Polarize güneş gözlükleri ile dikkat dağıtan parlamalar olmadan daha rahat görüş

BETTER VISION ekibi, polarize gözlük camlarının kusursuz bir görüş için, rahatsız eden parlamaları nasıl azalttığını açıklar.

İster kar sporları meraklısı olun, ister su sporları bağımlısı olun, ister açık havada çok fazla zaman geçirmekten keyif alın; polarize güneş gözlükleri daha iyi görmenize yardımcı olmak için yansımaları ve parlamayı önemli ölçüde azaltabilir.

Polarize gözlük camları görüşünüzü nasıl destekleyebilir?

Şeffaf veya ıslak yüzeylerden yansıyan parlamalar sadece sinir bozucu ve dikkat dağıtıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda görüşünüzü de etkileyebilir. Polarize gözlükler aşağıdaki durumlarda görüşünüzü destekleyebilir ve iyileştirebilir:

 • Genel ışık hassasiyeti. Parlak ışığa duyarlı olanlar bu gözlük camlarından ve sunduğu UV korumasından (eğer lensler tam UV koruması sunuyorsa) faydalanacaktır.
 • Balık tutmayı, kürek çekmeyi, tekneciliği veya diğer su sporlarını seviyorsanız, polarize sporcu güneş gözlükleri su yüzeyinin altını daha iyi görmenizi sağlar. Bu, o devi karaya çekmek istediğinizde veya suyun altında tekneniz veya kanonuz için potansiyel bir tehlike oluşturabilecek bir engel olduğunda işe yarayabilir.
 • Sürüş. Yollarda güneş ışığının ıslak yollar, ön camlar ve araba kaputlarından yansıyan parlamaları yüzünden dikkatimiz sık sık dağılır.
 • Kar sporları. Alışılagelmiş pembe veya sarı kayak gözlüğü tonları ile birleştirildiğinde, polarizasyon filtreleri kardan yansıyan dikkat dağıtıcı parlak güneş ışığını azaltabilir. Ancak, kontrast algınızı etkileyebileceğinden polarize kar gözlüğü satın almadan veya kayak için kullanmadan önce göz sağlığı uzmanınızla konuşun.
 • Ameliyat sonrası. Katarakt giderimi gibi göz ameliyatlarından sonra gözlerinizin birkaç ay daha ışığa duyarlı olabilir. Polarize gözlük takmanız kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilir ve kontrastı daha iyi görmenize yardımcı olabilir.
Polarize Filtresi olmadan
Polarize Filtresi ile
Polarize Filtresi olmadan

Polarize gözlük camları, genel görüşü iyileştirmek için sudaki parlamayı büyük ölçüde azaltır.

Polarize tam olarak ne demek?

Doğal ışık her yöne doğru ilerler ve bu yüzden "polarize edilmemiş" olarak tanımlanır. Su, kar, ıslak yol veya pencere gibi yüzeylerden yansıyan ışık ışınları hizalanır. Basitçe bu, genellikle çeşitli yönlerde yansıyan ışık ışınlarının çoğunlukla tek bir yönde yansıtılacağı ve böylece polarize olduğu anlamına gelir.

Bu ışığın çoğu yatay olarak polarizedir yani yatay düzendedir.
Bu nedenle ZEISS polarize gözlük camlarında kullanılan özel film teknolojisinin moleküler yapısı, sık bir ızgara oluşturmak için yatay olarak hizalanmıştır. Böylece yatay dalgalar sık ızgara yapısı sayesinde emilir. Dolayısıyla, dikkat dağıtıcı ve potansiyel olarak tehlikeli yansımalar polarize gözlük camları aracılığıyla pratik olarak ortadan kaldırılır. Ayrıca renk algınız daha da canlı olacaktır. Yüksek kaliteli gözlük camları gözlerinizi ayrıca zararlı UV ışınlarına karşı da tamamen korur.

Polarize edilmemiş ışık çeşitli yönlere doğru ilerler ve devamında polarize gözlük camları parlama ve yansımaların dikkat dağıtıcı etkilerini neredeyse tamamen ortadan kaldıracak şekilde dikey düzlemdeki ışınları bloke eder.

Polarize gözlüklerimi her durumda, her zaman takabilir miyim?

Görmenizi önemli ölçüde iyileştirebilmesine rağmen, görmenizi gerçekten bozabilecekleri zamanlar da vardır ve bu durumlarda kullanılması ideal değildir.

Polarize sporcu güneş gözlüklerinin kar sporları meraklıları için bazı artıları ve eksileri vardır, ancak Alp disiplini kayak yapmaya uygun değildir. Karda güneşten gelen parlamaları azaltacak olsa da gölgedeki alanlarda ayrıntıları görmeyi zorlaştırabilir. Kayakçıların buz parçaları ile engelleri ayırt edememesi potansiyel bir tehlike arz edebilir.

Polarizasyon filtreleri görüşü azaltabileceğinden LCD ekranlarındaki görüş de genellikle zorlaşabilir. Modern otomobillerin çoğunda ekranlar gelişmiş ve polarize güneş gözlüğü ile net bir şekilde görülebilse de, eski model araç kullananlar önemli mesajları veya uyarı ışıklarını görmede zorlanabilirler. Benzer şekilde, pilotlar ve tekneciler de LCD ekranları görmekte zorlanabilirler.

Polarize gözlük camlı bir ürünü satın almadan önce daima göz sağlığı uzmanınıza danışın.

Polarize gözlük camları ne ölçüde özelleştirilebilir?

Modern teknoloji ile hemen hemen her tür gözlük camına polarizasyon filtresi uygulamak mümkündür. Buna miyopi, presbiyopi veya astigmatizma gibi durumlar için numaralı güneş gözlüğü de dahildir.

Polarizasyon, ZEISS AdaptiveSun gibi dinamik güneş gözlük camlarında da çok etkilidir. Bu tür özel güneş gözlük camları fotokromik teknoloji ile çalışmaktadır ve yoğunluklarını değişen ışık koşullarına uyarlayabilir. Bu camlar yoğun güneş ışığında çok koyu bir renk alır ve gölgede veya güneş kaybolduğunda daha açık renge geri döner.

Polarize güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Gözlük camlarınız kesinlikle tam UV koruması sunmalıdır ve UV korumasının tüm gözlük camlarında standart olmadığını bilmelisiniz. Gözler ve çevresindeki cilde zararlı UV ışınlarından gözlerinizi korumak için lenslerinizin en az 400 nm'ye kadar ışınları engellemesi gerekir. Göz sağlığı uzmanınız seçtiğiniz markanın uygun koruma sunup sunmadığını doğrulayabilecektir. Ayrıca, bulutlu günlerde dahi her zaman korunabilmenizi sağlayan tam UV koruması sunan şeffaf camları da sormayı unutmayın.

Arkanızdan gelen yansımaları ortadan kaldırmak için gözlük camınızın arka yüzeyine uygulanan bir antirefle kaplama ile de güneş gözlüklerinizi geliştirebilirsiniz.

Polarize güneş gözlüğü satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

En uygun renk tonunu seçerek güneş gözlüklerinizden en iyi şekilde yararlanın. Polarize sporcu güneş gözlüğünüzü seçmeden önce göz doktorunuza koşu yapıp yapmadığınızı, golf oynayıp oynamadığınızı, su veya kar sporları yapıp yapmadığınızı belirtin.

Özelleştirilmiş polarize güneş gözlüğü genellikle normal güneş gözlüklerinden daha pahalıdır - ancak bunun bir nedeni vardır. Gözlük camlarınız numaranıza ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanacaktır ve koruma ve konfor seviyesinden emin olacaksınız.

Renksiz ZEISS camlarında tam UV koruması. Tüm gün. Her gün.

UV daima vardır. Bulutlu günlerde bile. UV radyasyonu hem gözleriniz hem de gözün çevresi için bir sağlık riski oluşturur. Dışarıdayken gözlerinizi daima korumak istiyor musunuz? Artık tüm ZEISS renksiz camları tam UV korumadır!

Gözlük camının kendine özgü özellikleri zararlı UV ışınlarını filtreler ve gözlerinize kalıcı koruma sağlar.

Polarize güneş gözlükleri hakkında SSS

Polarize güneş gözlüklerinin faydaları nelerdir?

Avantajlar

Dezavantajlar

 • Sürüş sırasında dahi üstün parlama azaltması
 • İlk yatırım maliyetleri polarize olmayan gözlük camlarından daha yüksektir
 • Su yüzeyinin altını görmeyi kolaylaştırır ve bu su sporları meraklıları ve balıkçılar için idealdir
 • LCD ekranlarda görme şeklinizi etkileyebilir ve sürücü, pilot ve kaptanlar bunu dikkate alması gerekmektedir
 • Hem güneşli hem gölgeli ortamlarda iyi çalışır, aynı zamanda gölgeli açık hava ortamlarında renk kontrastını görebilirsiniz
 • Beyaz tonlarını ayırt etmeyi zorlaştırır, bu nedenle kayakçıların ve snowboardcuların görmesini etkileyebilir
 • Her mevsim için uygundur - özellikle kış aylarında kar gören ülkelerde
 • Ön camlar ve pencereler ızgaralarla güçlendirilmişse, bunları polarize gözlüklerle görebilirsiniz. Aynı şeyi bir motosiklet kask vizörü ile de yaşayabilirsiniz, bu nedenle gözlüğünüzün kaskla uyumluluğunu test edin.
 • Işık hassasiyetinden dolayı kısık gözlerle bakmayı ve potansiyel göz yorgunluğunu azaltabilir

 

 • Çeşitli renklerde mevcuttur

 

 • Güneş gözlükleriniz neredeyse tüm numaralı polarize gözlük camları ile özelleştirilebilir

 

Güneş gözlüklerinin polarize olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Parlama üreten bir yüzey veya nesne bulun. En kolayı bir el aynası ile çalışmaktır. Gözlükleri elinizde yatay şekilde tutarak camların içinden bakın. Gözlükleri yaklaşık 90 derece döndürdüğünüzde aynadaki parlama kaybolmaya başlayacaktır. Gözlükleriniz polarize değilse görüntü aynı olacak veya hatta daha parlaklaşacaktır.

Polarizasyonu test etmenin bir başka kolay yöntemi, LCD ekran, bilgisayar monitörü veya ekstra bir çift polarize güneş gözlüğü gibi polarize ögelerden birini kullanmaktır. Gözlükleri ekranın veya gözlüklerin önüne tutun, yaklaşık 90 derece çevirin ve tamamen koyu veya siyah renge dönüp dönmediğine bakın. Eğer öyleyse gözlükleriniz polarizedir.

Hala emin değilseniz, en yakın gözlükçünüzden gözlüklerinizi kontrol etmesini isteyin.

Gözlük camlarının polarizasyon filtre özellikleri zamanla kayboluyor veya zayıflıyor mu?

Hayır. Polarize gözlükler zaman içinde -camları çatlamadığı veya kırılmadığı sürece- işlevlerini kaybetmez. Eğer gözlerinizin daha ışığa duyarlı olduğunu düşünüyorsanız ve bunun gözlük camlarından dolayı olduğunu düşünüyorsanız, dikkate alınması gereken başka etkenler olabilir. Numaralı güneş gözlükleriniz artık çok zayıf veya uygun olmayabilir veya başka bir durumunuz ışık duyarlılığına neden olabilir. Böyle bir durum yaşarsanız göz doktorunuzdan bir randevu alın ve gözlüklerinizi de beraberinizde götürün.

Polarize gözlük camları tüm renklerde mevcut mudur?

Evet, çeşitli renkler mevcuttur, ancak daha koyu renklerin daha yüksek polarizasyon seviyeleri sağladığını bilincinde olmalısınız.

Bazı renkli camlı gözlüklerin sınırlamaları olduğunu ve bunları her durumda takamayabileceğinizi unutmayın. Örneğin, bazı renkler sürüş sırasında trafik ışıklarını görmenizi engelleyebilir.

Polarize gözlük camları aklınıza gelebilecek hemen hemen her renkte mevcuttur, ancak bir renk tonu seçmeden önce renkli gözlüklerinizi ne için kullanmayı planladığınız hakkında göz doktorunuzla konuşun.
Polarize gözlük camları aklınıza gelebilecek hemen hemen her renkte mevcuttur, ancak bir renk tonu seçmeden önce renkli gözlüklerinizi ne için kullanmayı planladığınız hakkında göz doktorunuzla konuşun.

Polarize güneş gözlüğü gözleriniz için zararlı mıdır?

Kesinlikle hayır. Doğrusu, parlamayı azalttığı için, açık havada her mevsimde yaşayabileceğiniz göz yorgunluğunu otomatik olarak azaltır. Gözlerinizi daha az kıstığınızı ve polarize gözlüklerinizi taktığınızda renk kontrastını daha iyi gördüğünüzü fark edeceksiniz.

Sürüş sırasında polarize güneş gözlüğü takılabilir mi?

Evet. Ön cam, ıslak yollar, kar, beyaz kaldırımlar ve metal gibi nesnelerden yansıyan rahatsız edici parlamayı azaltarak sürüş sırasında ön paneldeki görüşünüzü gerçekten artırabilir. Sadece bazı otomobillerde LCD ekranları görmekte zorlanabileceğinizi unutmayın.

Hangisi daha iyidir; polarize güneş gözlüğü mü polarize olmayan mı?

Piyasadaki başka hiçbir gözlük camı parlamayı polarize olanlardan daha iyi azaltamaz. Ancak, seçiminizi nihayetinde güneş gözlüğünüzü kullanmak istediğiniz amaç belirleyecektir.
Son kararınızı vermeden önce, yukarıda listelenen dezavantajları göz önünde bulundurun ve bir göz sağlığı uzmanına danışın.

Tüm polarize güneş gözlüklerinin UV koruması var mıdır?

Çoğu polarize gözlük camı ayrıca UV koruması sağlasa da tam UV koruması ile polarizasyon arasında bir fark olduğunu unutmayın. Işığı 400 nm dalga boyuna kadar bloke eden gözlük camları satın alarak gözlerinizin zararlı UV ışınlarından tamamen korunmasına dikkat edin.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Polarize gözlük camları - daha iyi görme Güneş gözlüğü, araç sürüşü ve diğer birçok uygulamalar için çok yönlü gözlük camları
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir

İlgili Ürünler