Kuru gözler – yanma ve kaşıntı olduğu zaman ne yapılır?

Kuru gözler insanların göz doktoruna gitmesi için sık görülen bir sebeptir.

Kuru gözler hoş değildir ve ağrılı olabilir. Olası bir sebebi gözlerin doğal nemiyle ilgili bir problemdir, yani vücut yeterli gözyaşı sıvısı üretmez. Bu çevresel faktörler, hastalık veya ilaçlar nedeniyle tetiklenebilir ve bir göz doktoru her zaman yardım edebilir.

Yanar, kaşınır ve göz bebekleriniz üzerinde ince kum taneleri varmış gibi hissedilir. Çok fazla insan kuru gözlerden dolayı sıkıntı çekmektedir. Bu problem bloglarda ve forumlarda yoğun tartışma konusudur. Birçok insan bu göz durumu konusunda çok fazla bilgi sahibi değildir, bu nedenle bazı bilgiler vermenin tam zamanıdır.

Kuru gözler veya "göz nem bozukluğu ", nasıl meydana gelir?

Çok parlak güneş ışığı, keskin egzoz dumanları, hava kaynaklı polenler ve toz gibi çevresel faktörleri ve bilgisayar monitöründe çalışmayı içeren birçok şey kuru gözlere sebep olabilir.

Çok parlak güneş ışığı, keskin egzoz dumanları, hava kaynaklı polenler ve toz gibi çevresel faktörleri ve bilgisayar monitöründe çalışmayı içeren birçok şey kuru gözlere sebep olabilir. Üstü açık araç sürücüleri ve bisikletçiler de karşıdan esen rüzgâr nedeniyle sık etkilenirler. Tatil bölgelerindeki çoğu yüzme havuzlarında yüksek klor içeriği bulunduğu için ve gözlerin hassas konjunktivasını tahriş ettiği için, tatilde de kuru gözlerin sebepleriyle karşılaşabilirsiniz.

Bununla birlikte, kuru gözlere antidepresanlar veya beta blokerler gibi ilaçlar da sebep olabilir. Ayrıca, hormonal değişiklikler gözyaşı sıvılarının kurumasına sebep olabileceği için, menopoza doğru giden kadınlar da çok sık olarak etkilenir.

Ve sonuncu olarak, gözler çok daha kolay aşırı yorulduğu için, uygunsuz şekilde tedavi edilmiş görme problemleri de kuru gözlerin sebebi olabilir. Bir optisyen veya bir göz bakım profesyonelinde düzenli görme kontrolleri yaptırmak sorunu çabuk şekilde çözebilir.

Gözleriniz nasıl nemlendirilir?

Gözlerinize ne olduğunu daha iyi anlamak için, önce gözlerin nasıl çalıştığını anlamaya değer. Gözyaşı sıvısı gözyaşı kanalları tarafından salgılanır ve bildiğimiz tuzu, glikozu ve proteini içerir. Göz kapaklarının her kırpışında gözlerimiz üzerinde düzgün şekilde dağılır ve ince bir gözyaşı tabakası meydana getirir. Bu tabakanın birkaç görevi vardır: yabancı partikülleri yıkar ve göz kapaklarınızın gözleriniz üzerinde kaymasını sağlamak için bir kaydırıcı olarak işlev görür. Ek olarak, gözyaşı sıvısı korneanın düzgün şekilde nemlendirilmesini sağlar ve gözlerinize oksijen ve besin maddelerini temin eder.

Gözlerinizin gözyaşı tabakasıyla yetersiz kaplanmasının iki potansiyel sebebi vardır: ya gözyaşı kanalları yeterince sıvı üretmez veya gözyaşı sıvısının bileşimi bozulmuştur.

“kuru gözler” kavramı iyi bilinmesine ve sık olarak kullanılmasına rağmen, günümüz doktorları göz nemlenme bozukluğundan bahsetmektedir.

Problemin her iki şekli için, eczacıdan “suni (yapay)” gözyaşı adı verilen maddelerin alınması en iyi çözümü sağlamaktadır. Suni gözyaşları damla veya jel şeklindedir ve gözyaşının yerini tutması amaçlanmaktadır. Bunlar ya alt konjunktiva kesesine damlatılır veya dikkatle sürülür. Ardından, gözlerinizi kapatırsınız ve etken maddeyi düzgün şekilde dağıtması amacıyla gözlerinizi döndürürsünüz. Fakat dikkatli olun: uzun süre veya çok sık olarak kullanmak gözlerinizin daha az gözyaşı sıvısı üretmesine sebep olabilir. Bu nedenle, durumunuzun olası sebepleri ve mümkünse bunların düzeltilmesi konusunda bir göz doktoruyla konuşmak çok önemlidir.

Eğer lokal tedavi yararlı olmazsa, o zaman son çare olarak her zaman küçük bir ameliyat seçeneği bulunmaktadır.

Önleme yardımcı olabilir

Ek olarak, her kişi gözlerini korumak için bir şeyler yapabilir. Okurken yeterli ışığınızın olmasını sağlamanız fakat parlak ve göz kamaştırıcı ışıktan kaçınmanız önemlidir. Bilgisayar ekranını çok parlak yapmayın ve 45 dakika sonra gözlerinizi bir süre dinlendirin. Rüzgâra veya göz kamaştırıcı güneş ışığına maruz kalındığı zaman, gözlerinizi korumak için yüksek kaliteli gözlükler veya güneş gözlükleri kullanın.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Gözleriniz seğiriyor mu? Belirtileri, nedenleri, tedavileri ve önlenmesi

Sağlık + Koruma 11.Eyl.2018

Tags:

İlgili Ürünler