Gözlük ve Kontakt Lens Kullanan Kadınlar İçin Makyaj Tüyoları

Gözlüklerin ardında kalan gözlerinizi ön plana çıkarmak için etkili göz makyajının püf noktaları

Gözlük ya da kontakt lens kullanan çoğu kadın bu soruna aşinadır: bir gözlük kullandığınız zaman etkileyici bir göz makyajı yapmak oldukça zor olabilir. Sadece görme desteği ya da gözlük çerçeveleri dikkate alınmakla kalmayıp, düzeltilen görme problemi de aynı şekilde önemli bir role sahiptir. Gözleriniz çok küçük ya da çok büyük görünebilir, gözlük göz makyajınızın görünmesine engel olabilir ya da teninizde yaptığınız makyajınızın izleri görünür hale gelebilir. Bu soruna nasıl yaklaşabiliriz?

Aslında, gözlük güzel bir moda aksesuarı olabilir. Yine de yüksek numaralı gözlük camlarına ihtiyaç duyan kadınlar için makyaj yapmak bazı zaman zor olabilir. Aşağıda bu sorunu yaşayan kadınlar için birkaç ipucu yer almaktadır.

Her zaman akılda tutulması gereken ilk şey yüzünüze uygun bir fondöten bulmaktır. Makyajınızın silinmeye ve suya dayanıklı olduğundan emin olun, böylece gözlüğünüzün altında ve burnunuzda oluşabilecek istenmeyen çizgiler ortaya çıkmamış olur. Çerçevelerin sıklıkla yüz üzerinde bir gölge bırakmasından dolayı, yüzünüz üzerinde gölge oluşan bölgelerde ten rengimizden bir ton açık renkte bir fondöten kullanmanız iyi olabilir. Göz kapaklarınıza ve gözlerinizin altına ince bir katman uygulayın. Eğer cildiniz yağlanmaya yatkınsa, hafif bir pudra T bölgesinde (alın, burun ve çene) oluşan parlaklığı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gözlük takan kadınlar göz makyajlarına dikkat etmelidirler. Eğer gözlüğünüz olmadığında bulanık görüyorsanız, optik uzmanlarından makyaj gözlükleri olarak isimlendirilen gözlükler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu gözlükler sizin gözlük camlarınızı münferit olarak bir tarafa kaldırmanıza olanak sağlar. Sonuç olarak, gözlerinizden biri siz diğer gözünüze makyaj uygularken iyi görebilir. Tabii ki aynı zamanda yakınlaştırma etkisi olan bir ayna ile beraber kullanabilirsiniz. Bu da makyaj uygulamasını kolaylaştırmanın bir yoludur ve ayrıca seyahatleriniz için de oldukça yararlıdır

Gözlük kullanan hipermetrop kadınlar için tüyolar (Artı diyoptrili gözlük camı)

Özellikle tüksek hipermetrop olan ve artı diyoptrili gözlük camı takan kadınlar oldukça büyük görünümlü gözlere sahipmiş gibi görünmeye alışıktır. Hipermetrop kadınlar, gözlerinin görsel anlamda daha küçük görünmesini sağlamak amacıyla göz farı seçerken tercihlerini koyu ve mat renkli farlardan yana kullanmalıdırlar (kahverengi, gri ya da yeşil tonları). Sıvı ya da krem göz farları, toz bazlı alternatiflerine oranla daha iyi ürünlerdir, çünkü gözlükler toz biçimli farların içerdiği küçük, gevşek renk partiküllerinin etkisini arttırır. Parlak ve ışıltılı göz farlarından kaçının, malum bu etkiler gözlük camlarıyla daha da bariz bir hal alacaktır.

Göz farını gözün iç köşesinden dışa doğru, göz kapağı çizgisinin ötesine geçmeyecek biçimde uygulayın. Göz kapağının kenarlarını koyu bir eyeliner ya da kalemle vurgulayın. Bu uygulama gözlerinizin daha küçük görünmesini sağlayacaktır. Makyajınızı büyük bir dikkatle uygulayın; çünkü gözlük camınızın büyütme etkisi makyaj hatalarınızı daha belirgin hale getirecektir. Üst tarafa çok fazla rimel uygulamayın, alt tarafa ya çok hafif rimel uygulayın ya da hiç uygulamayın.

İstenmeyen büyütülmüş göz etkisi
İstenmeyen büyütülmüş göz etkisi

Makeup tips for nearsighted women who wear glasses (minus lenses)

Nearsighted women who wear glasses face the exact opposite problem. Unfortunately, their glasses make their eyes look smaller. Consequently, short sighted women should avoid dark eyeshadow and thick eyeliners. Choose bright and shimmering colours such as rose, lavender, beige, light grey or white. The exception: Asian women should preferably choose a colour between light grey and beige.

İstenmeyen küçültme etkileri
İstenmeyen küçültme etkileri

Gözlerinizin tam olarak büyük görünmesi için, iç kısma daha açık renk göz farları uygulayın ve göz kapaklarınızın çevresi için biraz daha koyu tonlar tercih edin. Ve bunu dış köşeye kadar uzatın ve giderek artan şekilde koyulaşmasına izin verin.

Göz kapağınızın içi için beyaz renkli eyeliner tercih edin. Eğer kalem kullanmayı tercih ediyorsanız, gri ve kahverengi gibi açık tonları seçmeye özen gösterin ve kalemi gözünüzün dış köşesinin son üçte birlik kısmında kullanın. Gözlerinizin boyutunu daha da büyük göstermek için çok miktarda rimel uygulayın.

Birkaç genel ipucu

Polarize gözlük camları ve renklendirilmiş gözlük camları renk tonlarını azatır; yani göz makyajınızı daha kuvvetli yapabilirsiniz.

Kaşlarınızın gözlük çerçevenize uygun olduğundan emin olun. Dışa doğru uzayan kaşları düzenli aralıklarla alın; ancak bunu çok abartmayın, güncel trendler doğal güzel bir görünümü savunmaktadır. Kaşlarınızı daha yoğun göstermek için kalem de kullanabilirsiniz. Yine de seçtiğiniz rengin çok koyu olmamasına özen gösterin.

Kontakt lens kullanıcıları makyaj yapmadan önce lenslerini takmalıdır. Bu makyaj malzemesi taneciklerinin lensin altına girmesini önler; çünkü bu durum gözlerinize zarar verir ve makyajınızın akmasına neden olur. Ayrıca toz şeklinde malzemenin gözle kontakt lens arasına grime eğilimi vardır, kontakt lens kullanıcıları kesinlikle sıvı ya da krem bazlı göz farı kullanmalıdır. Eyelinerı tercihen göz altına değil göz kapağınızın üzerine uygulayın, çünkü aynı şekilde o da kontakt lensin altında kalabilir. Bu da kaşıntıya, gözlerin akmasına ve tahrişe sebep olacaktır.

Dudaklarınız için bir kaç ipucu: eğer belirgin ve renkli bir gözlük çerçevesi kullanıyorsanız, hemen göze çarpmayan bir ruj ya da parlatıcı kullanın. Eğer gözlüğünüzün abartısız klasik bir modelse, daha cesur bir ruj rengi seçebilirsiniz.

Elbette gözlük camlarınızın hiçbir zaman çok kalın olmamasını sağlamak için bazı önlemler alabilirsiniz. Modern yüksek kırılma indisli malzemeler yüksek numaralı reçeteli gözlük kullanan kadınların daha ince ve modaya uygun gözlük camları (HighIndex) kullanmasını ve doğal görünümlerini korumalarını sağlar.  

Yüksek kırılma indisli modern materyaller ile daha ince gözlük camları
Yüksek kırılma indisli modern materyaller ile daha ince gözlük camları
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Bombeli, ince veya renkli: İhtiyaca uygun bir ZEISS gözlük camı her zaman vardır! Moda çerçeveler & net gözlük camları? Optik bilgi birikiminden en fazlasını talep eden bir zorluk

Yaşam Tarzı + Moda 16.Eki.2017

Tags:

İlgili Makaleler