Popüler Trend: Renkli Gözlük Camları

Rengarenk gözlük camı seçenekleri arasından hangisini tercih edeceğinizi şaşıracaksınız

Boyanmış ya da renklendirilmiş gözlük camları uzun süredir piyasada mevcuttur. Bu ürünü geliştirmede kullanılan moda trendleri ve mevcut renk paletleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Bu metin bir yandan optometri uzmanınızla gözleriniz için en doğru seçimi yaparken (özellikle UV ışınlarından korunmaya dikkat ederken) diğer yandan da çılgın renk seçenekleri arasından kendinizi nasıl sıyıracağınız konusunda size yardımcı olacak.

En çok sevdiğiniz çerçeveyi seçmenin yanı sıra buna bir de renkli camları ilave ederseniz gözlüğünüzü daha da kişiselleştirmiş olursunuz. Neticede, gözlük aynı zamanda sahibinin kişisel tarzını vurgulayan bir moda aksesuarıdır. Gözlük seçerken ilke şudur: İyi görün ve mükemmel görmenin keyfini çıkar. Carl Zeiss gözlük camlarınızı son moda renklere (yalnızca tek bir renk ya da iki renkli) ya da rengarenk olacak biçimde boyayacak. Seçiminizi yapmadan önce, renklendirilmiş camlarınızı hangi koşullarda kullanacağınız konusunda optometri uzmanınıza danışmalısınız. Bu camları yalnızca güneş gözlüğü olarak mı kullanacaksınız yoksa günlük hayatınızın bir parçası haline mi getireceksiniz ya da sadece özel faaliyetler sırasında mı kullanacaksınız?

Optometri uzmanınız size tüm renk tonlarında geniş bir numune renk seçeneği sunar. Bunları kullanarak renkleri test edin ve akıllıca bir karar verin. Ayrıca, gözlük camlarınızı kendi talimatlarınız ve yanınızda getirdiğiniz renk örnekleri doğrultusunda boyatabilirsiniz, örneğin camlarınızı bir kumaş rengine uygun olarak boyatmayı isteyebilirsiniz.

Hafif renklendirilmiş gözlük camlarının filtreleme etkileri, yapay olarak ışıklandırılmış renklerde ışığın gözleri daha az yormasını sağlar ve ayrıca kendi moda tarzınızı ortaya koymanızı mümkün kılar.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Renkli gözlük camları seçiminiz konusunda bazı ipuçları:

Gözlük camlarınız için bir renk tonu seçerken, konuya “az daha çoktur” ilkesiyle yaklaşmanızı öneriyoruz. Eğer renkli camlarınızı sık olarak kullanacaksanız, o zaman renklendirme minimal oranda olmalıdır, böylece iletişim içinde olduğunuz kişiler gözlerinizi yine de net bir şekilde görebilecektir. Renk seçimi yaparken, kadınlar her zaman yaptıkları makyajı uygulamalılar ve renk seçimini de bu makyaja uygun olarak gerçekleştirmelidirler. Ayrıca, en çok giyme eğiliminde olduğunuz giysileri de göz önünde bulundurmanız lazım. Optometri uzmanınız size kendi koleksiyonundan uygun renk seçeneklerinden oluşan bir skala sunacaktır.

Bu aralar trend olan renkler sarı, roze ve mavi tonlarıdır. Bununla beraber, eğer gözlüğünüzü, güneş gözlüğü olarak kullanacaksanız, seçiminizi büyük bir özenle yapmanız lazım çünkü her gözlük camı güneşe ve özellikle UV ışınlarına karşı yeterince koruma sunmamaktadır. Hatta bazıları zarara bile yol açabilir. Güneş gözlüğü taktığınız zaman göz bebekleriniz tamamen genişler ve dolayısıyla yeterince iyi korunmaz. Gözlük camınızın UV filtresine sahip olduğundan emin olun: Güneşe ait UV ışınlarının %100'üne karşı koruma sağlayan ve %30 ya da daha fazla oranda azaltan camları tercih etmelisiniz. Dikkat: gözlük camının rengi ya da renk yoğunluğu camın sunduğu UV koruma seviyesine işaret etmez; tek güvenilir belirteç CE damgasıdır. Kural olarak, optometri uzmanları tarafından satışa sunulan tüm renkli camlar CE damgalıdır ve dolayısıyla UV ışınlarına karşı koruma sunmaktadır.

UV ışınlarından korunmanın yanı sıra ayrıca ikinci bir koruma faktörüne de dikkat etmeniz lazım. Işık renk spektrumu dâhilinde, gözde en şiddetli hasarı mavi ışık oluşturur. Mavi ışık, gözde en keskin görme gücünün gerçekleştiği yeri hedef alır. Dahası, yayılmış ışığa neden olabilir, ki bu da görme konrast seviyesini düşürür. İyi güneş camları mavi ışıktan korumanın yanı sıra UV ışınlarına karşı da koruma sağlamalıdır.

Eğer mevcut güneş camlarınıza ilişkin şüpheleriniz varsa, optometri uzmanınız UV koruması ve mavi ışık geçirgenliği seviyelerini ölçerek size yardımcı olabilir. Ayrıca gözlük camlarınızın lokal olarak görme kalitesini de kontrol edebilir. Ayrıca siz evde kendiniz de bir başlangıç kontrolü gerçekleştirebilirsiniz: Gözlüğünüzü düz, yatay bir çizgi üzerinde tutun, daha sonra ileri ve geri oynatmaya başlayın. Eğer gözlük camlarınızın kalitesi iyiyse, çizgi herhangi bir bozulma göstermeyecektir. Bununla beraber, bu test ancak camları numaralı olmayan güneş gözlükleriyle yapılabilir.

Organik camların neden mineral camlara kıyasla daha fazla renk seçenekleri vardır?

Mineral malzemelerden yapılan gözlük camları, yani camdan yapılan gözlük camları buharlaştırma yöntemi ile ışığı absorbe eden renk katmanlarının üzerlerine uygulanması ile boyanmaktadır. Bu ince katmanlar, metal ya da metal oksit bileşimlerinden oluşmaktadır ve yalnızca belli yüksek sıcaklıklarda cam yüzeyine buhar ile uygulanabilmektedir. Bu maddeler ayrıca yüksek bir doğal ışık kırılma değeri sağlamaktadır ve yansıtma dereceleri yükselir. Sonuç olarak, katmanlar talep edilen cam özelliklerini koruyacak biçimde, çok sayıda basamakla cam yüzeyine buharlaştırma yöntemi ileuygulanır. Sonuçta, mineral gözlük camları farklı absorbsiyon seviyelerine sahip kahverengi tonlarla satışa sunulmaktadır - standart bir özellik olarak camın arka yüzeyinde her zaman altın renginde bir anti-refle kaplamayla üretilirler.

Organik gözlük camlarının renklendirilmesi ise camların boya çözeltilerine daldırılmasıyla sağlanır. Sonuç olarak, organik gözlük camları neredeyse her renge boyanabilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Yaz Mevsiminde Gözlük Kullanma Bu yaz gözlüklerinizden keyif almanız için sizlere 10 ipucumuz var

İlgili Ürünler