Gözleriniz güneş ışınlarından kamaşmasın

Güneş gözlükleri şık aksesuarlardır, ama daha da önemlisi gözleriniz için zararlı olan UV ışınlarına karşı korumayı sağlarlar

Güneş ışınları zihninizde, vücudunuzda ve ruhunuzda tatildeymiş hissini yaratır ve yüzünüze bir gülümseme kondurur. UV ışınlarına karşı koruma yalnızca cildinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda gözlerinizi de korur, herhangi bir pişmanlığınız olmadan güneşin keyfini sürmenizi mümkün kılar. Güneş gözlüğü takmamak korneanıza, gözünüzün merceğine ya da konjunktivaniza zarar verebilir. ZEISS güneş camları güvenilir bir UV'ye karşı koruma sağlar.

Oyuncular, müzisyenler ve eğlence dünyasında yer alan kimseler yaz ya da kış, gündüz ya da gece fark etmeksizin her zaman güneş gözlüklerini kullanmaktadırlar. Bununla birlikte, güneş gözlükleri yalnızca havalı bir aksesuar olmaktan çok daha fazlasıdır. Aslına bakarsanız, güneş gözlükleri gözlerinizi tehlikeli UV ışınlarına karşı korurlar. Güneş gözlüğü satın alırken iyi kaliteli bir gözlük seçtiğinizden muhakkak emin olun.

Günümüzde en düşük fiyatlı modeller dahi CE sertifikalıdır ve dolayısıyla yeterli UV ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır. Ucuz modellerin camları genelde preslenmiştir, kesilmiş değildir. Sonuç olarak bu camlar iyi bir görme sağlamayabilir. Özellikle, eğer güneş gözlüğünüzü uzun süreler boyunca kullanırsanız, bu gözlerinizin yorulmasına neden olabilir. Ayrıca, ucuz camlara alışmak da zordur, bunları kısa süreyle kullansanız dahi cildinizde lekeler oluşmasına neden olabilirler. Bu karşılaşmak isteyeceğiniz bir durum değildir.

Öneri: Güneş gözlüğü satın almadan önce, optometri uzmanınızla görüşüp kendisinden size UV ışınlarına karşı iyi koruma sağlayan gözlükler hakkında ayrıntılı tavsiye vermesini isteyebilirsiniz. Kaliteli gözlük camlarıyla basit, preslenmiş camlar arasındaki farkı kendiniz test edebilirsiniz.

Neden güneş gözlüğü takmalısınız? Her ne kadar gözünüze, güçlü bir ışık girdiği zaman daralan göz bebeğinin yardımıyla farklı parlaklık düzeylerine göre kendini ayarlasa da, bunu ancak bir seviyeye kadar yapabilir. Eğer etrafınız çok aydınlık ise, gözünüz kamaşabilir ve her zamanki normal görüşünüzden bağımsız olarak hiçbir şey göremez hale gelebilir.

İyi bir güneş gözlüğü bunun olmasını önler. Bir başka önemli unsur da iyi bir güneş gözlüğünün UV ışınlarına karşı kusursuz koruma sağlamasıdır. Yoğun ancak gözle görülemeyen UV ışınlar ya da bunlara uzun süreli maruziyet konjunktiva ve korneanın ağrılı bir iltihaplanmasına yol açabilir ve bunların sonucu olarak hasara neden olabilir. Gözlerinizin çok fazla güneşe maruz kaldığını size söyleyecek birkaç uyarı sinyali mevcuttur: Gözleriniz yorgun hisseder, kanlanır ve gerginlik hissedersiniz. Bazen gözleriniz sulanmaya başlar. Eğer bu olursa, birkaç gün boyunca gözlerinizi güneşten uzak tutmaya azami özen gösterin ve kendinize iyi bir güneş gözlüğü alın.  

Güneş ve parlak ışıktan koruma

Kalite Sembolü: CE İşareti

Iyi bir güneş gözlüğünü nasıl tespit edebilirim? Üzerinde CE işaretini arayın. Bu işaret güneş gözlüğünün Avrupa standartlarında bildirilen temel güvenlik gereksinimlerini karşıladığını garanti eder. Ne yazık ki, bu standartlara uyumunu kontrol eden herhangi bir kurum halen belirlenmemiştir. Bununla birlikte, optometri uzmanınız gözlüğünüzü özel bir ölçüm aracıyla kontrol edebilir.

Bir güneş gözlüğü satın alırken dikkat etmeniz gereken diğer unsurlar:

  • UV ışınlarına karşı koruma: İyi bir güneş gözlüğünün en önemli kriteridir.
  • Gözlük camlarının rengi: Her ne kadar UV ışınlarına karşı korumada herhangi bir etkisi olmasa da, kamaşmasına karşı etkilidir. Kahverengi, füme ve yeşil camlar doğal renkleri en az bozar. Nesneleri yine kendi renkleriyle görebilirsiniz. Diğer tüm renklere gözünüzün alışması gerekir. Eğer araç kullanırken güneş gözlüğü kullanmayı düşünüyorsanız, o zaman buna uygun bir renk seçmeye dikkat etmelisiniz (sinyalleri tanıma, DIN EN ISO 14889). Tüm ZEISS gözlük camları bu standardı karşılar nitelikte renklere sahiptir. Bilgi: Işık emilim oranları % 25 ve üzerinde olan koyu renkli camlar genellikle gece vakti araç kullanımı için uygun değildir.
  • Cam kalitesi: Herhangi bir gözlükte olduğu gibi, güneş gözlükleri de kesilmiş camlara sahip olmalıdır. Birinci kategoride yer alan en kaliteli camlar, başınızı ağrıtabilecek ya da gözlerinizi yorabilecek çizgi, hava kabarcığı ya da oyuklar içermemektedir. Parmakla hafifçe bastırıldığında cam yerinden oynamamalıdır. Bir test yapın: Güneş gözlüğü gözünüzdeyken baktığınız bir objenin şekli, gözlük ileri geri oynatıldığında bozulmamalıdır.
  • Fotokromik gözlükler: Açık ya da koyu renkli camlar arasında karar vermekte zorlanıyorsanız, o zaman fotokromik gözlük camlarını tercih edebilirsiniz. Adeta bir sihir gibi, aydınlık koşullarda gözlük koyu renge dönüşür ve karanlık koşullarda ise sadece saniyeler içinde renksiz bir hal alır. Eğer gözleriniz ışığa karşı duyarlıysa PhotoFusion gözlük camlarını tercih etmenizi öneririz.
  • Anti-refle gözlük camları: Pek çok kişi bunun çok da gerekli olmadığını düşünerek bu seçenekten vazgeçer. Öte yandan, renkli gözlük camlarda yansıma renksiz camlara kıyasla çok daha sinir bozucu olabilmektedir (hem gözlüğü takan hem de karşısındaki kişi için).

Bizim Önerimiz: Kontrast Artırıcı Güneş Gözlükleri

Ayrıca, Carl Zeiss Vision en üstün kaliteye sahip daldırma yöntemi ile boyanmış birçok gözlüğü de satışa sunmaktadır. Bunlar bir yandan UV ışınlarına ve göz kamaşmasına karşı daha fazla koruma gerektiren, öte yandan belli kontrast gereksinimlerini karşılayan özel uygulamalar için geliştirilmiştir. Yamaç paraşütü, kayak, motosiklet ya da bisiklet gibi spor disiplinleri genellikle yoğun ışık koşulları altında gerçekleştirilmektedir. Bu tip durumlarda, kontrast bakımından zengin bir görüş, özellikle güvenlik nedenleriyle büyük önem taşımaktadır.

Retina Problemleri olan Hastalar için Özel Filtreli Gözlük Camları

Retina problemleri olan hastaların özel güneş gözlüklerine ihtiyacı vardır. ZEISS tarafından üretilen özel filtreli gözlük camları ideal bir çözüm sağlar. Bunlar gözle görünür ışık spektrumunun belli parçalarını tamamen filtre ederler. Bu ışık aralığa duyarlı olan reseptörler gözü korumak için bilinçli olarak az ışığa maruz bırakılır. Bu gözlükler, özellikle retinitis pigmentosa yani diyabetik retinopatiden muzdarip hastalara büyük fayda sağlamaktadır. Carl Zeiss klipsli filtreler adı verdiği bir seri de satışa sunmuştur.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Bölümler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Yaz Mevsiminde Gözlük Kullanma Bu yaz gözlüklerinizden keyif almanız için sizlere 10 ipucumuz var

İlgili Ürünler