Güneş gözlükleri kışın neden bu kadar önemli

Buz ve kardan dolayı oluşan göz kamaşması soğuk kış ayları boyunca güneş gözlüklerini önemli bir aksesuar haline getirir

Şapka, eldiven, kaşkol: kışı düşündüğümüz zaman, bu önemli aksesuarların tümü akla gelir. Fakat oldukça az sayıda insan bu listeye güneş gözlüklerini eklemeyi düşünür. Güneş gözlükleri daha çok yaz aksesuarıdır, doğru mu? Yanlış! Kışın gözlerinizi korumak bizim için en az sıcak aylardaki kadar önemlidir. Bunun nedeni, gözlerimiz için de çok tehlikeli olan UV radyasyonun Kasımdan Marta kadar özellikle agresif etkiye sahip olmasıdır.

Yazın, güneş gözlükleri kıyafetinizin önemli bir parçasıdır. Bunun sebebi yalnızca tarz görünmeleri değil aynı zamanda gözleri parlak ışıktan korumasıdır. Bununla birlikte, birçok insanın anlamadığı şey, zarar verici UV ışınlarının kışın yazdan çok daha tehlikeli olduğudur. Yazın yeşil çevre ışığın yalnızca yaklaşık %6’sını yansıtır. Oysa kar için bu rakam yaklaşık olarak %95’tir. Göz inflamasyonuna (iltihabına) veya daha ciddi durumlara karşı yalnızca yüksek kaliteli camlara sahip güneş gözlükleri etkili göz koruması sağlar. Bunun sebebi, yüksek seviyelerde UV enerjisi içeren güneş ışığının retinaya zarar verebilmesidir. Tüm bunların anlamı, yüksek kaliteli güneş gözlüklerine harcanan paranın doğru bir yatırım olduğudur.

Güneş gözlükleri alırken dikkat edilecek şeyler:

  • CE sembolü önemlidir. Bu işaretleme ürünün asgari standart koruma seviyesini sağladığını garanti eder. EU yönergesi, bunun en az 380 nm olması gerektiğini belirtmektedir. Bununla birlikte, bu seviyede radyasyonun %78’i hala göz tarafından absorbe edilir.
  • Bu nedenle, numaralı gözlük camları ideal olarak 380 nm üzerinde geniş spektrumlu UV korması sunmalıdır. Yalnızca bu koruma seviyesine sahip camlar tüm tehlikeli UV dalgalarını süzebilir.
  • Güneş gözlüklerinin yeterince büyük olması gerekir ve ayrıca yüzünüzün büyüklüğüne ve şekline de uyması gerekir. Bu, ışığın yandan veya yukarıdan gözünüze girmesini önlemenin tek yoludur.
  • Emilim faktörleri özellikle önemli rol oynar. Yeterince yüksek olması gerekir. Numaralı gözlük camlarının ne kadar koyu olması gerektiği, güneş gözlüklerinin uygulama aralığının, takılacakları alanın, yapılan spor tipinin ve diğer faktörlerin yanı sıra kişisel tercihe bağlıdır.
  • Güneş gözlüklerinin bir göz sağlığı profesyonelinden satın alınması en iyisidir. Rastgele numuneler, cadde tezgahlarında satılan gözlüklerin sahte kalite işaretleriyle satıldığını ve sağlık zararlarına sebep olduğunu tekrar tekrar göstermektedir.

Doğru rengi tercih etme

Güneş gözlük camları için doğru rengin tercihi de önemlidir. Camlar koruma sınıflarına veya kategorilerine göre ayrılmıştır. Sarı, yeşil ve mavi renk camlar kışın kullanım için önerilmemektedir. Bunlar yalnızca 0, 1 veya 2 koruma sınıfı sunarlar veya kategori S0, S1 veya S2’ye aittir. Kışın kullanım için füme ve kahverengi camlar tavsiye edilir. Bunlar koruma sınıfı 3’e veya kategori S3’e ait olmalıdır. Hatta bunlar dağların yükseklerinde karlı koşullarda bile yeterli koruma sağlar. Koruma sınıfı 4 veya kategori S4 camlar son derece hassas gözler için mevcuttur. Bununla birlikte, bu kategorideki numaralı gözlük camları yalnızca UV radyasyonu seviyelerinin aşırı olduğu durumlarda gereklidir; bunlar araç sürerken kullanılamayabilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Mavi ışığa dikkat edin

A good pair of sunglasses should also offer an adequate level of protection against blue light. This is because blue light can damage the macula, the point in the eye where vision is at its sharpest. If you already have a pair of sunglasses and aren't sure how much blue light they block out, you can ask an optician to test them for you.

Kış sporları için ekstra ipucu: eğer gözlük kullanıyorsanız, ya reçetenize uygun kişiye özel olarak yapılmış kayak gözlükleriniz olmalı ya da altına kendi gözlüklerinizi takabileceğiniz kadar büyük kayak gözlükleri satın almalısınız. Bazı modeller gözlük kullananlar için ideal olan köpük desteklere ve gözlük çerçevelerine uyum için yanda ekstra bir bölmeye sahiptir. Bunlar iyi uygunluk sunar ve kayak gözlüklerinin altında gözlüklerinize hiç baskı oluşturmaz. Rüzgara karşı koruma sunmak amacıyla, kayak gözlükleri yanlardan kapalı olmalıdır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Spor için en iyi güneş gözlükleri Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?
Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir
Kış sporlarında daha iyi görme Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.
Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.

İlgili Ürünler