Hangi gözlük tipi bana uygun?

Her yüz için harika bir çerçeve vardır

Kedi gözü çerçevelerden entel gözlükleri veya çerçevesiz gözlüklere kadar – bu kadar çok sayıda ve geniş çerçeve seçenekleri arasında size en çok yakışanı bulup karar vermek çoğu zaman zordur. BETTER VISION'ın size yüz şeklinizin nasıl olduğunu ve hangi gözlükler, çerçeveler ve renklerin size en çok yakışacağını hızlı ve kolay bir şekilde belirlemeniz için bazı önerileri vardır.

Yüz şeklinizi böyle belirleyebilirsiniz

İlk bakışta kendi yüz şeklinizi açıkça tanımlamak her zaman kolay değildir – sık görülen özellikler bir yüzden diğerine çok farklılık gösterebilir. Ayrıca bir kişinin yüzünün şekli yaşamı boyunca sıklıkla, örneğin kilo verdiğinde değişir. Evde yüz şeklinizi belirlemenin kolay bir yolu şudur: önce bir ayna karşısında durup düz karşıya bakın. Sonra saçınızı geri çekmek için bir saç bandı kullanın. "Yüzünüzü serbest bırakmak" yüz şeklinizi tanımlamayı kolaylaştırır. Saç çizginiz yüzünüzün üst kenarını, çeneniz de alt kenarını belirler. Kulaklarınız yüz şeklinizin bir parçası kabul edilmez. Alternatif olarak yüzünüzün şeklini aynada suda çözünür bir kalemle çizebilirsiniz. Bir ayna yoksa düz karşıya bakan bir fotoğrafınız da (akıllı telefonunuzda kendi resminiz gibi) iş görür. Artık karşılaştırma yapıp kendinize şu soruyu sorma zamanı gelmiştir: aşağıdaki şekillerden hangisi yüzüme en çok benziyor? Bunu yapmanın daha da kolay bir yolu var: ZEISS yüz tanıma aracını kullanmanız yeterli.

Hangi yüz şekline sahibim?

Yüz şeklinizi tanımlamak kusursuz, çerçeveleri bulmanıza yardımcı olur. Yüz şekilleri altı farklı kategoriye bölünebilir:

1. Oval yüzler

Oval yüzler

Neredeyse her tür gözlük modeli oval bir yüz şekli için uygundur. Oval bir yüzde yumuşak ve uyumlu konturlar, küçük bir alın, yumuşak bir şekilde yuvarlak bir çene ve çıkık elmacık kemikleri vardır. Gözlükler için "ideal" yüz şeklidir çünkü hemen hemen her tasarım ve büyüklük oval bir yüze yakışır.

Hangi gözlükler oval bir yüz şekline yakışır?
Hemen hemen her şey harika gözükür – kare gözlükler, yuvarlak gözlükler, belirgin olmayan çerçevesiz gözlükler veya daha gösterişli çerçeveler (kedi gözü veya geniş çerçeveli entel gözlükler gibi) ve özel tasarımlar.

2. Yuvarlak yüzler

Yuvarlak yüzler

Yumuşak, düz konturlar, geniş ve belirgin elmacık kemikleri ve yuvarlak bir çene bu yüz şeklinin özellikleridir. Yuvarlak yüzler bazen oval bir yüzden daha kısa ve dolgundur.

Hangi gözlükler yuvarlak bir yüz şekline yakışır?
Belirgin olmayan, ince çerçeveler, yüzün genişliğine dikkat çekmeyen, keskin kenarlı çerçeveler (kare veya dikdörtgen çerçeveler gibi) veya yüze ek kontur ve daha keskin bir tanımlama sağlayan daha geniş çerçeveler. Nilör veya kapalı çerçeveler ve renkli, belirgin olmayan bir alt kenar da yuvarlak bir yüz için harika bir alternatiftir.

3. Kalp şekilli veya üçgen yüzler

Kalp şekilli veya üçgen yüzler

Kalp şekilli veya üçgen bir yüzde geniş bir alın, çıkık elmacık kemikleri ve sivri bir çene vardır.

Hangi gözlükler kalp şekilli bir yüz şekline yakışır?
Daha az belirgin, ince tam kenarlı, kedi gözü, oval veya yuvarlak çerçeveler en iyisidir. Bunlar kalp şekilli bir yüze iyi gider çünkü gözlük camlarının alt kısmı küçük olarak başlar ve yukarıya gittikçe genişleyerek alnınızla hoş ve uyumlu bir kontrast oluşturur.

4. Uzunlamasına veya dikdörtgen yüzle

Uzunlamasına veya dikdörtgen yüzle

İnsanlar uzunlamasına veya dikdörtgen bir yüzden bahsettiğinde kişinin elmacık kemikleri, alın ve çenesinin biraz daha geniş olduğu ve yüzünün yanlarının düz ve dikey çizgiler oluşturduğu anlamına gelir.

Hangi gözlükler uzun bir yüz şekline yakışır?
Oval ve yuvarlak çerçeveler, bombeli ve faset çerçeveler, belirgin kapalı çerçeveler, kalın çerçeveler ve ayrıca geniş bir burun kısmı ve sapları aşağıda bulunan gözlükleri düşünmek isteyebilirsiniz. Belirgin çerçeveler uzun bir yüzü daha kısa gösterir. Daha büyük gözlük camları da uzun yüz özelliklerinizi kesintiye uğratıp hoş bir optik etki oluşturur.

5. Kare yüzler

Kare yüzler

Kare bir yüz uzun bir yüz gibidir ama biraz daha kısa ve geniştir. Kare bir yüzün kenarları da dik çizgiler oluşturur. Çene, çene kemiği ve alın belirgindir ve kişinin genellikle elmacık kemikleri yüksektir.

Hangi gözlükler kare bir yüz şekline yakışır?
Burada belirgin olmayan faset gözlükler, düz konturlu hafif yuvarlak çerçeveler veya yuvarlak ve kavisli gözlükler gibi yüzünüzü uzatan çerçeveleri tercih etmelisiniz. Yuvarlak çerçeveler kullanıcının yüzünün kare şekliyle hoş bir kontrast oluşturur ve estetik olarak hoş bir etki sağlar. Geniş şakak kısımları olan gözlükler mükemmel bir tercihtir çünkü kullanıcının yüz şeklinin uzunluğunu vurgularlar. Kullanıcının yüksek şakak kemikleri nedeniyle dar gözlük camları genellikle en iyisidir çünkü büyük gözlük camları bunları örtebilir.

6. Trapez şekilli yüzler

Trapez şekilli yüzler

Yukarıda ince, aşağıda geniş: trapez şekilli bir yüzde alın ve şakaklar etrafındaki alan belirgin elmacık kemiği ve çene bölgesi nedeniyle daha dardır.

Hangi gözlükler trapez bir yüz şekline yakışır?
En iyisi daha geniş çerçeveler veya bir renk gradyanıyla fark edilir bir üst kenarı olanlar gibi yüzün üst üçte birini vurgulayan belirgin kenarlı gözlüklerdir. Bu şekilde kullanıcının dar şakakları daha geniş görünür ve yüz özellikleri eşit dağılır. Mümkün olduğunca yukarıda konumlandırılmış şakak kısımları olan gözlükler de aynı etkiyi oluşturur. Trapez şekilli bir yüz için kedi gözü ve kelebek gözlükler, yarım ve tam çerçeveli gözlükler ve belirgin bir üst kenar en iyi tercihlerdir.

Tüm öneriler için olduğu gibi, doğru çerçeveyi ararken şunu akılda tutun: istisnalar kaideyi bozmaz.

Birçok kişi kontrastlı bir görünüm ister veya belki gözlüklerinin belirli bir kıyafete uymasını istemektedirler – ve o zaman dikkate alınacak birçok başka kriter vardır. En iyi çözüm gözlükçünüzün uzman fikrini de alırken size hoş gelen çerçeveleri denemektir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Kaşlar gözlük tercihini nasıl etkiler

Kaşlar kişinin yüzünü benzersiz hale getirmeye yardımcı olur. Bu nedenle eşleşecek gözlükler bulduğunuzdan emin olun! Kaşlarınızın şekli ve bunların gözlerinizin arasındaki mesafe sizin için doğru çerçeveyi etkiler. Çerçevelerin üst kenarı kaşlarınızı örtmeden veya kesintiye uğratmadan bunlara paralel olarak gitmelidir. Bu şekilde gözlükler yüzünüze kusursuz olarak oturur ve gözlerinizi vurgular.

Yine istisnalar kaideyi bozmaz. Sıklıkla kullanıcının kaşları kalın, şık çerçeveler veya büyük gözlük camları arkasında kaybolur. Bu durumda çerçevelerinizin uyumlu bir görünüm için kaşlarınızı tamamen kapatıp kapatmadığını kontrol edin.

Gözlük çerçevelerinin rengi

Kış Tipi

Kış Tipi

Kış tipinin cilt rengi zeytin ila koyu kahverengi veya çok açık renkle birlikte hafif bir altta parıldayan mavi ton şeklindedir. Asyalılar ve Akdeniz insanları bu kategoridedir. Kış tiplerinin genellikle saçları siyah veya koyu renklidir ve daha açık renkli cildi olanlar makyaj yapmazlarsa kolayca soluk gözükürler. Kış tipini en iyi yansıtan örnekler arasında Zooey Deschanel ve Elizabeth Taylor veya Johnny Depp vardır. Kış tipinin göz rengi ela, mavi veya yeşildir.

Tavsiye edilen renkler:
Bu tipte siyah, beyaz, gri ve mavi gibi kesin, güçlü ve soğuk renkler idealdir. Gümüş de idealdir.

İlkbahar Tipi

İlkbahar Tipi

İlkbahar tipinin cildi şeftali rengidir ve altın rengi çiller vardır, örneğin Nicole Kidman gibi. İlkbahar tiplerinin saçları genellikle sarı veya çilek rengidir ve göz rengi mavi, mavi-yeşil, yeşil ila yeşil-kahverengi veya altın rengi-yeşil olabilir.

Tavsiye edilen renkler:
Şu renkler ilkbahar tiplerine iyi gider: doğal beyaz, krem bej, lila, somon, peygamber çiçeği mavisi, pembe veya sıcak kahverengi tonlar ve ayrıca altın rengi, bakır rengi ve bronz. Altın rengi, bej, ıstakoz kırmızısı veya açık kahverengi çerçeveleri öneririz.

Yaz Tipi

Yaz Tipi

Bu tipin genellikle çok açık sarı saçları ve açık mavi, kahverengi veya gri gözleri vardır. Genellikle açık renk, pembemsi ve neredeyse pastel renkli bir ten rengine sahiptirler. Tipik örnekler arasında Hollywood yıldızları Gwyneth Paltrow ve Brad Pitt vardır.

Tavsiye edilen renkler:
Yaz tipi için optimum renkler çok fazla gösterişli veya koyu olmadan soğuk ve yoğun renklerdir, örneğin gri mavi, pembe, kırmızı, gümüş grisi ve kağıt beyazı. Pembe, açık mavi veya eflatun da gözlükler için harika renklerdir.

Sonbahar Tipi

Sonbahar Tipi

Sonbahar tipinin altın rengi, fildişi rengi veya şeftali rengi cildi vardır – örneğin Florence + the Machine solisti Florence Welch veya oyuncu Julia Roberts. Birçok sonbahar tipinin çilleri, altın rengi parıltılı kızıl saçları ve koyu kahverengi, yeşil kahverengi veya yeşil gözleri vardır.

Tavsiye edilen renkler:
Kahverengi, turuncu ve koyu yeşil tonlar ve ayrıca kırmızı, fildişi ve vanilyanın koyu renk tonları gibi toprak renkleri sonbahar tipi için idealdir. Altın rengi, bronz ve bakır da harika tercihlerdir. Gözlükleriniz için cildiniz, gözleriniz ve saçınızın rengini kusursuz bir şekilde uyduklarından altın rengi ve tümüyle doğal renkleri düşünün.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Bu gözlük çerçeveleri çok revaçta Bu yıl hangi çerçeveler moda? Ve en çok kime yakışıyorlar?
Sadece bir tek gözlükten görmek için hayatın sunacağı çok fazla şey var Eğer siz de çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen dolabınızda bir çift ayakkabıdan daha fazlası var, ama ikinci bir gözlüğünüz var mı?
Sadelik ve zarafet: LINDBERG Gözlük Çerçeveleri ve ZEISS Güneş Gözlüğü Camları - bu yazın trendi DAHA İYİ GÖRME ekibi çerçeve üreticisi LINDBERG'e sordu: LINDBERG güneş gözlüklerini bu kadar özel kılan nedir?
Geniş bakış açılı mini moda rehberi: gözlükler ve moda– yenilmez bir ekip Bu ipuçları her fırsatta size göz alıcı görünmeyi garanti edecektir

İlgili Ürünler