Havuç, göz için faydalı mıdır?

Genç yaşımızdan beri, havucun gözlerimiz için faydalı olduğundan bahsediyoruz. Ne yazık ki bu bir noktaya kadar doğrudur.

Havuç, gözler için faydalıdır – ya da aksi halde bunu kanıtlamak için sorabiliriz, daha önce gözlük takan bir tavşan gördünüz mü? Sadece bu kıyaslama çok komik olmadığı için değil, aynı zamanda bu durumu destekleyecek herhangi bir veri de yoktur. Ve bu sağlık efsanesi nesiller boyunca yayılmıştır. Aşağıdaki bilgiler doğrudur, bununla beraber: havuç beta karoten içerir. Beta karoten esansiyel A vitamininin ön maddesidir. Eğer bu vitamin beslenmeniz sırasında eksik kalırsa vücut gelişiminde, deri ve saç sağlınızda olumsuz etkilere neden olur. Ciddi durumlarda, gece körlüğüne bile neden olabilir. Yine de görme bozuklukları tamamen farklı nedenlerle meydana gelir.

Çocukluğumuz boyunca sonu gelmeyen popüler bilgiler bilinç altımıza işler. Şimdilerde, bu efsanelerin çoğu bilimsel olarak ve kesin surette çürütülmüştür. Yine de bazıları en azından bir iki doğru öğe içerir. Ve bunlar içindeki en iyi örnek de "havuç gözler için faydalıdır." denilen sağlık efsanesidir. Fakat bu efsanenin arkasındaki mantık nedir? Bu lezzetli sebze büyük miktarda beta karoten içerir. Bu madde havuca turuncu rengini veren maddedir; fakat aynı zamanda gözler için faydalı olan esansiyel A vitaminin öncü maddesidir. Yine de bu bilgi, içinde çok küçük bir miktar doğruluk barındırmaktadır. Beslenme uzmanları A vitamininden retinol olarak bahseder. Aslında, bu isim doğrudan bu vitaminin gözlerde yerine getirdiği işleve işaret eder. Göz retinası en ufak ışık zerresinden bile siyah ve beyaz görüntüler üretebilen hücreler içerir. Retinol olmadan, hiç kimse aydınlıkla karanlık arasındaki farkı ayırt edemez ve kritik A vitamini eksikliği nedeniyle tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan insanlar gece körlüğü riskiyle karşı karşıyadırlar.

Neyse ki, dünyanın bu bölümünde bu sağlık sorununa oldukça seyrek biçimde rastlanmaktadır. Ayrıca A vitamin bakımından havuçtan çok daha zengin yiyecekler vardır – ıspanak, lahana ya da yeşil salata gibi. Hatta karaciğer gibi hayvansal ürünler çok daha iyidir, çünkü yalnızca A vitamininin öncü maddesini içermekle kalmaz, vitaminin kendisini de içerir.

Peki bizim çözümümüz nedir? Düzenli olarak kıtır kıtır havuç yemek gözler için faydalıdır, fakat görmenizde umduğunuz iyileşmeyi sağlamaz. Şimdi, daha önce de olduğu gibi, ister miyop ister hipermetrop olun, görme sorunlarınızın çoğunluğunda size yardımcı olacak şey bir gözlüktür.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Az ışıkta kitap okumak gözlerinize zarar verir mi?

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

Gözleriniz için bir egzersiz

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

İyi görmenin önemi

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

Göz alerjileri ve hızlı ilaçlar

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

İlgili Ürünler