Sadece havalı gözlükler değil: çocukların gözleri için güneş korumasının önemi

Güneş gözlükleri oldukça havalı olabilir – çocuklarda bile. Bununla birlikte, çocuğunuzun hassas gözlerini korumak havalı görünmekten daha önemlidir.

İster kumsalda tatil yapıyor olun ister evin bahçesinde dinleniyor olun – güneş parladığı zaman, çocuklar dışarıda oynamayı severler. Çoğu ebeveyn çocuklarına güneş koruyucusu sürmeyi ve güneş şapkaları giydirmeyi hatırlar, fakat birçoğu güneş gözlüklerinin o kadar önemli olduğunu düşünmez. Çocukların gözleri özellikle hassastır. Dışarıda oldukları zaman çocuklar için optisyenden alınan kişiye özel güneş gözlüklerinin önemi bu yüzdendir.

Güneşli havalarda çocukları içeride tutamazsınız. Dışarıda olmak, oynamak ve eğlenmek isterler. Sorumluluk sahibi anne ve babalar çocuklarına güneş koruyucu sürerler ve kafalarını güneşten korumak için kapatırlar. Bununla birlikte, şapkalar ve güneş koruyucu gerekli olduğu her zaman güneş gözlükleri de takılmalıdır. Çocukların gözleri güneş ışınlarından dolayı özellikle risk altındadır. Onların gözleri daha berraktır ve yetişkinlerin gözlerinden çok daha fazla ışık girmesine izin verirler. Bu durum, çocuklar güneşten gelen kısa-dalga ışınlara karşı hiçbir savunmaları olmaması nedeniyle UV ışınlarının çok daha fazla zarar verebileceği anlamına gelir. Eğer güneş ışınlarına uzun süre maruz kalırlarsa, kalıcı hasar riski ciddi şekilde artmaktadır. Onlarca yıl UV ışını sonraki yaşamda katarakt gibi sağlık problemlerine sebep olabilir. Sonuç olarak, güneş gözlükleri çocuklarınız için yalnızca gösterişli bir aksesuardan çok daha fazlasıdır. 

Normal gözlüklerde ve özellikle gözlük camlarında olduğu gibi, güneş gözlüklerinin kalitesi özellikle önemlidir. Eğlenceli fakat ucuz gözlükler genellikle gerekli korumayı sağlamazlar. Eğer gözlük camlarında hava kabarcıkları veya hatta çizikler varsa, bunların yeri oyuncak kutusudur veya daha iyisi çöp kutusudur. Bir çocuğun renk algısını bozmaları nedeniyle, aynı durum sarı, mavi veya kırmızı camlı güneş gözlükleri için de geçerlidir. Yakınınızdaki optisyeniniz çocuğunuz için doğru ürünü tercih etmenize yardımcı olabilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Çocuklar için güneş gözlüğü alırken neleri bilmek gerekir?

Gözlük çerçeveleri keskin kenarlı veya kolay kırılabilir olmamalıdır – aksi halde çocuklarınız oyun oynarken kendilerine zarar verebilir. Yüksek kaliteli gözlük camları çok daha önemlidir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için, güneş gözlüğü kullanmak göz bebeklerinin genişlemesine sebep olur. Eğer güneş gözlüğü camları uygun UV koruma sağlamazsa, tehlikeli UV ışınları engellenmeden geçebilirler ve belirli koşullar altında kalıcı zarara sebep olabilirler. Camların CE işareti ve UV-400 etiketi taşıdığından emin olunuz. Yalnızca bu gözlük camları Avrupa standardı gereksinimlerini karşılamaktadır. Güvenlik nedenleriyle, çocukların gözlüklerinde yalnızca kırılmaz plastik camlar kullanılmalıdır.

Şüphesiz, çocuk onları kullanmazsa, en iyi güneş gözlüklerinin bile yararı yoktur. En büyük problem, çocukların henüz güneş gözlüklerinin iyi oturup oturmadığına veya çok sıkı veya rahatsız olup olmadığına zarar verememeleridir. Seçmenize yardımcı olması için optisyeninizin deneyimine güvenmelisiniz. Uzmanlar çocuğunuzun kafasının biçimi için mükemmel güneş gözlükleri bulacağından emindir.

Öneri: Gerçekten güneş gözlükleri takacaklarından emin olmak için, çocuklarınızın seçmek için yardım etmelerine izin verin.

Dolayısıyla: güneş gözlükleri çok küçük bebekler için uygun değildir. Burun köprüleri ve kulakları gözlük takmak için henüz yeterince gelişmemiştir. Bebekler için en iyi koruma geniş kenarlı bir şapka veya onları gölgede tutmaktır. Çocuklar en geç okul öncesine başladığı zaman uygun güneş gözlüklerine sahip olmalıdır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Lütfen yardım edin, çocuğumun gözlüğe mi ihtiyacı var? Bebek ve çocuklara düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak neden bu kadar önemlidir?
Çocuklar için doğru gözlük çerçeveleri. Karar vermek asla kolay değildir. Ve çocuklar için gözlük tercihinde önemli olan yalnızca görünümü değildir.
Çocuklara Mükemmel Bir Görme Kazandırmak Çocuklar için tasarlanan gözlükler oldukça ciddi standartları karşılamak zorundadır

İlgili Ürünler