Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi

Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri

Günümüzde sınırsız sayıda güneş gözlüğü çeşidi vardır. Aynalı güneş gözlüklerinden klipsli güneş gözlüklerine kadar hem çeşitli gözlük camı rengi hem de çeşitli güneş gözlüğü şekli bulunabilir. Bunların bazıları ikonik bir statüye gelmişlerdir. Klasik kedi gözü güneş gözlükleri ve aviator güneş gözlükleri en iyi bilinen gözlük tiplerindendir. Modayla ilgili diğer konularda olduğu gibi güneş gözlüklerinin tarzları ve görünümleri sürekli değişmektedir. Özellikle filmlerdeki güneş gözlükleri moda tarzı üzerine bir etki yapmış ve sıklıkla güncel ürünlerde yansıtılmıştır. Çeşitli moda simgeleri ve güneş gözlüğü üzerine etkilerine genel bir bakış hazırladık.

1950'ler: Grace Kelly'nin Kraliyet Tarzı

1956 yılında Amerikalı Grace Kelly Monako Prensi Rainier ile evlendi. Evliliğinden önce ve sonra Prenses Grace sıklıkla siyah güneş gözlükleri takarken görüldü. Kendine özel tarzı olan kare güneş gözlükleri günümüzdeki modayı etkilemiştir ve hala şık güneş gözlüklerinin tanımı olarak görülmektedir.

1950'ler: Grace Kelly'nin Kraliyet Tarzı

1960'lar: Tiffany'de Kahvaltı güneş gözlükleri

Audrey Hepburn meşhur Tiffany'de Kahvaltı filmi için herkesin bildiği kedi gözü güneş gözlüklerini taktığında uzun süreli bir akım oluşturdu. Bu ikon haline gelmiş gözlükler artistle o kadar bağlantılıdır ki bazen Audrey Hepburn güneş gözlükleri olarak bile geçer. Bunlar filmlerden güneş gözlüklerinin moda üzerine büyük bir etki yaptığı ilk durum olabilir ama kesinlikle sonuncusu değildir. 1960'lardan popüler güneş gözlüklerinin çoğu Hepburn'ün klasik örneğini takip etmiştir.

1960'lar: Tiffany'de Kahvaltı güneş gözlükleri

1970'ler: Aradaki kısım yok

1970'lerden güneş gözlüklerini düşünürken akla ikon haline gelmiş iki şekil gelmektedir. Biri çok büyük çerçeveler olup öteki de John Lennon'un sıklıkla taktığı gibi küçük yuvarlak güneş gözlükleridir. John Lennon güneş gözlükleri olarak sıklıkla geçen çerçeveler temel olarak 1960'lar ve 1970'lerin hippi kültürüyle ilişkilidir. Bu gözlükler mavi, kırmızı veya pembe şeklinde birkaç renkte kullanılmıştır.

1980'ler: Top Gun ile 80'lerin eksantrik güneş gözlükleri arasında

Top Gun (1986) kesin olarak aviator güneş gözlüklerini erkekler için bir moda unsuru haline getirdiği düşünülen filmdir. Burada aktör Tom Cruise tarafından kullanılanlar altın çerçeveli yeşil güneş gözlükleriydi. Filmin popülerliğine rağmen birçok kişi aviator güneş gözlüklerini polis güneş gözlükleri olarak değerlendirir. Polis güneş gözlükleri denilenler ise popüler TV dizisi CHiPS'de oynayan polis Francis "Ponch" Poncherello rolündeki Erik Estrada tarafından sıklıkla takılmıştır. Estrada bir polisi oynadığından bu ikon haline gelmiş şekil ile bu tür güneş gözlüklerinin takma adı arasındaki bağlantı daha da kesinleşmiştir.

Tuhaf güneş gözlüğü tercihleriyle daima hatırlanacak bir kişi ise Sör Elton John'dur. Tercihleri her zaman günlük kullanım için uygun olmamıştır. Ancak tarihteki en yaratıcı ve benzersiz güneş gözlükleri arasında yer almışlardır. Elton John sıklıkla suni elmas güneş gözlükleri, aşırı büyük güneş gözlükleri veya diğer çok değişik güneş gözlükleri ile görülmüştür.

1980'ler: Top Gun ile 80'lerin eksantrik güneş gözlükleri arasında

1990'lar: Süper model şıklığı

1990'lar şüphesiz süper modellerin on yılı olmuştur. Kate Moss veya Claudia Schiffer gibi popüler modeller ince çerçeveler ve koyu renkleri tercih etmişlerdir. İnce ve küçük tasarımlar moda endüstrisini ele geçirmiş ve dağınık şıklık on yılın diğer açılardan renkli ve canlı modası için keskin bir tezat oluşturmuştur. 1990'ların sonları popüler güneş gözlüklerinin yer aldığı çeşitli çok bilinen filme sahne olmuştur. Bunların en iyi bilinen örneği muhtemelen Keanu Reeves'ın rol aldığı Matrix filmlerindeki güneş gözlükleridir.

2000'ler: Kahraman Güneş Gözlükleri

Yüzyılın başında Marvel, X-Men resimli roman serisini bir film dizisi haline getirmiştir. Cyclops rolünde James Marsden karakteri gücünü kontrol etmek için kırmızı güneş gözlükleri kullanmıştır. Çerçeve oldukça küçük ve yüzü saran tarzdandı.

2000'li yıllarda başka bir ana tarz Paris Hilton gibi meşhur kişilerin giydiği çerçevesiz güneş gözlükleri olmuştur. Sıklıkla kullanılan renkler mavi, kırmızı ve çeşitli pembe tonlarıdır. Bazen gözlük camlarında parlak veya başka türlü süsler de yer almıştır.

1850'li yıllarda başlangıç evrelerinden beri ZEISS'ın optik üzerine güçlü bir odaklanması olmuştur. 1920'li yıllarda ZEISS gözleri güneş ışığına fazla maruz bırakmadan doğal güzelliklerin tadına varmayı mümkün kılmak üzere renkli gözlük camları üretmeye başlamıştır. Yüzyıl boyunca portföye çeşitli renkler eklenmiştir. 2000'li yıllarda ZEISS Sunlens bölümü ürün yelpazesini genişletti ve ürünlerine numarasız güneş gözlüğü camlarını ekledi.

2010'lar: Orijinal Gözlük Camları – ZEISS Sunlens klasiklere geri dönüyor

Güneş gözlüğü tutkunuzu ve son yüzyıl boyunca gördüğümüz tüm harika renkleri ve gözlük camlarını göstermek üzere ZEISS Sunlens tasarımcıların tasarımları açısından çok kaliteli bir temel olarak kullandıkları Originals Lenses koleksiyonunu piyasaya vermiştir. Eski model gözlük camları koleksiyonumuz güneş gözlüklerinin geçmişini vurgulamak üzere harika renkli gözlük camları ve gerçek klasik tasarımlara sahiptir.

2010'lar: Orijinal Gözlük Camları – ZEISS Sunlens klasiklere geri dönüyor

ZEISS son tüketiciye güneş gözlüğü sunmaz ama ZEISS Sunlens ürünleri kullanan tasarımcılara göz koruma açısından en iyi güneş gözlüklerini yaratabilmeleri için renkli gözlük camları sunarız. Ortaklarımızdan biri sanatsal tasarımlarla koruyucu gözlükleri birleştiren Avrupa markası Massada'dır

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

* UV radyasyonu üç alana ayrılır, fakat sadece UVA ve UVB Dünya yüzeyine ulaşır. Kısa dalga boylu, yüksek enerjili UVC radyasyonu (100 - 280 nm) neredeyse tamamen Dünya atmosferinde emilir. Solar UV radyasyonu terimi, yalnızca dünya yüzeyine gelip bize ulaşan UVA ve UVB bileşenleri için kullanılır. UVA ve UVB radyasyonu, gözlük camlarıyla bloke edilmedikçe farklı oranlarda göz tarafından emilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Yaz Mevsiminde Gözlük Kullanma Bu yaz gözlüklerinizden keyif almanız için sizlere 10 ipucumuz var
Gözleriniz güneş ışınlarından kamaşmasın Güneş gözlükleri şık aksesuarlardır, ama daha da önemlisi gözleriniz için zararlı olan UV ışınlarına karşı korumayı sağlarlar

İlgili Ürünler