Kelimemiz Bireyselliktir

Her göz parmak izi gibi eşsizdir.

Siz eşsizsiniz – her diğer kişi gibi. Hepimizin kendine özel kişilikleri vardır. Her gözün de kendi karakteri vardır - hiçbiri bir diğeri ile aynı değildir. Ancak kişiye özel bir cam bu özel gereksinimleri karşılayabilir. Yapılan göz ve görmenizin muayenesi ne kadar keskin olursa yeni gözlüğünüzü taktığınızda da görsel izleniminiz o kadar iyi olacaktır.

Gözlük camını benzersiz kılan nedir? Gözlük camının kişisel ihtiyaçlarınız ile mükemmel uyum sağlaması için veri ölçümü ne kadar sürer? Ve eğer kişiye özel gözlük camı seçerseniz daha rahat görmenin keyfine neden varacaksınız?

Bu egzersizi deneyin: Bir aynanın önünde ayakta dururken diğer bir ayna ile yüzünüzün yarısını kapatın. Şimdi kendi yüzünüz size garip görünecektir – hatta, tuhaf. Bu anlık detay dahi gözlük camının mikrometre hassas üretiminde büyük bir rol oynar çünkü son derece duyarlı olan insan gözü en ufak sapmaları bile tanır. Bu sapmaların uzun dönem sonuçları görme sorunları ya da yorgunluk olabilir. Eğer gözlük camınız ve çerçeveniz kişisel simetriniz ve yüzünüzün şekli ile doğru şekilde hizalanırsa, bu durumda görsel izleniminizin daha konforlu ve daha rahat olması hiç de şaşırtıcı değildir.

Eğer gözlük camınız oldukça komplike ya da yüksek numaralı ise bu kesin veriyi elde etmek daha da önemlidir. En öenmlisi, uzun mesafe görme alanı ve okuma alanı geçişlerinin gözlük camı görünmezliği ile iç içe geçtiği progresif gözlük camı üretimidir. Kişiye özel üretimi bu gözlük camları için özel bir önem taşımaktadır, çünkü böylelikle elde edilen görme sonucu uzak ve yakın görüntü görüşü arasındaki geçiş bölgesinde engel teşkil etmemektedir.

Hangi kişisel ölçüm verisi, anahtardır?

Göz mesafesi: Burun köprüsüne gözbebeğinin merkezinden sağ ve sol göz arasındaki mesafenin ölçülmesi.

Kişiye özel görme davranışları: Kitap okuma şeklinizi ya da çalışırken araç gereçlerinizi hangi mesafede tuttuğunuzu hiç bilinçli olarak düşündünüz mü? Bu ölçümler, mesleğinizin olduğu kadar şahsi gözlüğünüzün de kişiselleştirilmesi için kritik öneme sahiptir (masa başında mı çalışıyorsunuz yoksa sıkça dışarıda açık alanda çalışan bir usta mısınız?). Dikkate alınması gereken bir diğer husus da hobilerinizdir.

Gözün görme yüksekliği: Sol ve sağ gözünüzün camdan baktığı nokta da gözden göze farklıdır. Bu, gözlüğün alt kenarından ölçülür, yani çerçevenin kenarından.

Çerçevenin öne eğimi: Her yüzün farklı bir profili olduğu belirlendiğinden, gözlüğün öne eğimi de farklıdır. Sonuç olarak, bu değerin de kişisel gözlük camı gereksinimlerinizin hesaplanmasında dikkate alınması çok önemlidir.

Göz ve gözlük camı arasındaki mesafe: Bu mesafe de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Uzmanlar arka verteks mesafesi olarak adlandırmaktadır. Örneğin, bir Avrupalı ve bir Asyalı’nın yüz profilini karşılaştırın. Çıplak gözle aradaki farkı hemen anlayacaksınızdır.

Çerçevenin bombe açısı: Gözlüğünüzün yüzünüzdeki uyumu için çerçeve hafifçe içbükeydir. Uzmanlar buna çerçeve bombe açısı demektedir. Ayrıca, kişiye özel camların hassas hesaplanmasına da dahil edilmesi gerekmektedir.

Daha keskin, daha kontrastlı ve daha net görme keyfini istiyor musunuz? Bunu duydunuz mu? i.Scription: sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayın.

Size göre ayarlanmış gözlük camları

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Gözleriniz seğiriyor mu? Belirtileri, nedenleri, tedavileri ve önlenmesi

Sağlık + Koruma 11.Eyl.2018

Tags:

İlgili Ürünler