Sağlık problem: Sulanan gözler

Eğer gözleriniz sürekli sulanıyorsa, bu gözle ilgili bir problem nedeniyle olabilir

Gülerken ya da ağlarken tamamen normaldir: gözyaşı kanalları açılır ve gözyaşı akar. Fakat göz ortada belirgin bir sebep yokken sulanmaya başlarsa, sebebi göz kaynaklı bir durum olabilir. Endişelenmek için bir sebep yoktur; çünkü bu problemler genellikle hızlı bir şekilde çözülür.

Etkilendiğiniz ya da endişelendiğiniz için, neşeden, sinirden ya da öfkeden ağlamak, normal birer insan reaksiyonudur. Gözyaşının temizleyici bir etkisi var. Sıvısının içinde bakterileri engelleyen ve enfeksiyonu durduran bir enzim bulunur. Buharlaşan, doğranan soğandan yükselen özel gazlar, gözyaşına sebep olabilir. Ancak eğer gözleriniz sulanıyorsa ve görünürde bunun belirli bir sebebi yoksa belki de sebep başka bir şeydir.

Sulanan gözlerin birçok sebebi vardır

Sulanan gözlerin en yaygın nedenlerinden biri konjunktivittir. Konjuktivanın ya da gözün beyaz bölgesinin iritasyonu ya da enfeksiyonudur. Bu gibi olaylarda, sulanmış gözlerin yanında en tipik semptom gözle görünür kırmızı renklenmedir. Doktorlar enfeksiyöz ve enfeksiyöz olmayan değişkenleri ayırt edebilirler. Enfeksiyöz konjuktivitin nedeni virüs ya da bakteriler iken, enfeksiyöz olmayan konjuktivitin nedenleri arasında alerji, parlak ışık kaynaklı iritasyon, yabancı cisimcikler ya da kimyasallar sayılabilir. Her iki durumda da, acil olarak bir oftalmoloji uzmanıyla konuşmanız ve semptomları tarif etmeniz tavsiye edilir. Eğer rahatsızlık bir enfeksiyonsa, hemen bir randevu almalısınız.

Antibiyotikler bakteriyel enfeksiyonlarda yardımcı olur. Aksi halde, tetikleyici sebepleri önlemek için genellikle yeterli olur. Ek bir tüyo: sulanan gözlerinizi kurutmak için ince yumuşak kağıt mendil kullanmalısınız. Düzenli olarak ellerinizi yıkamanız da akıllıca olar. Böylelikle enfeksiyonun taşınmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, enfeksiyona maruz kalmış kişiler kontakt lens kullanmayı bırakmalıdır; gözlüklerini takmalıdır.

Sulanan gözlerin yaygın bir sebebi de yetersiz şekilde düzeltilen görme problemleridir; çünkü göz net bir şekilde görebilmek için daha fazla çalışmak zorundadır. ZEISS’ in Progresif Individual 2 Gözlük Camları gibi ideal ve kişiye özel reçeteli gözlük camları daha fazla yardımcı olabilir.

Aynı zamanda gözyaşı sıvısının yetersiz bileşimi de gözlerde sulanmaya neden olabilir. Büyük bir miktar suya ek olarak, gözyaşımız proteinden ve gözyaşı tabakasının üst katmanında bulunan koruyucu sıvı tabakadan oluşur. Sonuç olarak gözyaşı tabakası gözün yüzeyine düzgün şekilde yapışmaz ve aşağıya doğru akar. Bu gibi durumlarda, oftalmoloji uzmanınız size özel bir damla ile yardımcı olacaktır.

Sulanan gözlerin diğer muhtemel sebepleri korneanın yüzeyinde yabancı cisimciklerden kaynaklanan yaralar ve çiziklerdir. Refleks olarak, vücut önemli derecede daha fazla gözyaşı üretir. Bazı insanlar yanlış biçimde konumlanmış göz kapaklarına sahip olabilir. Uzmanlar entropium denilen göz kapağının içe doğru döndüğü ya da ektropium denilen göz kapağının dışa doğru döndüğü durumlardan bahseder. Sorunun ciddiyetine göre düzeltici bir ameliyat düşünülebilir.

Kuru Gözler de gözlerin sulanmasına neden olabilir

Kulağa çelişkili gelse de, çok kuru olan gözler sulanan gözlerin de nedeni olabilir. Gözlerinizin çok uzun bir kuruluk evresinde sonra çoğunlukla daha fazla gözyaşı sıvısı üretmeye başlaması bunun nedenidir. İlaç bu sorunu çözebilir.

Kuru Gözler
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Gözleriniz seğiriyor mu? Belirtileri, nedenleri, tedavileri ve önlenmesi

Sağlık + Koruma 11.Eyl.2018

Tags:

İlgili Ürünler