Daha rahat görme, esneklik ve koruma için kendiliğinden koyulaşan gözlük camları

DAHA İYİ GÖRME'den 10 ipucu: ZEISS tarafından geliştirilen fotokromik numaralı gözlük camları kimlere tam olarak uygundur ve ne zaman kullanılmalıdır?

ZEISS tarafından geliştirilen PhotoFusion gibi modern kendiliğinden koyulaşan gözlük camları, içinde bulunduğunuz tüm ışık koşullarında sadık ve faydalı bir partner olabilir.Bu camlar bir yandan görmeyi az yorucu ve daha rahat bir hale getirirken, öte yandan gözlerinize % 100 UV koruma sağlar ve tüm moda ihtiyaçlarınızı da karşılar. Fotokromik numaralı gözlük camlarının kimler için ve hangi görme durumlarında gerçek bir katma değer sunabildiğini size göstermemize izin verin.

Çok güneşli olmayan, bulutlu bir gün: Yine de PhotoFusion gözlerinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur.

Çok güneşli olmayan, bulutlu bir gün: Yine de PhotoFusion gözlerinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur.

PhotoFusion gözlük camları, açık havadayken, güneş ışığına bağlı olarak % 100 UV koruması sağlar.

PhotoFusion gözlük camları, açık havadayken, güneş ışığına bağlı olarak % 100 UV koruması sağlar.

Dışarıda güneş olsa bile, PhotoFusion kapalı ortamlarda son derece renksizdir ve en iyi görmeyi sunar.

Dışarıda güneş olsa bile, PhotoFusion kapalı ortamlarda son derece renksizdir ve en iyi görmeyi sunar.

1960 larda kimyager Stanley Donald Stookey ve meslektaşı William Armistead tarafından ortaya konulan küçük ama önemli bir keşif, UV ışınlarına karşı reaksiyon gösterebilen numaralı gözlük camları üretimini mümkün kıldı. Artık, ZEISS tarafından geliştirilen PhotoFusion gibi, hızla güneş gözlüğü kadar koyulaşan ve iç mekanlarda ise tamamen renksiz bir hal alan, yüksek performanslı kendiliğinden koyulaşan gözlük camları mevcuttur. ZEISS PhotoFusion teknolojisine sahip numaralı gözlük camları güneşin zararlı UV-A ve UV-B ışınlarına karşı %100 koruma sağlar ve bunun yanı sıra doğal ve modern renk tonları da sunmaktadır. Buna rağmen, çok sayıda gözlük kullanıcısı kendiliğinden koyulaşan ya da fotokromik numaralı gözlük camlarını kullanma konusunda biraz çekingen davranmayı sürdürürler çünkü numaralı gözlük camlarının renk tonunun ışık koşullarına hızlı bir biçimde uyum göstermediğine inanmaktadırlar. Dış görünüm unsuru da olumsuz bir rol oynamaktadır çünkü gözlük kullanıcıları kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarını demode ve çağdışı bulmaktadır.

Kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarının ideal gözlük kullanıcıları ve görme şartlarına ilişkin bazı fikirler verebilmek amacıyla sizin için on ipucu derledik:

1. Kullanım kolaylığı: Günlük kullanım için ZEISS tarafından geliştirilen kendiliğinden koyulaşan gözlük camları

Gözlüğünüze devamlı mı ihtiyacınız var? Hem iç mekanlarda kusursuz bir görmeye sahip olmak için hem de dış mekanlarda havanın güneşli olduğu durumlarda gözlerinizi UV ışınlarından ve parlamalardan korumak için yanınızda devamlı iki gözlük bulundurmaktan artık sıkıldınız mı? Kendiliğinden koyulaşan gözlükler hayatınızı kolaylaştırır, çünkü bu sayede, bir gözlük dâhilinde her ışık koşuluna uygun olan gözlük camı koyuluğuna her an sahip olabilirsiniz. Yüksek ya da orta refraktif indeksli PhotoFusion numaralı gözlük camları parlak ışık koşullarında ya da güneş ışığında 15 ila 30 saniye içinde koyulaşmaktadır*. İç mekânlarda ise, kısa bir sürede net bir biçimde görebilmek için yeterli olacak şekilde renksiz hale gelmek üzere 5 ila 10 dakika içinde aydınlanırlar*. Tabi bu camlar aynı zamanda her koyuluk seviyesinde güneşin UV ışınlarına karşı % 100 koruma sağlamaktadırlar.

2. Rahatlama: Işık karşı hassasiyeti olan gözler için ZEISS tarafından geliştirilen kendiliğinden koyulaşan gözlük camları

Özellikle ışığa karşı hassasiyetiniz mi var? Diğer kişilere kıyasla güneş gözlüğünüze daha çabuk ihtiyaç duyuyorsunuz. Güneş, bulutların ardından varla yok arası görünüyor olsa bile siz görmekte güçlük çekmeye başlıyorsunuz. Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları gözlerinizdeki bu yükü hafifletme konusunda size büyük bir destek sağlayacaktır, çünkü mevcut ışık koşullarına neredeyse sonsuz oranda uyum sağlamaktadırlar. Daha az bir güneş ışığında, güneş gözlükleri gibi tamamen kararmazlar, böylece camdaki kararmaya rağmen yine de iyi görebilirsiniz.

3. Gözlerinize daha az yük binmiş olacak: Gün boyunca devamlı değişen ışık koşulları için kendiliğinden koyulaşan gözlük camları

Tüm gün boyu çalışmak zorundan mısınız? Gözlük kullanıyorsunuz ve işiniz nedeniyle sıklıkla iç ve dış mekanlar arasında yer değiştirmeniz gerekiyor. Devamlı gözlük değiştirip durmak biraz bıktırıcı bir şey ve genelde bunu yapmayı ya unutuyorsunuz ya da bir eliniz hiçbir zaman boşta olamayabiliyor. Gözleriniz zorlanmaya başlıyor ve akşam vakti geldiğinde ise gözlerinize bir yanma hissi yerleşiyor. Sizin için, kendiliğinden koyulaşan gözlük camları kesinlikle bir lüks değildir, görme probleminiz küçük dahi olsa, kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarına sahip bir gözlük sizin için son derece önemli bir araçtır. Çalışmak üzere, bir iç mekandan dış mekana geçerken gözlükleriniz hızla normal gözlüklerden sanal bir güneş gözlüğüne dönüşür, aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Her iş için uygun bir gözlüğe sahipsiniz ve gözleriniz de bunun keyfini sürecektir.

4. Net görme: Hareketli ve sportif yaşam tarzına sahip kimseler için kendiliğinden koyulaşan gözlük camları

Çok hareketli ve sportif misiniz? Spor aktiviteleri sırasında hava şartları her zaman sizden yana olmayabilir ve ışık koşulları devamlı değişebilir. Gözlüklerinizi değiştirmeye vakit bulamayabilirsiniz. Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları, daha başından itibaren ortaya çıkan herhangi bir ışık koşuluna karşı tam anlamıyla hazırlıklı olmanızı sağlar. PhotoFusion numaralı gözlük camları renk tonunu renksizden koyu renkliye ve tekrar renksize hızla değiştirebilmektedir. Aynı zamanda, gözlerinizi güneşin zararlı UV-A ve UV-B ışınlarına karşı korurlar, ve en olumlu yönleri de görmede kontrastı artırırken parlamaları en aza indirgemeleridir.

5. Çocuk dostu: Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları çocukların hassas gözleri için de son derece uygundur

Çocukların gözleri halen gelişmekte olduğu için, erişkinlere kıyasla UV ışınlarına karşı daha da hassastır ve daha fazla ışığın gözün içeri girmesine izin verir. Bunun bir sonucu olarak, çocukların gözleri günlük hayatta UV korumasına ihtiyaç duymaktadır. Eğer çocuğunuz gözlük kullanıyorsa, kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarını tercih etmeniz önerilebilir ve bu çocuğunuz için çok daha uygun olacaktır. Böylece, çocuğunuzun güneşin zararlı UV-A ve UV-B ışınlarına karşı her ışık koşulunda her an korunduğundan, devamlı iki gözlükten birini takıp çıkarmakla uğraşmadan ve herhangi bir zorluk çekmeden net bir biçimde görebildiğinden emin olabilirsiniz.

6. Tüm mesafelerde sınırsız: Kendiliğinden koyulaşan progresif gözlük camları

Tüm koşullar için tek bir gözlük: Progresif gözlükler nasıl sizi devamlı normal gözlüğünüzden okuma gözlüğünüze geçme derdinden kurtarıyorsa, aynı şekilde kendiliğinden koyulaşan gözlük camları da sizi mütemadiyen güneş gözlüğü ve normal gözlük değiş tokuşu derdinden kurtaracaktır. İkinci gözlüğünüzü nereye koyduğunuzu bilmemek ya da unutmak artık geçmişte kaldı. Tüm ışık koşullarında optimum görme sayesinde, ana odaklanın ve keyfini sürün.

7. Kontakt lensler yerine: Kontakt lens kullanıcıları için kendiliğinden koyulaşan gözlük camları

İster günlük, ister aylık, ister yıllık, isterse birden fazla odaklı olsun, kontakt lensleriniz en iyi arkadaşınızdır. Ancak belli durumlarda gözlüğe ihtiyaç duyarsınız. Bununla birlikte, eskiden olduğunuz kadar özgür ve aktif olmak istersiniz, örneğin spor faaliyetlerinde... Bombeli ve kendiliğinden koyulaşan gözlük camları olan spor gözlükleri en iyi antrenman partneriniz olacaktır. İster aydınlık isterseniz gölge bir ortamda olun, gözlüğünüz her zaman doğru renk tonunu ve UV koruması sağlayacaktır ve böylece bir yandan daha az parlama yaşarken öte yandan daha yüksek kontrastla net biçimde görebilmenin keyfini sürebileceksiniz. Rahat bir görme için sadece bir yardımcıya ihtiyacınız var.

8. Modayı takip eden: ZEISS tarafından üretilen kendiliğinden koyulaşan gözlük camları tüm gözlük çerçevelerine uyumludur

Kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarının sıkıcı ve demode göründüğü zamanlar artık çok geride kaldı. PhotoFusion gibi ZEISS tarafından üretilen modern kendiliğinden koyulaşan gözlük camları, aynen normal güneş camlarında olduğu gibi doğal, modern renklerle satışa sunulmaktadır. Ayrıca kendiliğinden koyulaşan gözlük camları, kendi tarzınızı dilediğiniz şekilde yansıtabilmeniz için faset ya da bombeli camları olan çerçeveler gibi herhangi bir modern çerçeveye uyacak biçimde işlenebilmektedir.

9. Taşınabilirlik: Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları seyahatleriniz için de idealdir

Özellikle seyahat ederken, daha fazla esneklik ve rahatlık isteriz. Buna göre, kendiliğinden koyulaşan gözlük camları harika bir seyahat arkadaşı olabilir.

Bununla birlikte, kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarını aktive eden UV ışınlarının çoğunun arabaların ön camları tarafından engellendiğini unutmamanız gerek, bu da numaralı gözlük camlarının o ortamda çok fazla koyulaşmayacağı anlamına gelmektedir. Her ne kadar PhotoFusion numaralı gözlük camları arabada parlamalara karşı belli bir oranda koruma sağlasa da, büyük oranda değişiklik gösteren ışık koşullarına sahip uzun yolculuklar (örneğin tünellerden geçerken) sırasında "gerçek" bir güneş gözlüğü kullanmanızı öneririz.

Fotokromik numaralı gözlük camları hava sıcaklığındaki değişikliklere de tepki gösterirler. Bu şu anlama gelmektedir, dışarıdaki hava sıcaklığı yüksek olduğu zaman parlak gün ışığında kendiliğinden koyulaşan gözlük camları daha az koyulaşacaktır. Bunun bir sonucu olarak, özellikle güney ülkelerinde yanınızda güneş gözlüğünüzü de bulundurmanızı öneriyoruz.

10. Koruma: Tıbbi nedenlerle kendiliğinden koyulaşan gözlük camı kullanımı

Sıkça göz iltihabı, kronik konjunktivit veya kuru ve hassas gözlerden mi şikayet ediyorsunuz? Belki de gözlerinizi özellikle parlak ışıktan ve UV ışınlarından korumanız gerekmektedir. Kalıcı UV koruması sağlayan ve ışık koşullarına uyum gösteren numaralı gözlük camları size gerçekten büyük fayda sağlayabilir. Göz doktorunuz ya da gözlükçünüz size karar vermeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarını satın alan kullanıcılara yaptığımız öneriler

Kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarının kalite ve performansları büyük farklılıklar gösterebilir. Kendiliğinden koyulaşan gözlük camlarının performansı hakkındaki sorularınızı gözlükçünüze yöneltebilirsiniz:

  • Fotokromik numaralı gözlük camları ne kadar hızlı koyulaşır?
  • Kapalı mekânlara girildiğinde ne kadar hızlı renksiz hale geri dönerler?
  • Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları güneşin zararlı UV-A ve UV-B ışınlarına karşı %100 koruma sunmakta mıdır***?
  • Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları kapalı mekânlarda tamamen renksiz bir hal almakta mıdır?
  • Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları güçlü güneş ışığı altında ne kadar koyulaşabilmektedir?
  • Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları gölgede nasıl tepki verir?
  • Kendiliğinden koyulaşan gözlük camları arabada ne kadar kullanışlıdır?
ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Kullanıcıların ZEISS tarafından geliştirilen kendiliğinden koyulaşan gözlük camları PhotoFusion hakkında söyledikleri:

Carl Zeiss Vision, 2012 yılının Kasım ayında, PhotoFusion'ı deneyen gözlük kullanıcıları** ile bir çalışma başlattı. 10 gözlük kullanıcısından 9'u PhotoFusion'ın kalitesini çok iyi veya iyi olarak değerlendirdi. Anket uygulanan 5 gözlük kullanıcısından 4'ü PhotoFusion'dan son derece ya da genel olarak tatmin olduğunu belirtmiştir. Ve yine bu çalışma grubunun %83'ü, ZEISS tarafından geliştirilen PhotoFusion'u arkadaşlarına ve iş arkadaşlarına tavsiye edeceğini söylemiştir.

*1,67 ve 1,6 ile polikarbonattan yapılan numaralı gözlük camları için ortalama değer. Performans malzeme, sıcaklık ve ışık koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

**Kaynak: Bağımsız tüketici çalışması, Almanya, Kasım 2012

***UV ışınları üç kategoriye bölünmüştür, bunlardan yalnızca UV-A ve UV-B ışınları yeryüzüne ulaşmaktadır. Kısa dalga boylu, enerjiden zengin UV-C ışınlarının (100-280 nm) neredeyse tamamı dünyanın atmosferinde emilmektedir. Güneşten gelen UV ışınları dediğimiz zaman yalnızca yeryüzüne ulaşan UV-A ve UV-B ışınlarını kastetmekteyiz. UV-A ve UV-B ışınları her göz tarafından farklı derecelerde emilmektedir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Güneş gözlükleri nasıl üretilir Güneş gözlüklerinin üretilmesinde hangi adımlar vardır? Güneş gözlüklerini üretmek için hangi malzemelerin kullanıldığını ve tasarımcıların fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini öğrenin.
Modaya uygun güneş gözlüklerinin geçmişi Her on yılın kendine özel tarzı vardır. Güneş gözlükleri, moda ve ortak geçmişleri
Hızlı koyulaşır. Hızlı berraklaşır: modern, kendiliğinden renklenen camlar İster güneşte ister kapalı mekanlarda olun, ZEISS PhotoFusion fotokromik camlar ile 24 saat mükemmel görmenin keyfini çıkarabilirsiniz
Yaz Mevsiminde Gözlük Kullanma Bu yaz gözlüklerinizden keyif almanız için sizlere 10 ipucumuz var

İlgili Ürünler