Sadelik ve zarafet: LINDBERG Gözlük Çerçeveleri ve ZEISS Güneş Gözlüğü Camları - bu yazın trendi

DAHA İYİ GÖRME ekibi çerçeve üreticisi LINDBERG'e sordu: LINDBERG güneş gözlüklerini bu kadar özel kılan nedir?

Danimarka Kraliyet Ailesinin üyeleri, dünyaca ünlü politikacılar, iş dünyasının büyük iş adamları ve ünlüler Danimarkalı gözlük çerçevesi tasarımcısı LINDBERG'in çerçevelerini tercih etmektedir. Bu yıl güneş gözlüğü koleksiyonu öne çıkmakta ve LINDBERG'in daha popüler olmasına ve sevilmesine sebep olan sade, minimal Danimarka tasarımı geleneğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Üstün kalite prensibinin hem LINDBERG hem de ZEISS'in üzerinde durduğu ortak bir konu olduğundan tüm güneş gözlüklerimiz ZEISS gözlük camları monte edilerek satışa sunulmaktadır. DAHA İYİ GÖRME ekibi, koleksiyonu bu kadar özel kılanın ne olduğunu ve ZEISS güneş gözlüğü camları ile kendi çerçeveleri arasındaki mükemmel uyumu nasıl yakaladıklarını sordu.

LINDBERG'in Model 8569
LINDBERG'in Model 8569

LINDBERG'in başarı öyküsü 1980li yıllarda Bay Poul-Jorn tarafından Lindberg'in ilk menteşesiz ve vidasız gözlüğü olan AIR Titanium gözlük çerçevesini üretmek üzere tasarımcı Hans Dissing ile bir araya gelmesiyle başladı. O günden bugüne titanyumdan üretilen faset LINDBERG gözlük çerçeveleri estetiğin, teknik anlamda yenilikçiliğin ve kusursuz işçiliğin simgesi olmuştur. LINDBERG çerçeveleri vidalar, perçinler ya da kaynak yerleri gibi gereksiz unsurları ortadan kaldırarak, yalnızca temel unsurlara odaklanarak geliştirilen benzersiz çerçevelerdir. Sonuç olarak dünyanın en hafif ve en rahat gözlükleri arasında yer alan, son derece sağlam ve esnek bir gözlük ortaya çıkmaktadır.

2009 yılında LINDBERG güneş gözlüklerini de üretmeye başladı. LINDBERG daha üretiminin başından itibaren güneş gözlüklerinde ZEISS güneş gözlüğü camlarını kullanmayı tercih etti.

DAHA İYİ GÖRME: LINDBERG ve ZEISS uzun zamandır birlikte çalışıyor. 2009 yılında ürettiğiniz ilk güneş gözlüğü çerçevelerinde neden ZEISS gözlük camları kullanmayı tercih ettiniz?

LINDBERG: ZEISS gözlük camlarını kullanmayı tercih ettik çünkü güneş gözlüklerimizin olağanüstü bir görme performansı ile en uygun UV koruma özelliği sunmasının yanı sıra cazip renklere sahip olmasını da sağlayacak bir çözüm ortağı arıyorduk. ZEISS firması, ürünlerimiz ile tam bir uyum içindeydi.

DAHA İYİ GÖRME: Pekâlâ, bunlar 2009'da olup bitenlerdi, şimdi 2013 güneş gözlüğü koleksiyonuna odaklanalım. Çerçeveler ve gözlük camlarının biçimleri, tarzları ve renklerine ilişkin fikirleri nereden elde ediyorsunuz?

LINDBERG: Fikirlerimizi nereden edindiğimizi söylemek pek de kolay sayılmaz. Biz LINDBERG'de yalnızca dünün modasından ilham alabileceğimize inanmıyoruz. Aksine, şimdiki zamandan ve etrafımızdaki şeylerden ilham almayı tercih ediyoruz. Hatta müzik ve yiyecek gibi günlük şeyler dahi bizim büyük ilham kaynaklarımızı oluşturmaktadır. Bize göre tasarım biçimler, renkler ve malzemeler hakkında düşünme şekliyle teknoloji, zanaatkârlık ve konforun bir araya gelmiş halidir. Her ne kadar çok sayıda farklı kaynaktan ilham alsak da, esas değerimiz olan menteşesiz tasarımı her zaman aklımızın bir köşesinde bulundurmaktayız. Güneş gözlüklerimizin her zaman standartlarımızı karşılamasını sağlamalı ve onların göz alıcı olduğundan ve kullanım rahatlığı sunduğundan emin olmalıyız.

LINDBERG'in 8570 modeli
LINDBERG'in 8570 modeli

DAHA İYİ GÖRME: LINDBERG güneş gözlüklerinde ZEISS güneş camları kullanılmaktadır. Gözlük camı seçimi tasarım sürecini nasıl ve ne zaman etkilemektedir?

LINDBERG: Gözlük camları güneş gözlüklerimizin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Gözlük camlarının rengi ve biçiminde yapılan her değişiklik klasik güneş gözlüğümüze yepyeni bir görünüm katmaktadır. Örneğin 8570 modelimizi ele alalım, yalnızca gözlük camlarının rengini değiştirmekle güneş gözlüğü bir anda klasik bir görünüme sahipken birden gösterişli bir hal alabilmekte, bir başka renkte cam kullanılması sonucunda ise son derece sade bir görünüme sahip olabilmektedir. Yani ZEISS güneş camlarının güneş gözlüklerimize belli oranda bir özgünlük kattığını söyleyebiliriz.

DAHA İYİ GÖRME: Sizce koleksiyonun en etkileyici modeli hangisi?

LINDBERG: Sanırım en etkileyici modelimiz 8556. Bu model ilk parti güneş gözlüğü üretimimizden beri koleksiyonumuzun bir parçası olmuştur. Bu model modern bir klasik haline gelmiş olup, her zaman revaçta olacaktır. Bu model adeta bir bukalemun gibi çok çeşitli görünümlerle satışa sunulmaktadır: kullanılan farklı renk seçenekleri ve gözlük camlarına bağlı olarak her yaştan farklı tipte kadın ve erkeklerden oluşan geniş bir kitleye hitap etmektedir. Bu modele yeni görünümler katmaya devam edebiliriz; örneğin Ekim ayında Paris'te gerçekleştirilen Silmo optik fuarında bu modeli ZEISS gözlük camlarıyla ve yeni bir LINDBERG rengiyle capcanlı, yeni bir görünümle piyasaya sürmekteyiz.

LINDBERG'in 8556 modeli
LINDBERG'in 8556 modeli

DAHA İYİ GÖRME: LINDBERG gözlüklerinin en karakteristik özelliklerinden biri titanyum, altın, platin, elmas ve bufola boynuzu gibi değerli malzeme seçenekleri kullanarak üretilmeleridir. Böyle malzemeler zamana meydan okuyan bir zarafet, olağanüstü bir sağlamlık ve görme etkisi sağlamaktadır. Malzeme seçimi ile çerçeve tasarımı arasındaki ilişki nedir?

LINDBERG: Malzeme seçimi ile çerçeve tasarımı arasında gerçekten yakın bir ilişki söz konusudur, hatta bu iki şey birbirine bağımlı diyebiliriz. Örneğin, yumuşak hatlara sahip, ince bir çerçeve üretmek için en uygun malzeme tercihi asetat olacaktır. Bu malzeme doğası gereği titanyumun sahip olmadığı bir yumuşaklığa ve derinliğe sahiptir. Titanyum ile hafif ve aynı zamanda sağlam bir görünüm yaratabilirsiniz; bu görünüm hem sportif hem klasik hem de şık biçimlerde kullanılabilmektedir.

Altın malzeme ile çalışırken, tasarımımızın hafif ve estetik görünmesi önemlidir; Coco Chanel'in sözleriyle: "Lüks aynı zamanda konforlu da olmalıdır, aksi halde bu lüks sayılmaz.

Ayrıca, malzemeleri bir arada kullanma alışkanlığımız da vardır, mesela asetat güneş gözlüklerimizde titanyum işlemeler yer almaktadır, titanyum asetata sağlamlık katarken güneş gözlüğünü esnek ve ayarlanabilir kılmaktadır, öte yandan onların piyasadaki en hafif ve rahat güneş gözlükleri arasında yer almasını sağlamaktadır. Ve işte bu tam da gözlüklerimizi tasarlarken göz önünde bulundurduğumuz önceliklerimiz arasında gelmektedir: konfor ve esneklik ile her çerçevenin onu kullanacak kişinin yüz özelliklerine uygun olarak ayarlanabilmesi. Bunlar güneş gözlüklerimiz için de geçerlidir.

DAHA İYİ GÖRME: Son bir sorum var. Ünlü kişileri, hatta Danimarka Kraliyet Ailesi üyelerini LINDBERG gözlükleri takarken görmek şüphesiz sizin için son derece tatmin edici olmalıdır. Aklınızda kalan belli bir an var mı?

LINDBERG: Tabi ki Danimarka Kraliyet Ailesi üyelerini gözlüklerimiz kullanırken görmek bizim için son derece gurur verici bir deneyim. Ve hatta güneş gözlüklerimiz de kullanmayı tercih etmeleri bizim için son derece memnuniyet verici ve gurur okşayıcı.

Bizi en çok şaşırtan anlardan biri "James Bond - Yarın Asla Ölmez"(Tomorrow Never Dies) film afişlerinin yayınlandığı zamandı. Afişte, filmdeki kötü karakter, medya patronu Elliot Carver LINDBERG Rim modeli ile görüntülenmekteydi. Meğer aslında ekip bu gözlüğü kendi tercihleri olarak kullanmaya karar vermiş, yani bu bir ürün yerleştirmesi dahi değilmiş. İşte bu bizi gerçekten çok mutlu etti ve heyecanlandırdı!

LINDBERG hakkında:

LINDBERG'in en ön plandaki müşterilerinden biri Danimarka Kraliyet Ailesidir. Majesteleri Kraliçe II. Margrethe ve Prens Hazretleri Henrik, LINDBERG Titanium çerçeveleri kullanırken, Veliahtın Eşi Prenses Hazretleri Mary LINDBERG güneş gözlüklerini kullanmaktadır. Firmamız, Kraliyet Ailesini süslemekte, ileri gelen şirketlere layık görülen bir onur olan özel "Danimarka Mahkemeleri tarafından Kraliyet Yetki Görevine" getirilmiştir.

Aralarında Red Dot tasarım ödülünün de yer aldığı, sayısı 60'ı aşkın ödüle sahip bu lüks gözlük firması şüphesiz gözlük tasarımının en iyisine mükemmel bir örnektir.

Images: LINDBERG / Cover Modell 8571

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Bu gözlük çerçeveleri çok revaçta Bu yıl hangi çerçeveler moda? Ve en çok kime yakışıyorlar?

İlgili Ürünler