Lütfen yardım edin, çocuğumun gözlüğe mi ihtiyacı var?

Bebek ve çocuklara düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak neden bu kadar önemlidir?

Aynen yetişkenler gibi, çocuklar da izlenimlerinin yaklaşık %80'ini görsel yolla edinirler. Dolayısıyla, iyi, keskin görme çocukların gelişimi için öncelikli bir önem taşımaktadır. Ebeveynler ilk kez bir göz hastalıkları uzmanı ya da bir gözlükçüyü ziyaret etmeden önce neler hakkında bilgi sahibi olmalıdır? DAHA İYİ GÖRME genç gözlük kullanıcıları için mükemmel çözümü bulabilme konusunda size bazı önerilerde bulunuyor.

İlk göz muayenesi

Her ne kadar kulağa garip gelse de, çocukların gözlerini muayene ettirmek için hiçbir zaman çok da erken sayılmaz. Bir çocuğun gözlerinin bozuk olup olmadığını anlamak her zaman çok da kolay olmayabilir. Ebeveynler çocuğunun yürüme problemleri olması halinde, herhangi bir görme probleminden önce bunu fark ederler. Bebekler ve küçük çocuklar sıkıntılarını dile getiremeyecek durumdadır. Hatta yaşı daha büyük olan çocuklar bile keskin bir görmeyle bulanık görme arasındaki farkı ayırt edebilecek sınırlı bir beceriye sahiptir. Aileler genellikle çocuklarının görme keskinliği %60 ya da daha fazla oranda azaldığı zaman durumu ancak fark ederler. Öte yandan, çocuklar ve yenidoğanlarda görme bozukluğu ne kadar erken düzeltilirse, bu düzeltmenin başarılı olma oranı o denli yüksektir. Binoküler görmenin tam anlamıyla gelişmesi için ancak iki gözün retinası üzerine düşen görüntülerin her ikisinin de eşit oranda keskin olması gerektiğini hatırlayın. Yürüme ve konuşmayı öğrenmeye benzer şekilde, bebekler ve küçük çocuklar devamlı pratik yaparak görmeyi öğrenirler. Ancak, görmede bu durum çok daha erken başlar; bizim ufaklıklar doğumdan sonra gözlerini dünyaya açtıkları an görme deneyimleri başlar.


Çocukların ilk göz muayenesi doğumlarının ardından ilk on gün içinde yaptırılmalıdır. Görme problemlerini göz tam olarak oluşmamışken düzeltmek, daha geç müdahaleye kıyasla daha yüksek başarı göstermiştir. Ayrıca, daha sonra düzeltilemeyecek belli görme bozuklukları erken teşhis ve tedavi edilmeleri halinde minimize edilebilir ya da tamamen önlenebilir.


Özellikle prematüre bebekler, anne karnında daha kısa süre kaldıklarından dolayı genellikle görme bozukluklarına sahiptir. Bu nedenle, bebek halen kuvözdeyken görme keskinliği kontrol edilmelidir. Bebekler ve küçük çocuklar için muayenede, doktor tarafından çocuğun gözüne bir damla atropin türevinin damlatıldığı, görme keskinliğinin skiaskopik ölçümü adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu göz bebeğini büyütür ve akomodasyonunu (Farklı mesafelerdeki cisim görüntülerinin retina üzerine net düşmesini sağlamak için gözün kendisini ayarlama becerisi.) ektisiz hale getirir, bu da doktorun herhangi bir olası görme bozukluğunun yerini tam olarak saptayabilmesini mümkün kılar. Prematüre bebekler, bebekler ve küçük çocuklar için gözlük ve hatta kontakt lens bile verilebilir ve onların gözlerine göre adapte edilebilir. Artık günümüzde en küçük yüzler için dahi uygun özel gözlük çerçeveleri mevcuttur ve hatta gözlükçüler tarafından sipariş üzerine özel olarak hazırlanabilmektedir.


Aileler ilk muayeneden sonra düzenli olarak (en ideali yılda bir kez) çocuklarının gözlerini muayene ettirmelidirler. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarının gözlerini ve görme davranışlarını izlemeleri önerilmektedir. Strabismus, gözlerin sıkça ovuşturulması, göz temasında eksiklik, katarakt, göz kırpıştırma ya da okul çağındaki çocuklarda okurken ya da yazarken kâğıdı gözlere çok yakın tutma ve tahtada yazanları deftere yanlış geçirme gibi değişiklikler oluşması halinde, göz hastalıkları uzmanına danışılmalıdır.

Bir göz hastalıkları uzmanı ve bir gözlükçü seçmek

Aynen pediatri uzmanını seçer gibi, göz hastalıkları uzmanı ve gözlükçü seçiminde de, bu kişilerin küçük ve yaşı daha büyük çocuklar ile nasıl ilgilendiği açısından dikkatli bir biçimde değerlendirme yapılmalıdır.

Doktorun ya da gözlükçünün çocukla ne kadar yakın olduğunu ve çocuklarla ne kadar deneyime sahip olduğunu göz önünde bulundurun. Çocuğunuzu korkutacak bir doktordan daha kötüsü olamaz. Gözlük, çocuğa kesinlikle olumsuz ya da yük olacak bir şey gibi "satılmamalıdır". Bunun yerine, gözlüğün ne kadar harika bir şey olduğu vurgulanmalıdır! Gözlüğün sihirli etkisi olabilir: birden bire gerçekten çok küçük şeyleri görmeye başlayabilirsiniz.

Uzmanın çocuklara karşı arkadaş canlısı ve rahat bir yaklaşıma ilave olarak, uzmanlığı da tabi ki belirleyici bir unsurdur. İlk olarak arkadaş canlısı ancak eksiksiz bir ilk değerlendirme (hastalık geçmişi) yapıldığından emin olun. Yetişkinlere yönelik olarak, gözlükçü sizinle ve çocuğunuzla özel olarak görme problemlerinin genellikle ne gibi durumlarda ortaya çıktığı ve çocuğun çok aktif olması, birçok spor faaliyetinde yer alması ya da çok okumasına (akşam saatlerinde, gün batımında, yataktayken yaptığı okuma da dâhildir) bağlı olarak gözlüğe en çok ne zaman ihtiyacı olabileceği hakkında konuşmalıdır... Siz ve çocuğunuz günlük alışkanlıklar konusunda ne kadar detaya inerseniz, görme desteğinin seçimi ve ayarlanması konusunda daha iyi bir sonuç alınacaktır.

Gözlükçü, size ve çocuğunuza danışma hizmeti verirken hazırlıklı ve sabırlı olmalıdır. Gözlük çerçevesini seçerken çocuğun ne istediğine kulak kabartmalıdır. Çocuğu zorlamaktan kaçınmalıdır. İdeal olanı çocuğun gözlüğü kendisi kabul ederek kendi başına gözüne takmasıdır.

Gözlük camına uygulanabilecek seçeneklerle ilgili detaylı bilgi talep etmelisiniz, örneğin bir sert kaplama ya da anti-refle kaplama, gibi. Bu ilave kaplamalar çok büyük meblağlar tutmaz, öte yandan gözlüğü çok daha dayanıklı ve uzun ömürlü hale getirebildikleri gibi, görmeyi de çocuğunuz için çok daha keyifli bir hale getirebilirler. Kırılmayan camlar ve güvenli olan çerçeveleri saplar ile burun köprülerini çocuklar için tercih edin.

Bazı gözlükçülerin, çocuk gözlükleri için sizin yararlanabileceğiniz özel abonelik teklifleri sunduğuna dikkat edin: "Sizinle büyüyen gözlükler". Bu teklifler, çocuğunuz büyüyüp de eski çerçevesi yüzüne küçük gelmeye başladığında, sabit bir fiyata yeni bir gözlük alabilmenize olanak sağlar. Çocuk gözlükleri için satın alım sonrası bakım ve gözlük kontrollerinden faydalanın. Özellikle faal çocuklar için ve gözlüğün ömrünü uzatmak için, gözlüğün çocuğun yüzüne doğru bir biçimde oturup oturmadığını kontrol eden ve eğer gerekliyse herhangi bir düzeltmeyi gerçekleştiren profesyonel bir temizleme ve kontrol son derece faydalı olacaktır.

Çocuklar için bazı küçük görme oyunları

1. Dikkatlice gözlemle!

Bu oyunu birden fazla çocukla oynayabilirsiniz, ancak en az üç çocuğa ihtiyacınız vardır. Çocuklardan birbirlerine çok dikkatli bir biçimde bakmaklarını ve birbirlerini gözlemlemelerini isteyin. Beş dakika sonra çocuklardan birini seçin ve ondan odadan ayrılmasını isteyin. Çocuklardan birinin üzerini yalnızca başı dışarıda kalacak biçimde bir battaniye ya da kumaşla örtün. Dışarı çıkan çocuğu içeri çağırın ve çocuklardan örtünün altındaki kıyafetleri olabildiğince detaylı bir biçimde tarif etmelerini isteyin. Çocuk her doğru tanımlama için bir puan alır. Çocuklar, oyunun sonraki etapları için kıyafetlerini değiştirebilir ya da farklı aksesuarlar kullanabilir.

2. Senin görmediğin bir şeyi ben görüyorum

Bu oyun için ev yapımı bir teleskopa ihtiyacınız var; bunu iki tuvalet kâğıdı rulosundan yaparsanız çok daha iyi olur. Ortadaki burun köprüsü, örneğin bir parça kartondan ya da boş bir kibrit kutusu kullanılarak yapılabilir.

Bu oyun için en az iki kişiye ihtiyacınız var. Oyuncaklar, ayakkabılar ya da bunlara benzer çeşitli şeyleri odanın ortasına bir yığın şeklinde yerleştirin. Çocuklardan bir tanesinden, "teleskopu" gözlerinin önünde tutmasını ve bu nesne yığınına bakmasını isteyin. Çocuk nesneleri tarif etmeye başlar. Nesnenin hangisi olduğunu doğru biçimde tahmin eden ilk çocuk o etabın galibi olur ve teleskop sırası ona geçer.

 

3. Spagetti

10 uzun ipe ihtiyacınız olacak (örneğin farklı yün ipler ya da hediye paketi kurdeleleri de olabilir). İki ipin aynı renkte olduğundan emin olun. Önce, çocukların ipleri iyice karıştırmanıza yardım etmelerini sağlayın. Şimdi, çocuklardan birinin bu spagetti yığınından aynı renkteki iki ipliği bulup çıkarmalarını isteyin.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Çocuklar için doğru gözlük çerçeveleri. Karar vermek asla kolay değildir. Ve çocuklar için gözlük tercihinde önemli olan yalnızca görünümü değildir.

İlgili Ürünler