunu gösterecektir.  

Her renkli gözlük camının renkten bağımsız olarak bir filtre etkisi vardır. Örneğin birçok kişinin sarı renkte gözlük camlarının nesnelerin görünümlerini aydınlattığı için daha iyi bir ruh hali kazandırdığıyla ilgili sübjektif bir kanısı vardır. Tamamen objektif bir bakış açısıyla bu gözlükler hiçbir şeyi aydınlatmaz. Renkli camlar aslında ışığın tüm yoğunluğunu hangi tondan olduğu fark etmeksizin azaltır. Bununla beraber, sarı gözlükler, dış ortam ışığındaki mavi rengin büyük bir kısmını filtre ederek daha iyi bir kontrast etkisi yaratmaktadır. Öte yandan, bu etkiyi sağlamak için ışık koşullarının yeterli olması gerekmektedir. Bu da oluşan etkinin alacakaranlık ya da karanlıkta işe yaramadığı anlamına gelmektedir. Golf oyuncuları, spor tutkunları ve atışçılar genellikle sarı renkte gözlük camı kullanır, böylelikle hedef menzilindeki kontrastları yağmurlu ve sisli havalarda daha net görebilmektedirler.

Sürücüler ve bisikletçiler aşırı koyu gözlük camları kullanmaktan kaçınmalıdır. Bunları kullanmak ışık geçirgenliği yüzde üç ila sekiz oranlara kadar düşürür bu da fren lambaları ya da kırmızı ışık ikazlarını geç ya da yetersiz algılamalarına neden olur.  

Tek renklere ek olarak, değişen renkli camlar yaratmak için daldırma yöntemi kullanılabilir. Bu tip camlarda koyuluk seviyesi üstten alta doğru devamlı şekilde azalır. Sonuç olarak, birçok sürücü, araba kullanırken bunları takmaktan hoşlanır. Sürücü torpido panelindeki ekranları kontrol ederken, camlar sadece minimum düzeyde renklenmiş durumdadır, öte yandan, gözlüğün üst kısmından bakarak yolu takip ederken koyu renk sayesinde göz kamaştırıcı ışıktan korunmuş olur.
Çalışmalar insanların her rengi eşit derecede tolere etmediğini göstermiştir. Dolayısıyla, renklendirilmiş cam seçerken, gözlükleri takarken bu renklendirme biçimiyle tam anlamıyla rahat olmanız önemlidir. Optik uzmanınızda uygun renk numune örnekleri bulunur ve favori renginizi seçmeden önce bunları test etmelisiniz.

Polarize gözlük camları sürücüler için olduğu kadar kontrastları daha net görmek ve göz kamaştırıcı parlamaları minimize etmek isteyen kış sporu tutkunları için de pratiktir.

Benzersiz sıra dışı ürünleri sevenlere tavsiyemiz: Carl Zeiss Moda-Renkleri: harika bir görünüm için Karayıp okyanusunun gökyüzü mavisinden koyu neon rengine, turuncudan kahverengiye ve doğaldan kamuflaja bütün bir renk yelpazesi sunar.  

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Bölümler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Yaz Mevsiminde Gözlük Kullanma Bu yaz gözlüklerinizden keyif almanız için sizlere 10 ipucumuz var

İlgili Ürünler