Kontak lens kullanımı için 10 öneri

Ne gibi kontak lensler mevcuttur, neler yapabilirler ve size daha iyi görme sağlamak açısından hangi yönleri önemlidir?

Kontak lensler ve gözlükler iyi bir ekip oluşturur. Birçok kişi için örneğin spor yaparken veya tatilde aktif ve dinamik bir yaşam tarzının tadını çıkarmak için daha fazla görsel özgürlük anlamına gelirler. Ayrıca numaralı bir gözlük gerektiği gerçeğini gizleyip size gözlüklerin engellemediği daha doğal bir görünüm sağlayabilirler. Gözlerinizin uzun dönemde sağlıklı ve rahat kalmasını sağlamak için kontak lens kullanımı açısından 10 öneri içeren bir liste hazırladık.

1. Kimin için hangi kontak lens?

Öncelikle numaranızın kontak lenslerle düzeltilip düzeltilemeyeceğini bilmeniz gerekir:

Kontak lensler hem uzağı görememeyi (miyopi) hem yakını görememeyi (hipermetropi) düzeltebilir ve ayrıca astigmat ve presbiyopi gibi başka kusurlu görme tiplerini de düzeltebilir. Ancak lenslere göz kaymasını (gizli şaşılığı) dengelemek için prizmatik bir düzeltmeyi entegre etmek mümkün değildir. Bu göz kaymasına heteroforya denir ve sadece gözlük camlarıyla düzeltilebilir.

Kontak lensler yumuşak ve sert lensler olarak ayrılabilir.

Yumuşak kontak lensler değiştirilmelerinin gerekmesinden önce ne süreyle kullanılabileceklerine göre gruplandırılır. Buna kullanım tarzı denir. Şu anda önerilebilecek 4 farklı kullanım tarzı vardır: bir gün kullanılan günlük lensler, iki haftalık kontak lensler, aylık lensler, 6 ayda bir değiştirilen lensler ve çıkarılmalarına gerek olmadan 30 güne kadar takılabilen uzun süreli kontak lensler.

İki tür sert kontak lens vardır: standart sert kontak lensler kişinin gözüne göre özel yapılır ve materyale bağlı olarak bir veya iki yıl kullanılabilir. Bunlar gündüz kullanılır ve gece çıkarılır. Ortokeratoloji kontak lensleri uyurken takılır ve sabah çıkarılır.
Gece boyunca bu kontak lensler korneanızın şeklini değiştirir ve böylece sonraki gün herhangi bir görme gerecine gerek duymamanızı mümkün kılar.

Gözlüklerle olduğu gibi kontak lenslerin belirlenmesi için bir uzmanın profesyonel hizmetlerinden mutlaka yararlanılmalıdır. Optisyeniniz size ayrıntılı önerilerde bulunabilir ve gereksiniminiz açısından hangi kontak lenslerin en iyisi olduğunu sizinle konuşabilir. Ayrıca lenslerinizi takmak ve çıkarmak için öneriler verecek ve onları temizlemenin en iyi yollarını önerecektir.

Göz sağlığınız için: Bir kontak lens kullanıcısı olarak göz sağlığı uzmanınıza düzenli olarak kontrole gitmelisiniz.


Kimin için hangi kontak lens?

2. Temizlik: kontak lens kullanıcıları için bir numaralı öncelik!

Gözlüklerinizi temizlemezseniz görmenizin kalitesi düşer. Bu durum rahatsız edici olabilir ama zararlı değildir. Kontak lensler ile durum böyle değildir. Burada temizlik ve bakım en önemli önceliklerdir çünkü kontak lens doğrudan gözünüzün üzerindedir. Her ne kadar söylemeye bile gerek yokmuş gibi gelse de kontak lenslerinizi takmadan veya çıkarmadan önce ellerinizi yıkamak gerçekten önemlidir.

Musluk suyu steril değildir. Bu nedenle kontak lenslerinizi durulamak için daima bir salin solüsyon kullanın ve hem lenslerin kendisini hem kontak lens kutunuzu temizlemek için uygun bir temizlik solüsyonundan faydalanın. Kutu her ay yenilenmelidir. Temizlik solüsyonu kabınızın üstü daima mikropsuz bir şekilde tutulmalıdır. Parmaklarınız veya kontak lenslerinize doğrudan temas etmemelidir. Kontak lens temizlik gereçlerini son kullanma tarihinden sonra kullanmayın. Kontak lenslerinizi çıkardıktan sonra, bunları kontak lens kutusuna yerleştirmeniz öncesinde manuel temizlikle başlayarak hemen temizleyin ve dezenfekte edin.

Kontak lensleri daima uygun bir kutuda saklama solüsyonu içinde hijyenik olarak saklayın. Kullandıktan sonra solüsyonu mikropsuz kalmasını sağlamak üzere değiştirin. Lenslerinizi temizlemek ve saklamak için hepsi bir arada solüsyonlar kullanılabilir. Herhangi bir zararlı kimyasal reaksiyonu önlemek üzere kendi kontak lensleriniz için doğru temizlik ajanını kullanmak önemlidir.

Temizlik: kontak lens kullanıcıları için bir numaralı öncelik!

3. Kontak lensler ne süreyle kullanılmalıdır? Gözleriniz için en iyisi nedir?

Kontak lensler 7/24 kullanılmamalıdır. Gözlerinizi arada biraz rahatlatın ve hava almalarını sağlayın. Uzmanlar genel olarak kontak lensleri sekiz saatten uzun süre takmayı önermezler.
Ancak kesin bir kural yoktur çünkü kullanma süresi her kullanıcıya ve kontak lenslerin tipi ve kalitesine göre değişir. Lenslerin gözlerinizi tahriş etmemesi için belirtilen kullanma süresi, temizlik talimatı ve son kullanma tarihine uyduğunuzdan emin olun. Ayrıca kontak lensleri satın almadan önce oksijen geçirgenliğini kontrol etmek iyi olur çünkü bu değer kullanma süresi açısından diğer faktörlerle birlikte çok önemlidir. Dk değeri (relatif dielektrik sabit) şeklinde belirtilir. Bu değer materyalden ve bir ölçüde kontak lensin sıcaklığından etkilenir. Optisyeninizin önerilerini sorun.

Kontak lens solüsyonlarına alerjik olan kişiler için kalıcı kontak lensler geliştirilmiştir. Optisyeninize bunların sizin için uygun olup olmadığını sorun – bunları geceleri de dahil olmak üzere 30 gün sürekli takabilirsiniz. Bu lensleri aralıklı olarak temizlik ve dezenfeksiyon için çıkarmaya bile gerek yoktur.

Gözleriniz herhangi bir yangı veya tahriş bulgusu gösterirse veya ağrı hissederseniz kontak lenslerinizi çıkarıp gözlüklerinizi kullanın. Yüksek ateşiniz veya ciddi bir soğuk algınlığınız varsa da aynısını yapın. Hastalıktan iyileşince doktorunuza aynı kontak lenslere devam edip edemeyeceğinizi veya güvenli olması açısından bunları atmanın daha mı iyi olacağını sorun. Bu durum özellikle aylık olarak veya 6 ayda bir değiştirilen lensler için geçerlidir.

4. Kontak lensler takarken göz kuruluğu veya göz yorulması

Kontak lenslerin özgürlük ve bağımsızlık sunduğu inkar edilemez ama birçok kullanıcıda oluşturdukları bir problem vardır: kuru göz. Göz damlaları yardımcı olabilir. Ancak tüm göz damlaları uygun değildir. Optisyen veya göz doktorunuza hangi damlaların kontak lenslerinizle kullanım açısından daha uygun olduğunu ve bunları ne sıklıkla ve ne dozla uygulamanız gerektiğini sorun. Kısa süre gözlüğe geçmek de sizi rahatlatabilir. Örneğin gündüz çok çalışmanın ardından geceleri kontak lenslerinizi dezenfektan solüsyonun bulunduğu kutuya koyun ve gözlüklerinizi takın.

Kontak lensler takarken göz kuruluğu veya göz yorulması

5. Takım çalışması: gözlük VEYA kontak lens değil gözlük VE kontak lens

ZEISS'taki çalışmalarımız giderek daha fazla kişinin gözlüklerini de çok sevdiğini ve sıklıkla reçetelerini içeren çeşitli tarzda gözlükleri olduğunu göstermiştir. Kontak lens kullandıktan sonra gözleri rahatlatmak üzere özellikle geliştirilmiş ZEISS gözlük camları olduğunu biliyor muydunuz? ZEISS EnergizeMe gözlük camları kontak lens kullanıcılarına tipik bir gözlük çiftinden fazlasını sunar. Yenilikçi tasarımları dijital dünyada görme ve kontak lens kullanıcılarının görsel davranışları açısından özellikle optimum duruma getirilmiştir. 

6. Bunun tersi de geçerlidir: spor/yüzme/tatil – günlük atılan kontak lensler de bazı durumlarda gözlük kullananlar için ilginç bir alternatiftir

Gerekirse gözlük kullananlar zorluk çekmeden günlük atılan lenslere geçebilir – örneğin tatildeyken veya spor yaparken. Yine optisyenler ilk kez veya zaman zaman kontak lens kullanıcılarına doğru kontak lensi seçme konusunda yardımcı olmaktan mutlu olacaktır.

Kontak lens kullanıcılarının güneş gözlüğüne de gereksinimi vardır. Korneanızın ve gözünüzün iç kısmının zararlı UV ışınlarına karşı korunmasını garanti etmek üzere entegre UV filtresi olan bir kontak lens seçtiğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra bile kontak lens kullanıcıları UV ışığı açısından dikkatli olmalıdır: kontak lensler gözün sadece bir kısmını örttüğünden UV radyasyonuna karşı tümüyle koruma sağlamazlar. Bu nedenle kontak lens kullanıcıları güneş gözlüğü de takmalıdır.

7. Özel durumlar için renkli kontak lensler

Renkli kontak lensler çok popülerdir - ister numaralı olsun ister olmasın. Özel bir etkinlikte parlak mavi gözlerinizle dikkat çekmek veya bir akşam yemeğinde baş döndürücü gece elbisenizle tam olarak eşleşen çekici yeşil gözlerinizle gecenin en popüler kişisi olmak ister misiniz? Veya Cadılar Bayramı elbisenizi sinsi kedi gözleriyle tamamlayın. Kontak lenslerle bunların hepsi mümkündür. Cesur olun ve bunları kendiniz de deneyin! Gözler bazen bin kelimeden fazlasını söyler. Saydam kontak lenslere gösterilen özen renkli kontak lensler açısından da gereklidir: sağlıklı gözler için bunları uygun temizlik ajanlarıyla iyice temizlemek şarttır.

Özel durumlar için renkli kontak lensler

8. Gece boyu kontak lensler – uzmanlar ne diyor?

Bazı geceler uyumak için değildir! Ve bu durumda halen kontak lenslerinizi kullandığımızı genelde unuturuz. Partide geçen uzun bir gece sırasında bunları nereye koyabiliriz ki? Bu gibi durumlarda bile lütfen gözlerinizi ve sonraki günü aklınızda tutmaya çalışın.

Bu gibi günlerde - ve genellikle gecelerde - en iyi seçenek günlük atılan lensler kullanmaktır. Tabi bunlar enfeksiyonu önlemek için ellerinizin yine iyice yıkanmasını gerektirir. Ancak kir ve lens kaybı günlük atılan lenslerde büyük sorun değildir. Bunlar kullanıldıktan sonra atılır ve dezenfekte edilmeleri gerekmez. Sonrasında çok ince gözlük camlarıyla şık gözlükler çok dikkat çekici olabilir. Önemli olan gözlükler ile kontak lensler arasındaki karışımdır!

Gece boyu kontak lensler – uzmanlar ne diyor?

9. Dijital dünyada modern görme – neler değişti?

E-postalar veya WhatsApp mesajlarını çabucak kontrol etmek, YouTube'da video seyretmek, bir arkadaşla dijital olarak sohbet etmek veya tabletinizde bir kitap okumak. Akıllı telefonlar, e-okuyucular gibi dijital cihazlar artık bir çanta, gazete veya araba anahtarı gibi gündelik yaşamımızın bir parçasıdır. Ancak bu durum gözlerimizi zorlar. Bu dijital cihazlara yakından bakılır ve bu mesafe kitap okuma sırasında olandan daha yakın olduğundan gözlerimizin geçmiştekine göre yakın ve uzak arasında çok daha sık olarak geçiş yapması gerekir. Dijital yaşamın gerektirdiği modern görme gözlerimizden çok şey ister. Kontak lens kullanıcılarını gözleri de istisna değildir. Gözlükler kusursuz rahatlamayı sağlayabilir! Bir akıllı telefon, tablet veya benzeri dijital cihazı uzun süre kullanmak stresli veya çok yorgun gözlerle sonuçlanabilir. Kontak lens kullanıcılarının gereksinimini karşılamak üzere özel tasarlanmış olan kontak lens kullanıcıları için ZEISS EnergizeMe gözlük camları kitaplar ve her tür dijital cihazı okumayı kolaylaştıran özel bir teknolojiye sahiptir ve böylece dijital göz yorgunluğunu gidermenin mükemmel bir yoludur.

10. Progresif kontak lensler – lenste birden fazla güç

Presbiyopi yaşlandıkça hemen hemen hepimizi etkileyen bir durumdur. Bu durumda yakında, uzakta ve aradaki her noktada destek sağlayan progresif camlara gereksinim duyarız. Kontak lensler ve bu durumda progresif veya multifokal kontak lensler iyi bir çözüm olabilir. Çeşitli tipleri mevcuttur. En basit çözüm uzak görme için kontak lenslerle okuma gözlüklerini birleştirmektir. Veya monovizyon yöntemi kullanılabilir ve burada bir göz kontak lens ile yakın görme için ve diğeri uzak görme için düzeltilir. Alışkanlıklar ve beyin ise işin geri kalanını yapar. Ancak üç boyutlu görmeniz biraz bozulabilir ve sağ ve sol gözleriniz arasındaki görme normalde çok farklı olmamalıdır.

'Eş zamanlı sistem' uzak ve yakın görme için ayrı güçleri sıralı bir şekilde tek bir lenste birleştiren kontak lensleri temel alır. Farklı tasarımlar kullanılabilir. Yakın ve uzak için güçler daima progresif kontak lenste dairesel halkalar halinde düzenlenir. Uzak görme için bölgenin ortada ve yakın bölgenin dış kısımda olduğu tasarımlar da vardır. Hatta geçiş bölgesi için bir halkaya sahip lensler vardır. Bunların güçleri halkalar arasında veya halkalarda değişir. Her iki güç de aynı anda algılanır. Beynimiz, yakın ve uzak mesafelerde "doğru" görüntüyü görmeye alışır.

Önemli: bunları deneyip bir uzmanın önerilerini alın. Bu tür lense herkes uyum sağlayamaz.


ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!
Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlüğümü nasıl dezenfekte edebilirim ve yüzümde maske varken gözlük camlarımın buğulanmasını nasıl önleyebilirim?
Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.

İlgili Ürünler