Gözlükle fotoğraf çekmek

Muhteşem fotoğraflar ya da başarılı şipşak resimler gözlük kullananlar için sorun değildir

Fotoğraf çekerken, her fotoğrafçı en iyi fotoğraf karesini yakalamak için doğal olarak kadraja mümkün olduğu kadar yakından bakmayı dener. Bu gözlük kullananlar için mümkün değildir. Yine de eğer bir kaç ufak noktaya dikkat ederseniz gözlük takarken muhteşem fotoğraflar çekmek sorun değildir.

Bazı insanlar manzara fotoğrafları çekmekten hoşlanırken, bazıları ise insan fotoğrafları çekmeyi tercih eder. Fotoğrafçılık dünyada en çok sevilen hobilerden biridir. Gözlük kullanan biri her zaman zor bir seçim yapmak zorundadır: gözlüğümle mi yoksa gözlüğüm olmadan mı fotoğraf çekmeliyim? Akıllı telefonlarıyla ya da basit dijital kameralarla resim çekenler için bu durum sorun değildir. Ekrana bakarsınız ve düğmeye basarsınız. Modern dijital tek mercekli yansıma (SLR) kameralarda ise fotoğraf çekmek hem gözlükle hem gözlüksüz olarak mümkündür.

Düzeltici lensler ile kameralar

Dijital SLR bir kamera ile kadrajın diyoptrisi fotoğrafçının kendi gözüne göre ayarlanabilir. Gözlük kullanıcılarının yaklaşık %90’ ı gözlükleri olmadan bu işi çok daha iyi becerir. Yine de, eğer görmeniz çok bozuksa diyoptrisi 6’dan büyük bir numaralı merceği almaya değecektir. Düzeltme merceği kadrajın üzerine vidalanır ve bu şekilde gözlükleriniz olmadan net görmeniz mümkün olur.

Birçok dijital SLR kamera da aynı zamanda Canlı Bakış fonksiyonu bulunuyor. Arkadaki ekran direkt olarak dijital sensorun gördüğünü gösteriyor ve örtücü ayna düğmesine basıldığında fotoğraf olarak saklanıyor. İyi odaklanmış bir resmin son kontrolü nü, büyütme fonksiyonuyla nesne üzerine zum yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Bu size seçtiğiniz nesnenin fotoğrafını kusursuz bir şekilde çekmenizi sağlar. Birçok kompakt ve aynasız kameranın sadece nesneyi görüntülemek için bir ekranı vardır. Bununla birlikte, parlak gün ışığında, bu ekranların kadraj ile kıyaslandığında belirgin bir dezavantajı vardır. Ve sadece kadrajlı bir makineye sahip olan bir fotoğrafçı mercek yoluyla temiz ve parlama yapmayan bir görüntü elde edebilir.

Presbiyopisi olanlar gözlüksüz fotoğraf çekildiği zaman gerçek bir avantaja sahiptir. Artık yakın mesafeyi iyi göremedikleri doğrudur ve bu nedenle okuyabilmek için gazeteyi mümkün olduğu kadar uzakta tutmak zorunda kalırlar. Bununla birlikte, kadrajın kırıcı gücü ayarlandığı için bir metre uzaklıktaki nesneler iyi şekilde odaklanır, görme yeteneği ile ilgili sorun böylece düzeltilmiş olur. Net ve keskin bir şekilde görebilirsiniz, kusursuz bir fotoğraf çekmenize hiçbir şey engel olamaz.

Kamera ile optometri uzmanına

Eğer tercihiniz gözlüğünüzü çıkarmaktan yana ise, bu durum ilk başta can sıkıcı olacak ama sonra düzelecektir. Fotoğraf çekenler genellikle kameranın kadrajından mümkün olduğu kadar yakın bakmaya çalışır ve bazı noktalarda gözlüğün camı buna engel olur. Ve sonra daha ileri sorunlar meydana gelir: göz yeterince yakın olmadığı için, bu durum görüş alanınızda hafif bir kısıtlamayla sonuçlanacaktır. Orta bölüm iyi odaklanır; ancak dış kenar bir miktar bulanıktır. Bir uzmandan satın alacağınız özel bir prizma bu sorunu çözecektir. Dış kenar da keskin görmeyi sağlayacaktır. Progresif gözlük camı kullananların biraz egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. İlk olarak fotoğraf çekerken en iyi şekilde görebilmek için gözlüklerin bulunacağı yeri bulmak zorundadır. Tüyo: eğer yeni bir gözlük alıyorsanız, onları takarken fotoğraf da çekme niyetindeyseniz, optometri uzmanına giderken kameranızı da yanınızda götürmelisiniz.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Mineral cam ve iyi kaplama gözlük için en iyi seçim

Eğer sıklıkla yüzünüzde bir gözlükle fotoğraf çekecekseniz, kadrajla temas ettiğinde gözlük camınızın zarar göreceğini unutmamalısınız. Yapıldığı materyale bağlı olarak, belli bir süre sonra gözlük camınızın üzerinde çizikler meydana gelebilir, özellikle de yetersiz derecede korunan plastik gözlük camları zarar görebilir. Birçok kamera üreticisi özellikle yumuşak kauçuktan yapılmış göz kadehi sunuyor. Bir gözlük kullanıcı olarak bu duruma dikkat etmelisiniz. Plastik gözlük camları birkaç yıl öncesine nazaran çok daha dayanıklı, ancak camlar halen zarar görebilir. Eğer gözlük takarken sıklıkla fotoğraf çekiyorsanız, daha dayanıklı mineral gözlük camları takmalı ya da optometri uzmanında gözlüğünüz için sert ve iyi bir kaplama sorabilirsiniz.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Ultra ince, süper hafif gözlüklerle maksimum konfor Az ama öz! Bu ipuçları, ultra hafif gözlük camları ve çerçevelerine sahip olmanın anahtarıdır.
Modaya Uygun, Şık, HighIndex (Yüksek İndeksli) Gözlük Camları Son derece ince, süper hafif yenilikçi gözlük camları sayesinde daha iyi görme ve harika bir görünüm

İlgili Ürünler