Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz

Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.

Spor gözlüklerinizden en fazlasını elde etmeniz için uygun bir renk, sıkı ve rahat uyum dahil olmak üzere aklınızda tutmanız gereken birkaç faktör vardır. Doğrudan mağazadan alınan spor gözlükleri genellikle yeterlidir – ama genel olarak ve özellikle kontak lensler bir seçenek değilse bazı spor tipleri veya özel görme bozuklukları için özel hesaplanmış gözlükler çok daha fazlasını yapabilir. Peki spor gözlüklerini satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Ve spor gözlükleri ile normal bir gözlüğü birbirinden nasıl ayırırsınız? BETTER VISION'ın doğru ürünü satın almanıza yardımcı olmak üzere verebileceği 10 ipucu var.

1. Hangi spor gözlüğü en sevdiğim spor için en iyisidir? İşte tüm kategoriler bir arada – spor gözlükleri için beş farklı koruma seviyesi:

Hangi spor gözlüğü en sevdiğim spor için en iyisidir? İşte tüm kategoriler bir arada – spor gözlükleri için beş farklı koruma seviyesi:

Genel olarak gözlük camı renkleriyle beş farklı koruma seviyesi ayrımı yapılır. Aşağıdaki tablo size farklı gözlük seçeneklerine ve her kategorinin belirli koşullar için uygunluğuna genel bir bakış sağlamaktadır.

Kategori 0 

Parlak veya çok parlak ışık

Işık emilimi: %0-20

Uçan böcekler veya rüzgâra karşı koruma için ideal

Kategori 1 

Parlak ila yarı parlak arası ışık

Işık emilimi: %20-57

Bulutlu gökyüzü ve biraz güneş için ideal; kontrastı arttırır

Kategori 2 

Koyu renk

Işık emilimi: %57-82

Normal güneş ışığı için ideal, örn. yazın

Kategori 3 

Çok koyu renk

Işık emilimi: %82-92

Kış sporları, dağlarda zaman geçirmek veya kumsal için ideal

Kategori 4 

Son derece koyu ve/veya reflektif kaplama

Işık emilimi: %92-97

Bir buzul üzerinde, su üzerinde veya çölde ışık koşulları için ideal (ama araba sürme için uygun değil!)

2. Spor gözlükleriniz için gözlük camı ve çerçeveler seçerken önemli olan nedir? En iyi s nedir?

Spor gözlükleri satın alırken en önemlisi hem gözlük camları hem çerçeveler için doğru malzemeyi seçmektir. Spor yaparken yaralanmalar, gözde ciddi hasara yol açabilir ama spor gözlükleri yardımcı olabilir. Sizin için hangi gözlüğün en iyisi olduğunu spor tipi belirlese de temel prensipler aynıdır.

Gözlükleriniz sıkı ama rahat bir uyumla mümkün olduğunca dayanıklı ve hafif olmalıdır. Gözlükleriniz gözlerinize dağınık ışık girmeyecek kadar yakın olmalıdır – aynı zamanda kirpikleriniz gözlük camlarına dokunmamalıdır. Malzeme parçalanmamalı ve aynı zamanda şekillendirilebilir ve esnek kalmaya devam ederken mümkün olduğunca dayanıklı olmalıdır. Bu özellikler örneğin düşerken yaralanma riskini azaltır çünkü gözlükleriniz kırılmak yerine 'uyum sağlar'. Doğru malzemeyi seçmek aynı zamanda kullanıcının rahatlığını önemli ölçüde arttırır.

İşte genel bir kural: gözlük ne kadar hafifse burnunuz üzerinde o kadar rahat durur. Bu nedenle ve yaralanma riskini azalttığı için plastikten (polikarbonat ve poliamid gibi) yapılmış gözlükler ilk tercihiniz olmalıdır: camdan yapılmış gözlük camlarına göre %50'ye kadar daha hafif üretilebilirler.

Not: çerçevelerinizi seçerken cam veya metal kısımlar gibi sizi yaralayabilecek herhangi bir unsur içermediklerinden emin olun. Ayrıca: plastik gözlük camlarınız için sert bir kaplama, çiziklerden korunmaları için daima iyi bir fikirdir.

3. Hangi renkler mevcuttur? Ve hangi renk hangi spor tipi için en iyisidir?

Hangi renkler mevcuttur? Ve hangi renk hangi spor tipi için en iyisidir?

Öncelikle: renkler hem gözünüze gelen ışığın yoğunluğunu azaltır hem de renk özellikleri nedeniyle spektral bileşimini değiştirir. Renk hassasiyeti kişiden kişiye değişir ve her birimiz tonları biraz farklı görürüz. Bu nedenle doğru rengi seçmek çok kişisel bir tercihtir ve her gözlük kullanıcısı her renkle rahat etmeyecektir. Bir renk seçerken zamanınızı ayırın ve gözlükçünüzde farklı seçenekleri deneyin.

Hangi rengi seçerseniz seçin çok koyu olmadığından emin olun. Renk ve koyuluğu spor tipine ve beklenen parlaklığa uymalıdır. Farklı koruma seviyeleri size genel bir bakış sağlayabilir (bakınız 1). Kayak veya su sporları yaparken solar radyasyon miktarı diğer dışarıda yapılan aktivitelere göre daha fazla olma eğilimindedir. Bu nedenle renk biraz daha koyu olmalıdır. Ayrıca ek olarak ayna kaplamalı camlar önerilir. Su sporları meraklıları ve ayrıca balıkçılar gözlük camında polarizasyon filtresinden faydalanabilir. Güneş ışığı örneğin ıslak bir yola, kara, suya veya metalik yüzeylere çarptığında rahatsız edici yansımalar bu özel kaplama sayesinde azaltılır. Bunun sonucu: daha az rahatsız edici yansıma ve sonuçta parlak güneş ışığında bile rahat ve net bir görmedir. ZEISS Skylet gibi özel bir renk ayrıca görme rahatlığı sağlayabilir: güneş gözlüğü camı kontrastı ve renk algılamayı arttırır. Bu durum özellikle dağlarda veya su üzerinde olduğu gibi zorlu görme koşullarında görmeyi kolaylaştırır.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

4. İşte bir kask ve diğer ekipman kullanırken bile sporunuz için optimum uyum sağlayan yeni bir spor gözlüğü almanın yolu.

Spor yapmak çoğu zaman bir kask gibi ek bir ekipman gerektirir. Bu durumda gözlükçünüze giderken ekipmanı yanınızda götürmelisiniz. Bu şekilde durumu değerlendirip sizin için en iyi çözümü bulabilirler. Kullanım sırasında kullanıcının vücut duruşu, gözlük camının tasarımı ve sonraki yerleştirilmesi açısından çok önemlidir. Optimum olmayan bir görme noktası yeni gözlüklerinizle mükemmel görmenin tadını çıkaramamanız anlamına gelebilir. Atıcılar, golfçüler, avcılar ve okçular gözlüklerini spor yaptıkları yerde denemelidir yani atış alanında veya golf sahasında; ardından son ayarlamalar için gözlükçülerine gitmeleri gerekir.

Not: progresif gözlük camları bazen varifokal gözlük camları olarak da geçer ve bisiklet veya yamaç paraşütü kullanma dahil birçok spor için iyi bir tercihtir. Ancak golf oynamak için uygun değillerdir. Progresif gözlük camları çok belirli bir pozisyonda performans göstermek üzere yerleştirilirler ama golf oynamak atışınızı ayarlarken yukarıya bakmanızı gerektirir yani başınız hareket eder ve vücut duruşunuz değişir.

5. Gözlük camlarınızı çiziklerden koruyan, temizlemesini daha kolay hale getiren ve UV koruma sağlayan faydalı kaplamalar.

Gözlük camlarınızı çiziklerden koruyan, temizlemesini daha kolay hale getiren ve UV koruma sağlayan faydalı kaplamalar.


Spor gözlüklerinin zarar görme riski daha yüksektir çünkü numaralı gözlük camlarının bulunduğu normal bir gözlüğe göre çok daha fazla aşınma ve eskimeye maruz kalırlar. Spor gözlükleri farklı çevre koşullarına tabi kalır ve bir spor çantasında taşınmak durumunda kalabilirler – bunların tümü malzemeyi düzenli olarak zorlar. Bu nedenle her spor gözlüğünde çizilmelere karşı korumak üzere uygun bir kaplama uygulanmalıdır. Unutmayın: gözlüğünüz çizilirse hemen değiştirmelisiniz – bu nedenle çizikleri baştan önlemek iyi bir fikirdir. ZEISS DuraVision Platinum gibi sert bir kaplama hem gözlük camlarınızı hasara karşı korur hem de kir ve suyu etkin şekilde iterek günlük lens bakımını kolaylaştırır. Bu şekilde gözlük camlarınız daha uzun süre kirlenmez ve temizlemesi daha kolaydır. Bulunması şart olan bir başka şey: UV-A ve UV-B radyasyona karşı %100 UV koruma. Çoğu gözlük camı ve güneş gözlüğü camında UV koruma olduğu söylenir ama maalesef bunların bazıları tam olması gerektiği gibi değildir. Gözlükçünüz güneş gözlüklerinizin UV korumasının gerçekten ne kadar güvenilir olduğunu kontrol edebilir. Kaliteli ürünlerde böyle bir sorun olmaz (örn. ZEISS ürünlerinde). Gözlükçünüze sizin için uygun çözümleri sorun – yardımcı olmaktan mutlu olacaklardır.

6. Gözlüklerinizin buğulanmasını önlemek: hava dolaşımı

Daha önemlisi buğulanmış gözlükler bir oyun veya müsabaka sırasında hızla bir risk oluşturabilir veya rekabet açısından dezavantaj yaratabilir. Spor gözlüğünüzü satın alırken etkin hava dolaşımına izin verdiğinden emin olun. Bu durum gözlük camlarınızın buğulanmasını önler. Özel bir kaplama gözlük camlarınızın daha uzun süre net kalmasını sağlayabilir. 

7. Yüzün etrafını saran bombeli gözlükler – ideal koruma ve optimum görme için en önemli olan nedir?

Yüzün etrafını saran bombeli gözlüklerden vazgeçilemez: kir, güneş ışığı veya havadaki küçük toz zerrelerine karşı etkin genel koruma sağlarken çevre bölgelerden bile çok net görmeyi mümkün kılarlar.

Ancak şuna dikkat edin: yüzünün etrafını saran bombeli şekle rağmen görme bozulmalarını önlemek üzere kendi görme bozukluklarınızın halen kusursuz bir şekilde düzeltilmesi gerekir. Büyük bir gözlük camı çapı ve yüzün etrafını saran çok bombeli çerçevelere rağmen spor gözlükleriniz için gözlük camları yine düz ve sağlam olmalıdır.

8. Spor gözlüklerinizi en uygun şekilde nasıl kullanırsınız?

Spor gözlüklerinizi uzun bir süre kullanmanızı sağlamak için akılda tutacak birkaç basit kural vardır. Diğer gözlüklerle de olduğu gibi, spor gözlükleri uzunca bir süre aşırı ısıya maruz kalmaktan hoşlanmazlar. Yüksek sıcaklıklar veya sıcaklık oynamaları çerçeveler ve kaplamaya zarar verebilir. Bu nedenle kullanmadığınız zamanlarda spor gözlüklerinizi daima bir gözlük kılıfında tutmanız önerilir. Ayrıca sıcak ve güneşli bir günde arabanızda bırakmaktan kaçının.

Önemli olan şudur: ne kadar dikkatli olursanız spor gözlüklerinizin keyfini o kadar uzun süre çıkarabilirsiniz. Uygun aksesuarlar kullanın – bunlar temizlemeyi kolaylaştırır ve yeni gözlüklerinizin uzun süre dayanmasını sağlar.

9. Kayak yapma ve su sporları için kullanımı kolay bir alternatif: günlük kontak lensler veya numaralı spor gözlükleri.

Kayak yapma ve su sporları için kullanımı kolay bir alternatif: günlük kontak lensler veya numaralı spor gözlükleri.

Gündelik gözlüklerinize ek olarak spor gözlükleri satın almak her zaman gerekli değildir. Kayak yapma ve su sporları için örneğin günlük kontak lensler veya numaralı spor gözlükleri, kullanımı kolay bir alternatif olabilir. Günlük kontak lenslerinizi yüzerken herhangi bir problem olmadan kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Vakum, kontak lenslerinizin gözünüzde sağlam şekilde durmasını sağlar. Ancak biraz dikkat gereklidir – kontak lensler gözün sadece bir kısmını kapladığından UV radyasyona karşı yeterli koruma sağlamazlar. Bu nedenle kontak lens kullanıcıları daima UV-A ve UV-B koruması içeren iyi bir güneş gözlüğünü hazır tutmalıdır.

10. En sevdiğim spor için kontak lensler seçerken neleri akılda tutmalıyım?

Kullanıcının kontak lenslerle rahatlığını etkileyen üç önemli özellik vardır: lensin kalitesi, profesyonel bir deneme süreci ve yüksek kalitede bir temizlik ürünü kullanarak dikkatli lens bakımı. Hangi tip kontak lensi seçerseniz seçin, kontak lenslerin göz doktorunuz tarafından uygulanması gerekir - aynen gözlükleriniz gibi. Göz doktorunuz sizin için ideal kontak lensi önerebilmek üzere görme performansınızı belirleyecek, gözde kornea yüzeyini ölçecek ve gözyaşı tabakasının durumunu kontrol edecektir.

Unutmayın: kontak lens kullanıcıları için en önemlisi temizliktir! Yetersiz hijyen veya bakım mikroplar, virüsler veya bakterilerin oluşturduğu göz enfeksiyonlarına yol açabilir. Bunlar hem ağrılı olup kullanıcının rahatlığını azaltır hem de gözlerinize kalıcı zarar verebilir. Temizlik açısından kontak lens kullanıcıları ödün vermemelidir.

İşte bir ipucu: ZEISS All-in-one ADVANCE temizlik ürünümüz mikroplar, virüsler ve bakterilere karşı nazik bir şekilde etkinken tüm yumuşak kontak lenslerle uyumludur.

Özel spor gözlükleri mi gerekli? Özel bir isteğiniz mi var?

Eğer özel spor gözlükleri gerekliyse veya özel görme gereksinimleriniz varsa gözlükçünüz yardımcı olmaktan mutlu olacaktır. Birçok ZEISS gözlükçüsü spor gözlükleri konusunda uzmandır ve bu konuda kapsamlı deneyime sahiptir – sormanız yeterli!

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir
Yeni bir koşucu nesli için sporcu gözlükleri: Koşmak için Nike Vision Vaporwing güneş gözlükleri İki güçlü ortak, Nike Vision ve ZEISS elinden gelenin fazlasını yapan koşucular için sporcu güneş gözlükleri üretmek üzere işbirliği yapmıştır.
Kış sporlarında daha iyi görme Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.

İlgili Ürünler