UV koruması ve parlama koruması

Peki fark nedir?

Güneş parladığında gözlerimizi parlak güneş ışığı ve zararlı UV ışınlarına karşı korumak için güneş gözlüklerimize uzanırız. Ancak parlama koruması sıklıkla UV koruması ile karıştırılır – aslında ikisi tamamen farklı kavramlardır. Bir gözlük camının parlama koruması miktarı veya renk şiddeti gözlük camının ne kadar UV koruması sağladığını göstermez. DAHA İYİ GÖRME açıklıyor: UV ve parlama koruması arasındaki fark nedir? UV koruması renkli, güneş gözlüğü ve renksiz gözlük camları için neden önemlidir? Ve bir gözlük camının iyi UV koruması sağladığını nasıl anlayabilirsiniz?

Birçok kişi gözlerimizin UV ışığından zarar görmesini önlemek için etkin UV korumasını tek sağlayanın güneş gözlükleri olmadığını bilmez – renksiz gözlük camları da bu özelliğe sahiptir. Ancak bir güneş gözlüğünün koyu renk camları, rengi veya parlama koruması olması UV radyasyona karşı mükemmel koruma sağladığı anlamına gelmez. UV korumasının aslında rengin koyuluğu veya parlama korumasıyla pek ilgisi yoktur. Güneş gözlüğü camlarınızda düşük kaliteli bir UV filtresi varsa bunları kullanmak aslında faydadan çok zarar verebilir. Çünkü koyu renk gözlük camları daha az ışık geçirir ve gözbebeğinin büyümesine neden olur. Bu şekilde güneş gözlüğü camlarınızda UV koruması düşükse, aslında kornea, konjonktiva ve sonrasında gözün göz merceği ve hatta retina gibi iç kısımlarına zarar verebilir. Parlama koruması dışında iyi bir UV bloke edici her güneş gözlüğünün en önemli özelliğidir. Renksiz gözlük camlarında da radyasyon hasarına karşı koruma için UV filtresi olmalıdır.

Ancak UV filtreleri açısından çok çeşitli kaliteler mevcuttur. Standart bir UV koruması tipi yoktur. İster renksiz ister renkli olsunlar birçok gözlük camı gözleri sadece 380 nm dalga boyuna kadar UV ışığına karşı korur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi çeşitli sağlık kurumları 400 nm değerine kadar UV koruması önerir.1 ZEISS gözlük camları bu nedenle otomatik olarak 400 nm değerine kadar kapsamlı UV koruması sunar – bu durum renksiz, güneş gözlüğü ve renkli gözlük camlarının tümü için geçerlidir.

Çerçevelerin iç kısmındaki CE işareti güneş gözlüklerinizin UV koruması sağlayıp sağlamadığını gösterir ama sadece 380 nm değerine kadar zararlı UV ışınlarına karşı korumayı garanti eder.

Çerçevelerin iç kısmındaki CE işareti güneş gözlüklerinizin UV koruması sağlayıp sağlamadığını gösterir ama sadece 380 nm değerine kadar zararlı UV ışınlarına karşı korumayı garanti eder.

Gözlüklerinizin veya güneş gözlüklerinizin iyi UV koruması sağlayıp sağlamadığından emin değilseniz gözlükçünüz yardımcı olmaktan mutlu olacaktır. Gözlüklerinizde UV koruması olup olmadığını kontrol edebilir ve UV koruma olan iyi gözlük camları önerebilirler. Ayrıca UV koruması olan renkli gözlük camları ve fotokromik camları bulmanıza yardımcı olabilirler.

UV ve parlama koruması arasındaki fark

Parlama koruması, görebildiğimiz güneş ışığının bir kısmını ifade eder. Bu şekilde tüm koyu renk gözlük camları parlama korumasıyla gelir çünkü görünür ışığın bir parçasını bloke eder veya azaltırlar. Ancak UV ışık olarak bilinen görünmez bir kısım da vardır. Gözlerimizin de buna karşı korunması gerekir - güneşin ancak kısmen göründüğü bulutlu günlerde bile. UV koruması yoksa gözleriniz zarar görebilir. Bu durum çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir - zararsız konjonktivit ve geçici "kar körlüğünden" fotoreseptör hücre hasarı ve katarakta neden olmaya kadar.  Farklı UV ışığı tipleri hakkında daha fazla bilgi için okuyun.

UV ve parlama koruması arasındaki fark

Farklı parlama koruması tipleri

Kaliteli güneş gözlükleri hem UV hem de parlama koruması sağlar. Parlama koruması gözlük camlarını renklendirerek veya polarize ederek örn. su veya ıslak yollardan yansımaların neden olduğu rahatsızlıkların oluşmasını azaltmak üzere gözlere gelen ışığa karşı bir kalkan oluşturmayla ilgilidir. Bu koruma, kararma seviyesine bağlı olarak çeşitli kategorilere bölünmüştür. Etkin parlama korumalı güneş gözlüğü camları hemen hemen tüm gereklilikler için mevcuttur. Gereksinim duyduğunuz koruma tipi güneş gözlüğünüzü takma zamanı ve yerine bağlı olacaktır.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur? Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır
Gözde güneş yanığı için ilk yardım Gözlerde güneş yanığını saptamak ve yapılacaklar

İlgili Ürünler