Bir kişinin gözlüğü karakterini yansıtır.

Gözlük seçimi şekilsel bir kriterden daha fazlasıdır-aynı zamanda bir tarz meselesidir.

Gözlük sadece bir görme aracı değildir, aynı zamanda şık bir aksesuardır. Gözlük kişiliğinizi ifade etmenize ve tarzınızı vurgulamanıza imkan sağlar. Ancak bir gözlük bir kişinin tarzıyla ilgili neler söyler? Bu konuyu derinlemesine araştırmak istedik; çünkü bu sorunun cevabı kusursuz gözlüğü bulma konusunda hem gözlükçüler hem de müşteriler için çok önemli bir değerlendirmedir.

Yüz şekli doğru gözlük seçiminde büyük bir rol oynar; ancak dikkate alınması gereken başka etkenler de vardır. Deneyimli bir gözlükçü müşterilerinin tarzına ve yüz şekline uyacak gözlük çerçevesini anında anlar. Bunun nedeni gözlükçülerin iki temel müşteri tipini bilmesidir: ilki ‘gözlüksüzler’ –yani gözlük çerçeveleri mümkün olduğunca ahenkli bir biçimde yüzlerine uyanlar ve çoğunlukla fark edilmeyenlerdir. Ikinci tip gözlük kullanıcıları ise moda ile daha fazla motive olurlar ve dolayısıyla gözlükleri birer moda aksesuarı olarak görürler. Gerçekten sadece bu iki ‘kategori’ mi mevcuttur? Konuyu detaylıca inceledik ve bazı ilginç sonuçlar bulduk. Esasında üç belirgin gözlük kullanıcısı grubu bulunmaktadır.  

Modaya uygun gözlük tipleri

Tarz Yıldızı
Moda eğlencelidir – size tarzınızı ifade etme imkanı sağlar. Bu hedef grupta bulunan kişilerin genellikle birden fazla sayıda gözlüğü vardır. Bu tip kişiler için, bir gözlük asla yeterince abartılı ya da son moda değildir. Her zaman en son model ve tercihen renkli gözlük camı: beğendikleri ve ruh hallerine ve/veya giysilerine uyduğu sürece hepsi tercih edilebilir. Yaratıcı, dışa dönük tipler gözlüklerini bir takı ve kişisel görünüşlerinin tamamlayıcısı olarak görürler. Tüm gözlükçüler en orjinal modelleri masaya koymak zorundadırlar – çağdaş ve tarzından emin kişiler kendi seçimlerini yapabileceklerdir. Sonuç olarak, söz konusu moda olduğunda onlar uzmandır.

Marka Sevdalısı
Bu tipler, giysilerini seçerken olduğu gibi markalara ve tasarımlara değer verirler. Bu tipin gözlük seçimi için yaklaşımını öncellikle markalar belirler. Sadece en gözde tasarımcıların gözlük çerçeveleri onların yüzlerini süsleyebilir. Tabii ki, gözlükler tarzlarının geri kalanıyla da uyumlu olmak zorundadır – kıyafetleri kusursuz olmalıdır. Tasarım gözlüklerin hayranları aynı zamanda iyi gözlük camlarına da itimat ederler. Sonuçta, kalitenin fiyatı ve aynı zamanda gerekçeleri olduğunu bilirler.

Usta Aksesuarcı
Görmelerinde düzeltmeye ihtiyaç duymayan kişiler için gözlük çerçeveleri birer moda aksesuarıdır. Düzeltici işlevleri olmayan gözlükler artık mağazalarda satılıyor – yüz için bir süs olarak. Inek öğrenci gözlükleri, XXL 70’ ler stili gözlükler, John Lennon’ ı hatırlatan gözlükler modanın onları ne kadar heyecanlandırdığını, aslında bir görme desteğine ihtiyaç duymadıklarını; görünüşlerini tamamlayacak bir aksesuar istediklerinin göstergesidir. Gözlük camı seçerken uzman bir kişiye ihtiyaç vardır; yine de büyük çerçeveler gerçekten yalnızca ince organik gözlük camlarıyla güzel görünür. Bu özellik aynı zamanda büyük çerçeveli gözlüklerin rahat takılmasını da sağlar. Gözlükçüler aynı zamanda söz konusu renkli gözlük camları olduğunda iyi birer danışmandırlar.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Kullanışlı Gözlük Tipleri

Çözüm Odaklı Tip
Bu tarz kişiler, öncelikle gözlük takmaya alışmak zorundadır. Öncelikle göz muayenesi sonucu bir görme desteğine ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır – gözlükten başka hiçbir şey beklentilerini karşılamayacaktır. Gözlerinde sorun olan bir kişi sadece tek birşey ister: yeniden görebilmek. Gözlükçü daha sonra hangi gözlük çerçevesi ve gözlük camının, hastanın kendine has tipine ve görme sorununa daha uygun olacağına bakar. Ilk kez gözlük takanlar için, gözlük çerçevelerinin ve gözlük camlarının mümkün olduğu kadar hafif olması ve kolay temizlenebilmesi onlara alışmak açısından yardımcı olacaktır.

İçine Kapanık Tip
Görmek için gözlüklere ihtiyacım var – ama herkes onları görmesin. Bu söz bu tipteki kişilerin sloganı gibi görünüyor. Bu tip gözlük kullanıcıları görme desteklerinin mümkün olduğunca kenarlarının olmamasını ister, yani olabildiğince az fark edilir olmalıdır. Bu tipler sadece çerçevesiz yani daha az dikkat çeken gözlüklere tahammül edebilir. Yüksek indeksli gözlük camları reçetenin yüksek derecesini gizlemek için kullanılabilir çünkü bu tip gözlük camları aynı etkin numaradaki standart gözlük camlarına oranla çok daha incedir. Yüksek ametropi olgularında bile gözlüğünüz dışardan bakıldığında halk arasında sıkça kullanılan ‘kavanoz dibi’ görünümlü gözlüklere benzemez. Bu tip gözlük kullanıcılarının örnekleri, yıllarca gözlüklerine bağlı kalırlar – çeşitli nedenlerle eski gözlüklerine şaşırtıcı şekilde benzeyen yeni bir gözlük alıp eskisini bırakana kadar.

Duayen
‘Gözlerim için yalnızca en iyisi’. Gözlükçüye gittiklerinde bu tarz kişilerin akıllarında öncelikle bu vardır. Görme netliği için ideal bir düzeltmenin ne kadar önemli olduğunun bilincindedirler. Bifokal, progresif gözlük camları, anti-refle kaplamalar gibi tabirlere aşinadırlar. Bu tüketiciler, bir gözlük camı seçerken, kaliteye önem verir, fiyatını önemsemezler ve daha çok yeni gözlüklerinin kişisel ihtiyaçlarını ne kadar karşılayabildiğine odaklanırlar. Aynı zamanda gözlük çerçeveleri de kalite standartlarını yakalamalıdır ve fonksiyonel oldukları kadar yıllar boyu kullanılabilmelidirler.

Aktif Gözlük Tipleri

Koleksiyoncu
Bu tarz kişiler gözlükleri gururla sergileyecekleri değerli birer obje olarak görür. Onları tutkuyla biriktirir ve eğer yapabilseler her gün model değiştirirler. Bu gözlük avcıları her fırsatta görsel olarak herkesin bakış açısına hitap etmekle ilgilenmezler.

Kendi kişisel görüntüleriyle moda trendlerinden daha fazla ilgilenirler. Bu tarz kişiler bir sezon sonra gözlüklerini atmaz, gözlüklerine aşıktırlar. Boynuzdan yapılmış çerçevelerden metal çerçevelere, çok renkli çerçevelere kadar her tarz mecvuttur. Büyük olasılıkla çoktan klasik modellerden bir ‘temel koleksiyon’ a sahip oldukları için gözlükçüler yeni modelleri gösterme konusunda kendilerini özgür hissedebilirler. Bu tarz kişiler renk tonlarının gözlük çerçeveleriyle uyumlu olmasıyla ya da Clarlet Loop gibi bombeli gözlük camlarıyla da ilgilenir.

Çok Yönlü Tip
Herşey için bir şey: Bu tarz kişiler her zaman her türlü durum için hazırlıklı olmak ister. Yani gözlüklere ihtiyaçları vardır, onlara güvenirler. Olabildiğince gözlük çerçeveleriyle alakalıdırlar, bu şu demektir: ilgi çekici; ama gösterişli değil; hafif; ama dayanıklı; ve tabii ki mükemmel şekilde uygun. İstedikleri genellikle modaya uygun ıvır zıvır şeyler değildir. Gözlük camlarının her şeyi yapması gerekir. Bu şu anlama gelir; gözlük kullanıcıları çok dayanıklı gözlüklerle ve kendinden renklenen gözlük camlarıyla ilgilenirler; çünkü hazır gözlerinde gözlük varken bunu değiştirmek istemezler, ister uzağa ister yakına baksınlar, hava isterse çok güneşli olsun ya da olmasın, fark etmez.

Ayrıca, sportif tipler gözlüklerini sağlam spor saplarla desteklerler . Sonuç? Görme destekleri bu kullanıcının aktif yaşam tarzına uyum sağlar.

Her Günün Kahramanı
Bu insanlar etraflarına ışık saçarlar ve hareketlidirler. Daima hareket halindedirler ve gözlüklerini bulmak için çok zaman harcarlar. Yani demek istediğimiz şu ki bu insanlar çoğulcudur, çünkü okumak için bir modele, uzak mesafeler için başka bir modele ihtiyaç duyarlar. Fakat iki tip gözlük bu sevimli ve tez canlı insanlara yetmez; mutfakta yemek yaparken, banyoda makyaj yaparken, salonda televizyon seyrederken, yatakta okurken çözüme ihtiyaç duyar. Insanlar ayrıca ofiste ve arabalarında net bir görmeye sahip olmak isterler. Her küçük yer için yapılmış gözlükleri vardır ya da gözlüklerini güvenceye almak için boyunlarına gözlük ipi takarlar – böylelikle gözlüklerini kaybetmezler. Heyecanlı insanlar için ‘kırılmaz’ gözlük çerçeveleri ve camları bir gereksinimdir, çünkü gözlükleri kolayca bir dosya yığınının altına girebilir, masada hırpalanabilir ya da zaman zaman arabadan düşebilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sadelik ve zarafet: LINDBERG Gözlük Çerçeveleri ve ZEISS Güneş Gözlüğü Camları - bu yazın trendi DAHA İYİ GÖRME ekibi çerçeve üreticisi LINDBERG'e sordu: LINDBERG güneş gözlüklerini bu kadar özel kılan nedir?
Geniş bakış açılı mini moda rehberi: gözlükler ve moda– yenilmez bir ekip Bu ipuçları her fırsatta size göz alıcı görünmeyi garanti edecektir
Güneş Gözlüğünün anatomisi: Mykita & Bernhard Willhelm’ ın Franz modeli Güneş gözlükleriyle ilgili bilmek istediğiniz ama sormaya korktuğunuz herşey
Gözlük camlarınızın her zaman doğru (renk) tonlarında olmasını nasıl sağlarsınız Renkli camlar için doğru makyaj

İlgili Ürünler