Spor için en iyi güneş gözlükleri

Atletler en sevdikleri sporu yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşırlar?

Açık havada yapılan birçok spor gözlerimizi çeşitli zor durumlarla karşı karşıya bırakır. Güneşe maruz kalma yoğunluğuna bağlı olarak mümkün olan en yüksek performans seviyesinde spor yapabilmek için farklı çeşitlerde spor güneş gözlüklerine ihtiyaç duyulur.

Örneğin en iyi koşucu güneş gözlükleri güneş ışığından koruma sağlar ve uzun süre kullanım sonucunda rahatsız etmezler. Kayak güneş gözlükleri karın ekstra güneş ışığı yansıtmasını filtrelemelidir. Tenis güneş gözlükleri veya beyzbol güneş gözlükleri ise hem koruma hem net görme sağlamalıdır ve kullanıcı güneş gözlüğünü düşürmeden serbestçe ve hızla hareket edebilmelidir.

Çok sevdiği sporu ve hobisini en iyi şekilde yapabilmesi için güneş gözlüğü kullanan tutkulu bir balıkçının deneyimlerini bu röportajda ZEISS doğrudan kendinden öğreniyor.

Giriş:

Adım Dennis Sullivan ve ZEISS'ta Satış ve Bakım Yönetimi için Hesap Yönetimi Müdürüyüm. 50 Ton Gemi Kaptanı Lisansım var ve tutkulu bir balıkçıyım. Zamanımın çoğunu A.B.D.'nin Kuzeydoğusunda oğlum ve arkadaşlarımla sahilde ve açıklarda balıkçılık yaparak geçiriyorum. Hem ticari hem eğlence amaçlı balıkçılık yaparak çok genç yaştan beri suyun içindeyim.

Dennis Sullivan

Balık tutarken görmenizle ilgili ne tip zorluklar yaşıyorsunuz?

Çoğu balıkçının karşılaştığı en büyük zorluk su yüzeyinin parlamasıdır. Bir su sütunu içinde aşağıya bakıp yakalanabilecek balıkları görmek veya bir balığın zıpkına yaklaştığını fark etmek şarttır. Bazen yem olarak kullanılan balığın küçük bir yansımasını veya yüzeyden çıkan küçük bir yüzgeci görmek çok önemli olabilir. Balık tuttuğunuz suya göre özel ve kaliteli bir polarize gözlük camı kullanmak da yardımcı olur ve açıkta yapılan balıkçılık genelde füme ve yeşil polarize balıkçı güneş gözlükleri gerektirirken tatlı suda amber veya kahverengi gözlük camları daha uygundur.

Göz güvenliği için polikarbonat veya naylon gibi darbeye dirençli materyal kullanımı şarttır. Oltadaki kancalar veya diğer keskin nesneler sürekli olarak çevrenizdedir. Gözlerinizi korumak için doğru güneş gözlüğü malzemesine sahip olmak çok önemlidir. Balıkçılık gibi birçok sporda göz yaralanması durumunda acil yardıma kolay ulaşılamaz. Ton balığı yakalamak için açık deniz balıkçılığında bazen en yakın limana 150 kilometreden daha uzakta bulunuruz. Polikarbonat gibi darbeye dirençli gözlük camları kullanmak olası yaralanmaları kesinlikle azaltır veya önler.

Balık tutarken koruyucu güneş gözlükleriyle deneyimleriniz nasıl?

Tutkulu bir balıkçı olarak 35 yılı aşkın sürede polarize güneş gözlüklerini hiçbir zaman balıkçılık malzemelerinden ayrı olarak düşünmedim. Büyük balıkların avlanması için polarize spor güneş gözlükleri şart ama balıkların bulunduğu yerlere giderken ve gelirken de durum aynı. Sahilin ister 15 kilometre ister sahilin 150 kilometre açığında olun suda daima gününüzün kötü geçmesine neden olabilecek engeller vardır. Bir misinayı veya kütükler gibi yüzen kalıntıları görüp bunlardan kaçınmak üzere net bir görüşe sahip olmanız saatlerce gecikmeyi ve binlerce dolarlık masrafları önleyebilir.

Balık tutarken koruyucu güneş gözlükleriyle deneyimleriniz nasıl?

İdeal balıkçı güneş gözlükleri hangi özelliklere sahiptirler?

Güneş gözlüğünde aradığım özellikler sağlamlık, rahatlık ve netliktir. Balıkçılıkta geçirdiğim süre ve kullanım yoğunluğum nedeniyle hem çerçeveler hem gözlük camlarımın çok iyi olmasını isterim. Hem çerçeve hem gözlük camının sağa sola atılmayı, olası darbe durumlarını ve çeşitli hava koşullarını kaldırabilmesi gerekir ve bu durum çoğu en iyi sporcu güneş gözlüğü için de geçerlidir. Çerçeve ve gözlük camları hafif olmalı ve tüm gün rahatça kullanılabilmelidir. Ayrıca gözlük camlarının yansımayı önlemesi ve gereken netliği sağlaması için polarize olmaları gerekir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sporcular için daha iyi görme Bunlar kesinlikle yalnızca modaya uygun değildir: Profesyonel ve amatör sporcular özel spor gözlüklerinden yararlanabilir
Kış sporlarında daha iyi görme Bir çok kayak ve/veya snovbord hayranı, görme yeteneği düzeltilmiş ya da düzeltilmemiş olarak yokuş aşağı "kör uçuş" yapmaktadır.
Spor gözlükleri için en iyi 10 önerimiz Spor gözlükleri satın alırken neleri akılda tutmanız gerekir? Gözlerinizi korumaya devam ederken atletik performansınızı nasıl arttırabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi.
Golfçüler için mükemmel gözlükler Daha iyi bir handikap anahtarı

İlgili Ürünler