Tüm güneş gözlükleri eşit değildir

DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.

Güneş gözlükleri bir moda aksesuarından daha fazlasıdır ve gözlerinize tam UV koruma sağlamaları önemlidir. Ayrıca güneş gözlükleriniz, ister kayak yapın, su sporları yapın veya köpeğinizi parkta gezdirin, her türlü ihtiyacınıza uygun olmalıdır. Güneş gözlüklerinizi çeşitli gözlük camı ve kaplama tipleriyle özelleştirmenin çeşitli yolları vardır. Satın almadan önce bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

Tam UV koruması

Güneş gözlüklerini seçme açısından yüzünüzün şekline uyan şık bir çerçeve çoğumuz için temel önceliktir. Çerçeve tercihleri ve cam seçenekleri sınırsızdır ve aslında neden güneş gözlüğü taktığınızı unutmak kolaydır – gözlerinizi zararlı Ultraviyole radyasyonundan (UVR) korumak için.

UV ışınları tüm gün ve her gün, yaz kış ve hatta hava bulutluyken de vardır. UV'ye aşırı maruz kalma fotokeratit (korneada güneş yanığı) ve göz kapaklarında güneş yanığı gibi akut göz hasarına yol açabilir. Ayrıca kataraktlar ve pterjium (gözün beyaz kısmını ve korneayı örten bir doku) gibi kronik göz hasarına da neden olabilir.1,2

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre kataraktların yaklaşık %20'sine UV radyasyonu neden olur veya durumu kötüleştirir. Kataraktlar tüm körlüklerin %48'ini oluşturur ve böylece dünya çapında körlüğün önde gelen nedenidirler.

Güneş gözlükleri bir moda aksesuarından fazlasıdır – gözlerinize tam UV koruma sağlamaları önemlidir.
Güneş gözlükleri bir moda aksesuarından fazlasıdır – gözlerinize tam UV koruma sağlamaları önemlidir.

Bu nedenle sahip olduğunuz veya satın alacağınız güneş gözlüklerini 400 nm değerine kadar tam UV koruma açısından kontrol etmek çok önemlidir. Bunlarda CE işareti bulunmalıdır (gözlüğünüzün Avrupa kılavuz ilkelerinin temel güvenlik gerekliliklerine sahip olduğunu garanti eder) ve bazı gözlüklerde UV400 etiketi olabilir. Bu genellikle camlarda bir etiketle gösterilir veya güneş gözlüğünüz bir ürün bilgi broşürüyle gelebilir ama güneş gözlüklerinizin yeterli koruma sağladığından emin olmak için daima bir göz sağlığı uzmanına danışın.

Öneri: Birçok standart seviyede güneş gözlüğü CE işaretini taşıyabilir ve yeterli UV koruma sağlayabilir ama bu gözlük camları genellikle düşük teknolojiler kullanılarak üretilir. Yüksek kalitede güneş gözlüğü camları sadece kesilir ve preslenmez çünkü bu işlem gözlük camında görmenizi etkileyebilecek ve göz yorgunluğuna yol açabilecek çizikler, kabarcıklar veya ayrı bölgelere neden olabilir. Bu tür gözlükler görmenizi dışarıda ve parlak ışıkta geçici olarak düzeltebilir ama uzun dönemde iyilikten çok kötülük yapabilir.

Numaralı güneş gözlükleri

Görme problemleriniz varsa gözlükler ve kontak lensler özellikle araba sürerken veya dışarıda vakit geçirirken en rahat seçenek olmayabilir. Renksiz gözlük camları rahatsız edici parlama ve parlak ışığı önlemez ve kontak lensler rüzgarlı havalarda kuruyabilir ve tahriş edici olabilir ve daha da kötüsü plajda gözlerinizi çizebilir ve kumlu gibi hissedilebilir.

Neyse ki size verilen reçetenizin havuz başında dinlenirken veya dağlarda yürürken sizi engellemesi gerekmez çünkü numaralı güneş gözlükleri gereksinimlerinize uyacak şekilde çeşitli gözlük camı tipleri için mevcuttur. İster miyopi, ister presbiyopiniz olsun ve ister progresif, bifokal veya varifokal gözlük camları kullanın iyi bir göz sağlığı uzmanı size reçetenize kusursuz bir şekilde uyan güneş gözlüğü camlarını özelleştirme konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca numaralı güneş gözlüklerinizi polarizasyon filtreleri, özel kaplamalar, aynalar ve solid veya gradyan renklerle daha da özelleştirebilirsiniz.

Öneri: Numaralı güneş gözlükleri alırken göz sağlığı uzmanınıza mümkün olduğunca fazla ayrıntı verin. Kendilerine güneş gözlüklerini araba sürmek için kullanıp kullanmadığınızı, ne gibi sporlar ve aktivitelerle ilgilendiğinizi ve bunları ne sıklıkla kullanacağınızı söyleyin. Böylece sizin için en özelleştirilmiş gözlük camı çözümün sağlanmasına yardımcı olursunuz.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Polarize güneş gözlükleri

Işık yansımaları parlamaya neden olur ve bu rahatsız edici ve görmeyi çok azaltıcı etki sıklıkla su, ıslak yüzeyler veya yollar etrafında görülür. Parlama özellikle bisiklet sürenler, koşanlar ve kayak yapanlar gibi dışarıda spor yapanlar ve sürücüler için tehlikeli olabilir. Işık dalgaları her yönde dağılır ama ışık ıslak yollar gibi düz yüzeylerden yansıdığında ışık dalgaları sadece tek yönde giderler (yani polarize hale gelirler). Bu etki parlamayı azaltmak üzere kullanılabilir. Bazı güneş gözlükleri bu yansımış (ve böylece dikey olarak polarize olmuş) ışığın geçmesine izin vermeyen polarizasyon filtreleri içerir. Bu tür güneş gözlükleri kullanırken her şeyi rahatsız edici yansımalar olmadan görebileceksiniz. Polarize güneş gözlükleri hem görme rahatlığını arttırır hem de kontrast görmeyi arttırabilir ve renkleri daha canlı göstererek birçok dışarıda yapılan faaliyet için daha uygun hale gelebilir. Polarizasyon filtreleri çoğu numaralı güneş gözlüğü tipi için mevcuttur ve daha fazla bilgi için göz sağlığı uzmanınıza danışmanız gerekir.  

Polarize olmayan güneş gözlüğü camları

Polarize olmayan güneş gözlüğü camları

Polarize güneş gözlüğü camları

Polarize güneş gözlüğü camları

Polarizasyon filtreleri araba sürerken veya su sporları, kayak, bisiklet veya koşu sporları sırasında rahatsız edici yansımayı önemli ölçüde azaltıp görmeyi arttırabilir.

Öneri: Polarize camlar her durumda uygun değildir. Bunları taktığınızda bazı LCD ekranlar veya alet panellerini görmekte zorlanabilirsiniz. Göz sağlığı uzmanınıza mutlaka polarize güneş gözlüklerini ne için kullanmayı planladığınızı bunları satın almadan önce söyleyin. Ayrıca gözlük camlarını sadece dükkan içinde değil "gerçek hayat" şartlarında da test etmek isteyin. Dışarıda biraz yürüyün ve mümkünse aracınızın ön paneline gözlük camları içinden bakın.

Özel renkler

Doksanlı yılların parlak renkli güneş gözlüğü camları geri gelmekte!
Özelleştirilmiş ve numaralı güneş gözlükleri düşünebileceğiniz her renkte gözlük camıyla yapılabilir ve bunlar parlak pembeden maviye, sarıya ve hatta yeşile kadar gidebilir. Şık olmak dışında renkli gözlük camları spor için de iyi olabilir (aşağıda bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz).

Renkli camlar ayrıca gri veya kahverengi gibi daha geleneksel renklerde de bulunur ve birçok renk gradyan renkler halinde sağlanabilir – gözlük camının üst yarısında koyu renkten alt yarısında açık renge geçerler; veya bir renkten diğerine geçen çift gradyan olabilir. Bu tür güneş gözlükleri özellikle üst ve alt ışık koşullarının farklı olduğu durumlarda rahattır ve böylece araba sürmek için ideal hale gelirler. Üst kısmında daha koyu olan bir gözlük camı sürücülerin yolu rahatça görmesini ve körleştirici ışıkların en aza inmesini sağlarken alta doğru daha açık renk araç içindeki alet panellerini kontrol etmeyi kolaylaştırır.

Renkli camların sınırlamaları vardır ve bunları her durumda takamayabilirsiniz. Göz sağlığı uzmanınızın "cam kategorilerinden" bahsettiğini duymuş veya bunu okumuş olabilirsiniz. Bu kategoriler gözlük camları arasında farklıdır ve şöyle açıklanabilir:

Cam kategorisi
Tanım

0

Renkli olmayan güvenlik gözlük camları veya renksiz gözlük camları kullanıcının net görmesi gereken durumlara en uygun olanlardır.

1

Hafif moda renkler düşük ışık yoğunluğunu çoğunlukla filtreleyen benzersiz bir tarz oluşturur.

2

Orta koyulukta renkler orta ışık yoğunluğunu filtreler. Birçok güneş gözlüğü bu kategoriye girer ve genel olarak tam UV koruma sağlarlar (bunu daima göz sağlığı uzmanınıza onaylattırın).

3

Bu camlar kategori 2 camlarından daha da fazla görünür ışığı engeller ve parlak ışık durumları için idealdirler. Kategori 3 gözlük camları spor ve su sporları için yüzü saran çerçeveler (özellikle yüzü saran camlar isteyin) ile iyi gider.

4

Kategori 4 camlar görünür ışığın %92 veya daha fazlasını filtreler. Araba sürmek için uygun değillerdir ve buzullarda yürüme gibi aşırı koşullarda ve belirli durumlarda en uygun hale gelirler.

Öneri: Tüm renkli camlar araba sürmeye uygun değildir çünkü bazı renkler trafik ışıkları veya sinyalleri görme yeteneğinizi etkileyebilir. Işık emilimi %25 üzerinde olan renkler (kategori 2 ve üstü) gece araba sürmek için uygun değildir.

Kendiliğinden renklenen gözlük camları

Işığa uyum sağlayan, fotokromik, kendiliğinden renklenen veya değişken renkli camları duymuş olabilirsiniz. Bunların tümü UV ışığına tepki olarak kendiliğinden renklenen renksiz veya açık renkli camları tanımlamak için kullanılan terimlerdir. Bu tür camlar özellikle numaralı gözlük kullanan kişiler için rahattır çünkü artık numaralı gözlükleri ile numaralı güneş gözlükleri arasında sürekli olarak değiştirmelerine gerek kalmaz.

Güneş gözlükleri ancak bir dereceye kadar görme rahatlığı sağlar ve sürekli değişen ışık durumunda gözlük camlarınızın gölgeli yerlerde fazla koyu veya parlak güneş ışığında fazla açık renk kaldığını görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda doğal tepkiniz güneş gözlüğünüzü çıkarmaktır ve böylece gözleriniz korumasız kalır.

Fotokromik teknoloji giderek gelişmektedir ve ZEISS AdaptiveSun gibi akıllı güneş gözlükleri özellikle UV'ye maruz kalmaya bağlı olarak renk koyuluğunu ayarlamak üzere belirli bir şekilde tasarlanmışlardır. Camlar zaten renklidir ama parlak güneş ışığında aktif hale gelip birkaç saniye içinde zaten koyu renkten daha koyu bir renk alırlar. Gölgede gözlük camlarının rengi yine açılır ve böylece daha iyi görebilirsiniz ama gözleriniz zararlı UV ışınlarından korunmaya devam eder. Ayrıca parlamayı azaltmak ve görme konforunu arttırmak için polarizasyon filtreleriyle sağlanırlar.

Öneri: Bazı fotokromik camlarla olduğu gibi AdaptiveSun camlar soğuk ve güneşli ortamlarda çok daha koyu bir renk alır ve aşırı soğuk havada görünürlüğü sınırlayabilir. Bunlar üstü açık arabalar, motosikletler, ATV'ler, kar arabaları gibi üstü açık araçlar kullanırken veya kayak gibi faaliyetler sırasında uygun değillerdir.

Aynalı güneş gözlükleri

Ayna kaplamalar hem iyi görünür hem de parlak ışık koşullarında görmenizi arttırıp rahatsız edici yansımaları önemli ölçüde azaltırlar.
Ayna kaplamalar hem iyi görünür hem de parlak ışık koşullarında görmenizi arttırıp rahatsız edici yansımaları önemli ölçüde azaltırlar.

Ayna kaplamalar güneş gözlüğü camlarının ön tarafına uygulanabilir ve çeşitli metalik tonlarda gelirler. Şık olmak dışında ayna kaplamalar cama giren ışık miktarını daha azaltırlar ve bu nedenle çok parlak ışıkta yapılan aktiviteler için idealdirler. ZEISS DuraVision Mirror gibi yüksek kalitede ayna kaplamalar ayrıca kiri de uzaklaştırır ve böylece plajdayken kumlu camlar durumu ortadan kalkar!

Öneri: Ayna kaplama renkleri tamamen estetiktir ve bir gözlük camı üzerine uygulanır. Bir aynanın görmenizi etkilemesinden endişe duymayın. Ancak belirli bir aynayla birleşen cam rengi görmenizi etkileyebilir ve göz sağlığı uzmanınız size uygun kombinasyonlar hakkında bilgi verebilecektir.

Spor gözlükler

Çoğu sporda iyi performans göstermek için iyi görmeniz gerekir. Bu durum özellikle dışarıda yapılan sporlarda kolay olmayabilir çünkü parlak ışık, rüzgar, yağmur ve kar görmenizi etkileyebilir. İyi bir spor güneş gözlüğü gözlerinizi çevre koşullardan korumalı, parlamayı azaltmalı ve kontrastı arttırmalıdır.

Kişiye özel spor güneş gözlükleri görmenizi ve performansınızı önemli ölçüde etkileyebilir.
Kişiye özel spor güneş gözlükleri görmenizi ve performansınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

Spor güneş gözlükleri almayı düşünüyorsanız göz sağlığı uzmanınızla aşağıdakileri konuşabilirsiniz:

Özel renkler: Belirli sporlar için işlevsel renkler mevcuttur. Golf güneş gözlükleri genellikle kahverengi, amber veya bakır tonlarındadır ve oyuncuların zemindeki beyaz topu daima görmesini sağlar. Hedefe atış yapanlar ve avcılar daha fazla kontrast için sarı camlı güneş gözlükleri tercih ederken mavi camlı güneş gözlükleri tenis ve okçuluk gibi sarı unsurların bulunduğu sporlarda faydalı olabilir (sarı top ve sarı hedef).

Yüzü saran camlar: Birçok model spor gözlük çerçevesi “yüzü saran” tiptedir yani tam olarak örtmek üzere gözler ve kafanın etrafına sarılırlar ve yanlardan minimum ışık girmesine izin verirler. Tüm gözlük camları yüzü saran çerçevelere uygun değildir ve yanlış bir cam seçerseniz görme bozuklukları yaşayabilirsiniz. Güçlü yüzü sarma açılarının neden olduğu belirli optik hataları dengelemek üzere camlar içinde özel bir optik düzeltme gereklidir. Göz sağlığı uzmanınızla kavisli çerçevelerde optimum görme sağlayan ZEISS Spor Gözlük Camları hakkında konuşun.

Darbeye direnç: Açıktır ki yaptığınız spora bağlı olarak spor güneş gözlükleri en azından bir miktar darbeye direnç sağlamalıdır. Polikarbon camlar spor güneş gözlükleri için tercih edilen cam materyalidir.

Çocuk güneş gözlükleri

Çocukların gözlerinin içindeki doğal mercek yetişkin bir gözdekinden daha saydamdır ve UV radyasyonun geçmesine izin verir. Ayrıca 60 yaşına kadar maruz kaldığımız toplam UV miktarının %50'sine kadarı biz 20 yaşına gelmeden önce alınır. UV hasarı giderek birikir ve çocukların gözlerini küçük yaştan itibaren korumaları için güneş gözlüğü takmaya başlamaları çok önemlidir.4

Çocukların gözleri UV radyasyona daha duyarlıdır ve gözler ve cildi güneşten korumak önemlidir.
Çocukların gözleri UV radyasyona daha duyarlıdır ve gözler ve cildi güneşten korumak önemlidir.

Yetişkin güneş gözlükleri için mevcut özelleştirme seçenekleri çocuklar için de mevcuttur. Aynı UV koruma standartları çocukların güneş gözlükleri için de geçerlidir ve çocuğunuz için kaliteli gözlük camları seçme konusunda dikkatli olmalısınız. Daha fazla bilgi için göz sağlığı uzmanınızla konuşun.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlüğümü nasıl dezenfekte edebilirim ve yüzümde maske varken gözlük camlarımın buğulanmasını nasıl önleyebilirim?
Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur? Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır
Gözde güneş yanığı için ilk yardım Gözlerde güneş yanığını saptamak ve yapılacaklar

İlgili Ürünler