Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar

İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz

Gözlük değiştirmeye elveda deyin: Güneşten ve zararlı UV ışınlarından % 100 koruma sağlayacak ve kendiliğinden koyulaşan camlı ve geleneksel gözlüklerinizi tamamen unutabilmeniz anlamına gelecek yeni bir gözlük mü arıyorsunuz? Güneşte koyulaşan gözlük camlarının günümüzde ideal görme vadeden popüler modern mucizeler olduğunu biliyor muydunuz? Onları niye satın almanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini size anlatalım.

Kendiliğinden renklenen gözlük camları olarak da bilinen kendinden koyulaşan camlar 1960'lı yıllardan beri mevcuttur. Bunların hepsini mümkün kılan, kimyager Stanley Donald Stookey ve meslektaşı William Armistead tarafından yapılan bu küçük ancak önemli keşifti. UV ışınlarına tepki veren ve koyulaşma yeteneğine sahip camlar ürettiler.

O zamandan beri, kendinden renklenen camların kalite ve performansı açısından birçok gelişme kaydedildi. Gözlüksüz yapamayan ve çoğu zaman iç ve dış mekan arasında sıkça geçiş yapmak zorunda olan birçok insan kendinden renklenen gözlükleri sever. Bu çok yönlü gözlükler hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

Kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarındaki kalite farklılıkları nelerdir?

Kendiliğinden koyulaşan camlarla artık gözlük değiştirmenize gerek yoktur. ZEISS, fotokromik gözlük kullanıcıları için nelerin önemli olduğunu tam olarak bilmek istedi. Kullanıcıların talepleri kalite ve performans açısından çok açık:

  1. Kendiliğinden koyulaşan camlar pratiklik açısından ışık koşullarına çok hızlı bir şekilde uyum sağlamalıdır.
  2. Optimum görüş sağlamak için kendinden renklenen camlar güneşte çok koyu olurken iç mekanlarda tamamen berraklaşmalıdır.
  3. Kendinden koyulaşan camlar etkin olup UV ışınlarına karşı % 100 koruma sağlamalıdır.
  4. İyi görünmek için kendiliğinden renklenen camlar cazip ve uyumlu renk tonlarında mevcut olmalıdır.
  5. Kendiliğinden renklenen camlar uzun ömürlü olup yüksek performans sunmalıdırlar.
  6. Tüm çerçeve türleri ve her türlü gözlükle uyumlu olmalıdırlar.

Bunların hepsi ZEISS PhotoFusion gözlük camlarının sahip olduğu niteliklerdir. Sadece 15 ila 30 saniye içinde, PhotoFusion camları parlak ışıkta veya güneş altında koyulaşır*. İç mekanlarda, yaklaşık 5-10 dakika içinde tekrar berraklaşır*. Zararlı UV ışınlarına karşı % 100 koruma sağlarlar. Yani gökyüzünde güneşin parlıyor olması veya büyük bulutların olması önemli değildir: Gün boyunca gözlerimiz UV ışınlarına maruz kalmaktadır. Birçoğu için, UV korumalı cilt kremi kullanmak rutin hale gelmiştir. Ancak kremler gözlerinizi veya göz kapaklarınızı, rahatsız edici bir yanma hissi vermeden korumaz. Gözlerinizin koruması: UV korumalı gözlükler bunu rutin olarak yaparlar.

Fotokromik veya kendiliğinden renklenen camlar nasıl çalışır?

Bazı molekülleri içeren bir kimyasal reaksiyon, fotokromik camların temelini oluşturmaktadır. ZEISS PhotoFusion camlarının arkasındaki sır, değişen ışığa hızlı tepki veren fotoaktif moleküllerdir. Gelen ışık ve özellikle UV ışığı değiştiğinde moleküller camların koyulaşmasına veya berraklaşmasına neden olan bir değişim sürecine girerler. Bu molekülleri ZEISS camlarla birleştirmenin yenilikçi bir yolu sayesinde yüksek performanslı ve kendiliğinden renklenen camların yeni neslini tasarlamak mümkün olmuştur.

Kendiliğinden renklenen camlar için "fotokromik" terimi (Yunanca phos = ışık ve chroma = renk sözcüklerinden gelmektedir) de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu terim, aynı cam türlerini tanımlamak için kullanılır.

Kendiniz deneyin; hemen bugün gözlükçünüzle görüşün. ZEISS PhotoFusion gözlükleri hem tek odaklı cam hem progresif cam ve DuraVision Premium ile DuraVision BlueProtect gibi tüm ZEISS kaplamalarıyla mevcuttur. Ayrıca ZEISS DriveSafe ve dijital camlar olarak da mevcutlardır.  

Tüm ışık koşulları için ZEISS gözlükleri - PhotoFusion'un renkleri. Birini seçin!

Tüm ışık koşulları için ZEISS gözlükleri

PhotoFusion ile kendiliğinden koyulaşan gözlük camları hakkında 10 soru ve cevap

1.ZEISS PhotoFusion gözlük camları araba içinde de kullanılabilir mi?

Kendiliğinden renklenen camları etkinleştirmek için gereken UV ışınlarının büyük bir kısmı otomobilin ön camı tarafından engellenmektedir. Neyse ki, PhotoFusion gözlük camları önceki nesillere kıyasla otomobil içinde renklenme performansını daha fazla muhafaza etmektedir. Buna rağmen, uzun yolculuklarda güneş ışıklarının doğrudan göze vurduğu yolculuklarda, kullanıcılar standart güneş gözlüklerini tercih etmelidir.

2.Zeiss PhotoFusion gözlük camları iç mekanlarda tamamen berraklaşır mı?

Evet, PhotoFusion camları, tekrar kapalı bir mekana girince kullanıcısına neredeyse tamamen berrak görünürler.

3.Zeiss PhotoFusion gözlük camları güneş gözlüklerinin yerini tutabilirler mi?

PhotoFusion gözlük camları ister iç mekan ister dış mekanlarda olsun, gece veya gün boyunca genel kullanım için mükemmel genel görme performansı ve parlama koruması sunar. Yine de yoğun güneş ışınları altında ve yüksek ortam sıcaklıklarında, UV ışınlarını engelleyen ön camlı araçların içinde veya su ve kar gibi çok yansıtıcı yüzeylerin bulunduğu ortamlarda; sabit renk tonlu olarak reçete edilmiş bir güneş gözlüğü, parlama koruması ve görme bakımından en iyi konforu sunacaktır.

4.PhotoFusion gözlük camları (koyulaşma ve berraklaşmada) ne kadar hızlıdır?

Yüksek ve orta refraktif indeksli kendinden koyulaşan PhotoFusion gözlük camları çok yüksek hızda tepki verirler: ZEİSS'in mevcut nesil kendinden renklenen gözlük camlarına kıyasla % 20'ye kadar daha hızlı* koyulaşır ve iki kat daha hızlı tekrar berraklaşırlar*.

5.ZEISS PhotoFusion gözlük camları gölgede nasıl davranırlar?

Depending on the intensity of UV rays in the shade, self-tinting lenses will not be as dark as they are in direct sunlight and therefore only become slightly tinted. However, they still offer 100% UV protection.

6.ZEISS PhotoFusion gözlük camları gece araç kullanımına uygun mudur?

Evet, gece sürüşü için diğer berrak gözlük camları kadar uygundurlar. Ayrıca, ZEISS DriveSafe versiyonları olarak da mevcutturlar.

7.Zeiss PhotoFusion gözlük camları güvenilir UV koruması sağlar mı?

ZEISS PhotoFusion gözlük camları kullanıcılarının gözlerini her zaman UV ışınlarına karşı korur. Gözlük camı ister koyu ister şeffaf durumda olsun; bir dizi temel malzeme zaten % 100 UV koruması sağlamaktadır.

8.ZEISS PhotoFusion gözlük camları gün boyunca hem iç mekan hem dış mekanda kullanım için uygun mudur?

Evet, ZEISS PhotoFusion gözlük camları açık durumdayken neredeyse berrak olduklarından hem iç mekanlarda hem de geceleri kullanıma mükemmel derecede uygundur. Ayrıca, ZEISS PhotoFusion gözlük camları güneş ışığına maruz bırakıldığında yeterli parlaklık kontrolünü sağlamak için renklenir ve parlak güneş ışığında güneş gözlüğü rengine yakın koyuluk elde ederler. Özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için PhotoFusion'lu ZEISS gözlük camları arasından seçim yapabilirsiniz.

Aşırı güneşli ortamlarda standart bir güneş gözlüğü daha pratik olabilir.

9.ZEISS PhotoFusion camları, berrak camlara kıyasla ne gibi avantajlar sunuyor?

Berrak camların aksine kendinden renklenen PhotoFusion camları, ortam ışığı yoğunlaştığında koyulaşır. İç mekanlarda neredeyse şeffaftırlar ve parlak gün ışığına maruz kaldıklarında standart güneş gözlüklerine yakın derecede koyulaşırlar. Bu da parlamaya karşı koruma sağladıkları ve gelişmiş görme konforu sağladıkları anlamına gelir.

10.ZEISS PhotoFusion gözlük camları önceki kendinden koyulaşan veya fotokromik gözlüklerim kadar kullanışlı olacak mı?

ZEISS'in PhotoFusion gözlük camları en son kendiliğinden renklenme teknolojisiyle üretilmiştir ve böylece yüksek düzeyde bir performans seviyesi sunarlar. ZEISS'in önceki fotokromik camlarına göre yüzde 20'ye kadar daha hızlı* şekilde koyulaşmakta ve iki kata kadar daha hızlı* tekrar berraklaşmaktadırlar. Ayrıca, PhotoFusion camlar uzun vadede yüksek performans sağlar.

*Ortalama değer: Performans materyale, sıcaklığa ve ışık durumuna göre değişebilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Yaz Mevsiminde Gözlük Kullanma Bu yaz gözlüklerinizden keyif almanız için sizlere 10 ipucumuz var
Gözleriniz güneş ışınlarından kamaşmasın Güneş gözlükleri şık aksesuarlardır, ama daha da önemlisi gözleriniz için zararlı olan UV ışınlarına karşı korumayı sağlarlar

İlgili Ürünler