Yeni bir koşucu nesli için sporcu gözlükleri: Koşmak için Nike Vision Vaporwing güneş gözlükleri

İki güçlü ortak, Nike Vision ve ZEISS elinden gelenin fazlasını yapan koşucular için sporcu güneş gözlükleri üretmek üzere işbirliği yapmıştır.

Bu sporcu güneş gözlükleri çerçeveler ve gözlük camlarının kusursuz birleşmesini oluşturur. ZEISS ile Nike Vision daima elinden gelenin fazlasını yapan koşucular için çığır açıcı bir güneş gözlüğü geliştirmişlerdir. Bu güneş gözlükleri koşucuların tamamen atletik performansa konsantre olmasını mümkün kılar. BETTER VISION daha fazla bilgi almak istedi. Nike Vision'dan tasarımcılar Carl Allen ve Vincent Faivre d'Arcier ve ZEISS'tan Flora Schierano'ya Nike Vision Vaporwing güneş gözlüklerinin nasıl geliştirildiğini sorduk.

Yeni bir koşucu nesli için sporcu gözlükleri: Koşmak için Nike Vision Vaporwing güneş gözlükleri

BETTER VISION: Yeni Nike Vision Vaporwing sporcu güneş gözlükleri çarpıcı ve yenilikçi bir tasarıma sahip. Bize tasarım sürecini anlatın.

Carl Allen (Nike Vision): Önce atletlerin gereksinimlerini inceleyerek ve bunları anlamak için çok çalışarak başladık. Uzun bir araştırma döneminden sonra günümüzün gözlük üretiminin atletlerin sürekli gelişen gereksinimlerine yetişemediğini fark ettik. Gözlükleri artmış performans seviyelerine getirmek için gözlük camından başlayarak gözlüklerin yapılma şeklini değiştirmemiz gerektiğini anladık. Sıfırdan başlamamız ve bu yenilikçi kavramı geliştirmek için gözlük camları ve üretim hakkında bildiğimiz her şeyi unutmamız gerekti. Gözlük çerçevesi ile gözlük camları arasındaki sınırı ortadan kaldırmak istedik ve şöyle düşündük: gözlük camı çerçeveye veya çerçeve cama dönüşseydi nasıl olurdu? Bizim için gözlük, koruma ve performans demektir ve bu nedenle gözlük camını maksimum koruyacak şekilde mümkün olduğunca genişletmek ve böylece atletlerin kendi koşu alanlarında tamamen atletik performansa odaklanmalarını sağlamak son derece önemliydi.

BETTER VISION: Sporcu güneş gözlükleri sadece koşucular için mi tasarlanmış yoksa başka atletler de bunları kullanabilir mi? Örneğin ben bunları normal güneş gözlüğü gibi takabilir miyim?

Vincent Faivre d'Arcier (Nike Vision): Bu gözlük camını koşucuları düşünerek tasarladık ama maksimum örtme ve koruma gerektiren başka sporlarda kullanılamayacağı anlamına gelmez. Ve tabii ki bunları normal güneş gözlükleri olarak takabilirsiniz.
 

BETTER VISION: Gözlük camlarındaki hangi yenilikler diğer ZEISS ürünlerinde de bulunuyor? Ve hangi yenilikler özellikle Nike Vision için üretilen bu ZEISS gözlük camında kullanılmak üzere geliştirildi?

Flora Schierano (ZEISS): ZEISS, sporcunun ortamı veya ışık koşulları ne olursa olsun atletlerin daha iyi performans göstermesi için sürekli yeni renkler geliştiriyor. Nike Vision Vaporwing sporcu güneş gözlükleri için Nike Vision ile işbirliğimiz çok özeldi.

ZEISS, yenilikçi tasarımını hassas optik ve keskin görme netliği ile eşsiz bir gözlük camına dönüştürebildi. Optik uzmanları, oftalmologlar, üretim uzmanları ve daha fazlasından oluşan bir ekip oluşturarak ZEISS personeli şirketin endüstriyel metroloji ticari grubu gibi diğer bölümlerine bir çözüm bulma amacıyla bakmıştır. Güneş gözlüklerinin %98'i önceden mevcut kalıplardan üretilirken Almanya ve İtalya'daki ZEISS ekipleri Nike Vision'ın gözlüklerine özel yeni bir kalıp için metrik ölçümler geliştirmişlerdir – sıfırdan başlayarak optik mükemmeliyete mümkün olduğunca yakın bir kalıp yaratmıştır. Bunun gibi bir kalıp yaratmak ayrıca gözlükler son şekliyle çıktığından önceden mevcut bir kalıpla tipik bir üretim sürecinde normalde karşılaşacağınız (son ürünü keserken) atığın ortadan kalkması anlamına gelir.

Üretildikten sonra kalıp ultra hassas optik yüzeyleri cilalamak için kullanılan elmas kesme teknolojisinin aynısıyla cilalanmış ve gözlüğün kalıbındaki tüm kusurlar giderilerek mümkün olduğunca az bulanıklık olması sağlanmıştır. Bu zorlu süreç ZEISS ekibinin kalıbı güneş gözlüklerinin geometrik ölçümlerine uymak üzere kesmesinin gerekmesi anlamına gelmiştir. Son ürün için spesifikasyonlar ve matematik değerleri kusursuz hale getirmek üzere 30'dan fazla revizyon gerekmiştir.

Onlarca yıldır güneş gözlükleri için katı optik 0,09D standartları tasarımcıları sınırlamış ve üst segment ürünlerinde optik yüzeyler için sadece basit sferler ve torikler kullanmaya zorlamıştır. ZEISS genel olarak karmaşık şekilli yüzeyler için 0,06D optik performans elde etmek üzere oftalmik ve hassas optik kısımlar için freeform tasarım ve üretim tekniklerini geliştirmiştir. Bu ekstra serbestlik Nike Vision'daki yaratıcı ekibin optik performanstan ödün vermeden yeni üst düzey atletik gözlük serisinin oturuşu, aerodinamik özellikleri ve estetik özelliklerini aynı anda optimum duruma getirmelerini mümkün kılmıştır.

Bu çığır açıcı üretim süreci daha önce gözlükler için hiç kullanılmamıştı ama ileride gözlük üretimi için standardı oluşturacağı şüphesizdir.

BETTER VISION: Bu sporcu güneş gözlüklerini geliştirmek ne kadar sürdü?

Vincent Faivre d'Arcier (Nike Vision): Çizimden son ürüne kadar 2 yıldan uzun sürdü. Gözlüğün neye benzemesi gerektiğini tekrar düşünmek zorunda kaldık. Sıfırdan başlayıp bu yenilikçi kavramı geliştirmek için gözlük camları ve üretim hakkında bildiğimiz her şeyi unutmamız gerekti. Başlangıçta ürünün üretilmesinin mümkün olup olmadığını bile bilmiyorduk.
Gerçekten gözlük camı üzerine odaklandık çünkü o zamanlarda bizim için çerçevenin en önemli kısmı olarak görünüyordu. Çerçeveler ile gözlük camları arasındaki geçişi daha az keskin hale getirmek istedik ve kendimize şunu sorduk: gözlük camı çerçeve olsa veya tersi olsa nasıl olur?

Bizim için gözlüklerin görevi koruma ve performans. Bu nedenle gözlük camını mümkün olduğunca genişletmek bizim için çok önemliydi. Bu sayede maksimum örtme sağlanır ve koşucular ve diğer atletler tamamen olağanüstü performans elde etmeye odaklanabilir.

BETTER VISION: Nike Vision ile çerçevelerin üreticisi olan Marchon arasındaki bu işbirliği nasıl gelişti?

Carl Allen (Nike Vision): Yıllarca Nike Vision gözlük endüstrisindeki uzmanlığımız temelinde Nike Vision serisini yaratmak için Marchon ile ortaklık yapmıştır. Bu özel proje, performans gözlükleri sektörünü tamamen tekrar şekillendirme isteğinden doğdu. Burada hedef Nike Vision'u, performans ayakkabılar ve giysilerdeki yenilikçi liderliğimiz gibi gözlüklerde de yenilikçi lider haline getirmekti.

BETTER VISION: Mükemmel sporcu gözlüklerini iyi sporcu gözlüklerinden ayıran nedir?

Carl Allen (Nike Vision): Gözlük camlarının netliği, örttükleri alan, 'doğru ağırlıkta olma' (yani hafif olma) ve ayrıca psikolojik konular. Koşucular ve diğer atletlerin bu çerçeveleri takarken kendilerini süper kahraman gibi hissetmelerini ve böylece psikolojik bir avantaj elde etmelerini istedik.

Ayrıca koşucuların koşarken gözlüklerini unutmalarını istedik – gözlük camlarının netliği, 'doğru ağırlıkta olma' ve uyum: bu faktörler birlikte yüzünüze kusursuz şekilde uyan çerçeveler oluşturur. Buğulanmama ve maksimum hava akışı da denklemin bir parçasıdır. Dikkati dağıtan bir şey olmaması tamamen koşunuza odaklanabileceğiniz anlamına gelir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir
Kış sporlarında daha iyi görme Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.
Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.

İlgili Ürünler