Sporcular için daha iyi görme

Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir

Tutkunuz ister arazi kayağı, ister maraton koşusu, tenis, bisiklet, jogging, golf veya sahilde uzanmak olsun – eğer sporla uğraşırken veya tatil aktivitelerinde görmenizin en iyi olduğundan emin olmak isterseniz, iyi bir çift güneş gözlüğü almanız kaçınılmazdır. Bunlar sıklıkla hoş vakit geçirmek için de önemlidir. Yüksek kaliteli gözlükler yalnızca gözleri korumakla kalmaz, aynı zamanda net görmeyi de kolaylaştırır.

Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir

Gözlerimiz en önemli duyu organlarımızdır. Çevremizde meydana gelen her şeyin %80’ini gözlerimizle özümseriz. Sporda görme çok daha önemli bir rol oynamaktadır. Bozulmuş görme yalnızca topa vuramamak veya sayı yapamamak anlamına gelmez; yaralanma riskini de artırır.

Neredeyse tüm sporlarda, derinlik ve hareket algısı ile odağı hızla ayarlayabilme yeteneği, rakiplerimize karşı, takım arkadaşlarımıza karşı ve oyunlarda sıfırdan daha iyisini yapabilmemizi sağlayan önemli bir gerekliliktir. Hergün kullanılan gözlükler genellikle bu amaçlar için yetersiz olduğundan dolayı, ilave gözlükler gereklidir. Sonuç olarak, spor gözlükleri veya güneş gözlükleri yalnızca UV korumasındançok daha fazlasını sağlar.

Spor gözlüklerinin ambliyopiyi standart gözlükler kadar doğru şekilde düzeltmek zorunda olduğunu söylemeden geçemeyiz. Numaralı camların optometrist tarafından kullanıcının ihtiyaçlarına uygun şekilde özelleştirilmesi gerekir. Numaralı camlar ve değiştirilebilir ön camlar için klips ekleri ile çalışan spor gözlükleri de vardır. Diğer deyişle, aslında her görme gereksinimi için mükemmel gözlükler vardır.

Bir başka olası alternatif: Spor gözlükleri ile kombinasyon şeklindeki kontak lensler. Bu durumda, spor gözlüklerinin birincil fonksiyonu gözleri korumak ve kontrastı güçlendirmektir. Şüphesiz bir moda ifadesi de taşırlar.

Bilmeniz önemli

Bilmeniz önemli

Her tür spor için ideal iş gören bir çift spor gözlüğü bulmak imkânsızdır, ancak neredeyse her disiplin için mükemmel çifti bulabileceksiniz. İki anahtar faktör dikkate alınmalıdır. Birincisi ve öncelikli olarak, sıkı fakat konforlu bir uyum arayın. İkinci olarak, gözlüklerinizin kırılmaya karşı dirençli olduğundan emin olun. Bu, camlarının neden yüksek derecede refraktif (kırıcı) organikten yapılması gerektiğinin sebeplerinden birisidir.

Özel organik camlar istisnai şekilde sağlam, çok hafif ve ince olmalarına ek olarak, optimal görme düzeltmesini kolaylaştırır. Anti-reflektif kaplama ve anti-çizik sert kaplama çok önemlidir. Doğal olarak, bunlar da bir metal çerçeveye oturur.

Fakat farkında olun: Metal çerçevelerle, kırılgan olmayan esnek bir alaşım tercih etmeniz önemlidir. Optisyeniniz kesinlikle bu ayrıntılar konusunda size yardımcı olacaktır.

İyi bir çift spor gözlüğü aşağıdaki gereklilikleri karşılamalıdır:

 • Hoş ve güvenli kullanım konforu;
 • Spora uygun gözlük sapı. Kulağı çepeçevre saran gözlük sapı jogging veya birçok top sporları için idealdir. Düz gözlük sapları kaskın altında daha kolay oturmaları nedeniyle bisiklet ve kapalı alan patencileri için daha iyidir;
 • Yumuşak burun köprüsü;
 • Kafa arkasında elastik spor bandı bazen pratik gelebilir;
 • Kafa bantlı gözlüklerin yumuşak yüz plaketi ve iyi bir havalandırma sistemi vardır
İyi bir çift spor gözlüğü aşağıdaki gereklilikleri karşılamalıdır

Clarlet Loop tasarımcı gözlüklerinin ve güneş gözlüklerinin yanı sıra spor gözlüklerinin de özel bir niteliğidir. Ultra-modern bombeli çerçeveleriyle özelleştirilmiş, optimal görme düzeltmesi de sağlar. Bu özellikler sayesinde, zayıf görme, görüntü algısı problemleri ve aşırı yorulan gözler artık geçmişte kalan konulardır.

Clarlet Loop avantajları şunlardır:

 • Yüksek kırılma direnci
 • Hafif organik cam
 • Geniş renk ve kaplama seçeneği

Clarlet Loop şu nedenlerden dolayı idealdir:

 • Kavisli güneş gözlükleri
 • Bombeli spor gözlükleri
 • Derin bombeli numaralı gözlükler
 • İç klipsli spor gözlükleri

Tercih ettiğiniz spor aktivitelerine bağlı olarak çok çeşitli ilave gözlükler önerilmektedir

Su sporları
Koruyucu gözlükler su sporları için en uygun olanlardır. Gözlerinizi bakterilerden, klordan ve tuzlu sudan korur. Yüzünüze iyi oturması şüphesiz önemlidir. Cilde dost silikon malzemeler, ayarlanabilir göz kapakları ve bantları olağanüstü kullanım konforu sağlar. Kontak lens kullanıcıları kesinlikle koruyucu gözlük takmalıdır. Doğal olarak, tüm koruyucu gözlükler ve dalgıç gözlükleri optimal görme keskinliği için numaralı camlarla birlikte üretilebilir.


Top sporları

Top sporlarında, gözlükler en iyi korumanın yanı sıra optimum derinlik ve hareket algısı sağlar. Bu disiplindeki çoğu yaralanmalara, örneğin hızları 200 km/saate kadar ulaşabilen tenis maçları sırasındaki ve squash topları sebep olmaktadır.

Kış sporları
Çalışmalar, zayıf görmenin tüm kayak yaralanmalarının %80’ine sebep olduğunu göstermiştir. Kar, ışığın %95’ini yansıttığı için bu şaşırtıcı değildir. Bu durumun gözleri hızlı şekilde aşırı zorlayıcı eğilimi vardır.

İnsan gözü doğal olarak 10,000 lux aydınlanma seviyesine ayarlanmıştır. Karla kaplı alanlarda, anlık olarak kendisini bu etkinin 10 katıyla karşı karşıya bulur. Sonuç olarak, spor gözlüklerinde kullanılan camların mükemmel UV filtresine ve üçüncü kategori renk seviyesine sahip olması gerekir (optometristinize sorunuz). Polarizasyon filtresi de yararlı olur.

Dış mekan sporları – dağ bisikletçiliği ve kapalı mekan patencilik gibi

Dağ bisikletçiliği ve kapalı mekan patenciliği için, en iyi spor gözlükleri hava akışına, UV ışınlara, haşerelere ve küçük taşlara karşı ideal koruma sunar. Düşme durumunda sıkışacağı, kayacağı ve kırılacağı için, gündelik gözlükler genel olarak bu amaç için tamamen uygunsuzdur. Ayrıca önemli: Uygun şekilde ayarlanmış spor gözlükleri. Kulak sapları kaskın altında ezilmemelidir. Gözlük camları UV koruma sağlamalı ve kontrastı artırıcı renge sahip olmalıdır.

Son olarak: Havacılık ve golf

Doğal olarak, havada güvenlik son derece önemli bir rol oynamaktadır. Havacılar için de özel gözlük camlarının önerilmesinin nedeni budur: [Skylet sport]. Bu gözlük camları, körleştirici ışıktan daha kuvvetli yalıtım ve koruma gerektiren koşullar için idealdir.

Eğer, golfte olduğu gibi, oyunun amacı doğru şekilde nişan almak ve hassas bir hedefi vurmaksa, bu gibi uygulamalar için şu anda mevcut olan mükemmel spor gözlüklerinden birisini aldığınızdan emin olun. Golfçüler de yeşil alanda olduklarında körleştirici güneş ışığından sık olarak etkilenirler. Dans eden gölgeler ve değişen ışık koşulları görmelerini bozabilir – golf düşkünleri bu durum iyi bir şey değildir.

Spora yönelik olarak hassas şekilde donanımlanmış golf severler için spesifik güneş korumalı camlar ve özle filtreli camlar şu anda mevcuttur: ProGolf.

Çocuklar İçin Spor Gözlükleri

Çocuklar İçin Spor Gözlükleri

Küçük çocuklar bile bunlara ihtiyaç duyar: çocuklar yüzerken, kayak yaparken ve oyun oynarken yetişkinlerle aynı görme desteğine ve korumasına ihtiyaç duyarlar. Aslında, çocukların gözleri belirgin şekilde daha hassastır.

Bu nedenle, çocuklar için spor gözlükleri kafanın anatomik orantısına da uyumlu olmalıdır. Bunlar kırılmaz malzemeden yapılmalı ve çok yumuşak burun plaketleri ile kulak sapları bulunmalıdır. Bu çocukların denetimsiz şekilde güvenle sıçramasına, tırmanmasına, zıplamasına ve hatta yuvarlanmasına-düşmesine olanak sağlayacaktır. Eğlenceyi hiçbirşeyin berbat etmeyeceğinden emin olun. Çocukların gözleri UV ışınlarına karşı daha hassas olduğu için, iyi UV filtresi bulunan yüksek kaliteli camlar idealdir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Kış sporlarında daha iyi görme Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.
Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.
Golfçüler için mükemmel gözlükler Daha iyi bir handikap anahtarı

İlgili Ürünler