Güneş gözlükleri nasıl üretilir

Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.

Her güneş gözlüğü koleksiyonu bir fikirle başlar. İlham kaynakları sonsuz olduğundan fikirler çok çeşitli etkilerden köken alabilir. Birçok tasarımcı ilhamını tabiat, sanat, mimari veya (pop) kültürden alır. Genellikle tasarımcının yeni güneş gözlüklerinin nasıl özel bir 'tarzı' olacağı konusunda bir fikri vardır. Bu 'tarzı' yani duygu durum veya titreşimi yakalamak için tasarımcı faydalanacağı fikirler, taslaklar ve ilhamı bir duygu durum panosunda toplayabilir ve bunlar daha sonra tasarımcının tasarımı tam olarak doğru geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Birçok durumda tasarımcı bir ürün yöneticisinin fikrini alır çünkü ticari açıdan yeni bir güneş gözlüğü tasarlamanın ana nedeni ortaya çıkmış bir gereksinimdir. Hedef grubun hangi tür güneş gözlüklerine gereksinimi vardır? Kış için özel güneş gözlükleri mi? Yuvarlak bir yüz için güneş gözlükleri mi? Yoksa küçük çocukların seveceği hoş görünümlü güneş gözlükleri mi? İdeal olarak ürün yöneticisi ve tasarımcı bir fikirden yeni bir koleksiyonun ortaya çıkmasına kadar işbirliği yaparlar.

Marka güneş gözlüğü taslağı oluşturma

Tasarımcı gereken ilhamı bulduktan sonra taslaklar oluşturmaya başlar. Her tasarımcı buna farklı bir şekilde yaklaşır. Retro güneş gözlüklerini tutkuyla seven bir tasarımcı o zamanın modasını anlamak için 1980'lere kadar kullanılan çeşitli güneş gözlüklerine bakabilir. Çocuklar için güneş gözlüğü tasarlamak isteyen bir tasarımcı kendi çocukluk hatıralarından ilham alabilir.

Marka güneş gözlüğü taslağı oluşturma © La Giardiniera

Taslak tamamlandıktan sonra tasarımcı önce bir prototip oluşturacaktır. Bu işlem genellikle kapsamlı bir el çalışması gerektirir. Materyale bağlı olarak prototip, frezeleme ve doldurma yoluyla oluşturulur. Prototip modeli yeterince oluşturulduktan sonra 3 boyutlu olarak taranır ve tasarım sürecinin sonraki adımları bilgisayar yardımlı tasarım (CAD) programları yoluyla gerçekleştirilir.

Güneş gözlüğü üretmek için en popüler malzemeler nelerdir?

Güneş gözlüğü üretmek için kullanılabilecek çeşitli malzemeler vardır. Bazı çerçeveler metalden diğerleri plastikten ve hatta ahşap malzemeden yapılır.

Çoğu gözlük çerçevesi enjeksiyonlu plastik veya asetattan üretilir. Önemli bir konu bu güneş gözlüklerinin üretilme şeklidir. Plastik güneş gözlükleri kalıplanmıştır ama asetat çerçeveler asetat dayanaklardan kesilir. Asetat pamuktan yapılmış bir materyaldir ve kurutulup selüloz toz haline öğütülür ve bu da sonra asetat kalıplar haline preslenen hammaddeyi oluşturmak üzere asit muamelesinden geçer.

Güneş gözlüğü üretmek için en popüler malzemeler nelerdir? © Sophie Hemels for Dick Moby

Ortaklarımızdan biri olan Dick Moby, gözlükler/güneş gözlükleri yapmak için sürdürülebilir malzemeler konusunda uzmandır. Yaptıkları hakkında şunları söylemektedirler:

"Dick Moby'de normal asetat yerine biyoasetat kullanmayı tercih ediyoruz. Dünyada yeterince zararlı plastik olduğu için gözlüklerimizi normal asetattan daha kolay biyobozunmaya uğrayan bitki tabanlı asetattan yapıyoruz. Temel fark biyoasetatın ham petrol veya toksik plastizörler olmadan üretilmesi."

Gerçekten Benzersiz Güneş Gözlükleri

Bazı tasarımcılar işlevsellik ve tasarımı birleştirme konusunda kararlıdır. Örneğin ortağımız Chrome Hearts, güneş gözlüklerine mücevher gibi davranır ve sanatsal üretimi vurgular. Şöyle demektedir:

"Malzeme ve üretimdeki teknik yeniliklerin en ön saflarında durmak etik prensiplerimiz açısından çok önemli. Chrome Hearts sektörde tahta ve metalden değerli taşlara kadar en yüksek kalitede materyali kapsamlı ürün hattımızda kullanmasıyla tanınır ve bunların aynısını gözlük kategorisinde kullanmaya kendimizi adamış durumdayız. Mücevher ve aksesuarlarla olduğu gibi gözlükler elle yapılır ve kaliteli mücevherlerle aynı muameleyi görür."

Gerçekten Benzersiz Güneş Gözlükleri © Ovvo Optics

Güneş gözlüğü üretmek için çeşitli yaklaşımlar vardır. Bunların her biri sonuçta oluşan güneş gözlüğü koleksiyonu kadar benzersizdir. Güneş gözlüğü üretmekte kullanılan farklı yaratıcı yaklaşımlar tüketicinin aralarından tercih yapabileceği çok çeşitli sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Yaz Mevsiminde Gözlük Kullanma Bu yaz gözlüklerinizden keyif almanız için sizlere 10 ipucumuz var
Gözleriniz güneş ışınlarından kamaşmasın Güneş gözlükleri şık aksesuarlardır, ama daha da önemlisi gözleriniz için zararlı olan UV ışınlarına karşı korumayı sağlarlar

İlgili Ürünler