Günlük yaşamda UV koruması

Pencere camları, giysiler ve gözlükler – UV ışığını hangisi engeller? Hangisi engellemez?

Dışarıda nereye gidersek gidelim UV ışınları her taraftadır - bulutlu günlerde bile. UV ışığının pozitif etkileri vardır ama vücudumuza çeşitli şekillerde zarar verebilir. Bu nedenle kendimizi güneş gözlüğü ve güneş kremiyle koruruz. Ama UV ışığını aslında ne engeller? DAHA İYİ GÖRME soruları yanıtlıyor: Evdeki pencere camları mı yoksa arabadaki camlar mı daha etkin UV koruması sağlar? UV korumalı bir gözlük seçerken en önemli olan nedir? Gölgede durmanız radyasyona maruz kalmanızı azaltır mı? Ve giysiler vücudunuzu UV ışınlarına karşı korur mu ve korursa bunu nasıl yaparlar?

Güneş parlıyor ve gökyüzünde tek bir bulut yok – böyle günlerde birçok kişi güneş gözlüğünü kapıp kendilerini korumak için biraz güneş kremi sürer ve dışarıda daha uzun süre kalır. Ama UV radyasyonu güneş ışığı varken sadece dışarıda bulunmaz - UV ışınları pencerelerden bile geçebilir. Çoğu pencere biraz UV koruması sağlar ama zararlı UV ışığı olan UV-A radyasyonun bir kısmı filtrelenmeden içeri girer. Bunu bir süredir vitrinde kalmış elbiselerde görebilirsiniz: güneş ışığı renklerin solmasına neden olur.

Gözleriniz için en iyi UV koruması

Gözleriniz için en iyi UV koruması

UV ışığı hem cilt hem gözlerinize zarar verebilir - ve sadece güneş parlarken de değil. Bu nedenle hem güneş gözlüğü camları hem normal gözlük camlarında gözlerinizi UV radyasyona karşı etkin bir şekilde korumak için 400 nm1 değerine kadar korumalı özel bir UV filtresi vardır. Ancak güneş gözlüklerinde UV koruması parlama korumasıyla karıştırılmamalıdır: bir UV filtresi olmayan güneş gözlükleri bile güneş ışığı şiddetini azaltır ve böylece parlama koruması sağlar. Ancak bu sadece parlaklığı azaltır ve UV radyasyonu seviyesini azaltmaz. UV ışınları yine içeri girer ve güneş gözlüğü olmayan durumdan daha da fazla hasar oluşturabilir. Koyu renk gözlük camları gözbebeğinin büyüyüp daha fazla UV ışığının girmesine yol açar. Bu nedenle sadece parlama, yansımalar ve zararlı UV radyasyonuna karşı optimum koruma sağlayan güneş gözlüğü camları satın aldığınızdan emin olun. Gözlük camları satın alırken daima 400 nm1 değerine kadar UV koruması sağladıklarını kontrol edin. Satıcı size güneş gözlüğü camlarının sağladığı koruma seviyesi hakkında bilgi veremiyorsa veya emin değilse onları almamanız gerekir.

Gözlerinizi arabada veya içeride UV radyasyonundan nasıl korursunuz?

UV radiation in the car or indoors – how to protect your eyes

Çoğu araba sadece sınırlı UV koruması sağlar. Ön camlar hem UV-B hem UV-A radyasyonuna karşı koruyan etkin bir UV bloke ediciyle donatılmıştır. Örneğin 1980'lerden beri Almanya'da tüm yeni arabaların ön camı tüm UV-B radyasyonu ve hemen hemen tüm UV-A radyasyonunu engelleyen renksiz, saydam bir filmle donatılmıştır.

Ancak bu arabanızda kapsamlı UV koruması için yeterli değildir: çoğu yan ve arka pencere UV-A veya UV-B koruması için herhangi bir UV filtresi içermez. Bunun sonucunda bu muamele görmemiş pencereler UV-A radyasyonunun yüzde 80'ine kadarını geçirebilir. Renkli araba camları bile etkin bir koruma yöntemi değildir çünkü UV-A radyasyonun sadece yüzde 40 civarını filtrelerler.  Burada farklı UV radyasyonu tipleri hakkında bilgi alın

Böylece UV radyasyonu sadece plajda güneşli havanın tadını çıkarırken bir endişe kaynağı değildir – gündüz hangi saatte olursa olsun hemen hemen her yerde bulunur. Güneş kremi ve giysiler cildinizi zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur. Ne kadar sık örülmüşlerse koruma seviyesi o kadar iyidir - bunu aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklayacağız. Ancak gözleriniz için yine de UV korumalı gözlük veya güneş gözlüğü camları gereklidir.

Gölgede kalma UV ışınlarına karşı yeterli koruma sağlar mı?

Gölgede kalma UV ışınlarına karşı yeterli koruma sağlar mı?

Gölgede doğrudan güneş ışığına göre daha az UV radyasyonu vardır ama zararlı UV radyasyonunun yüzde 50'sine kadarı yine de size ulaşabilir. Hatta bir lokanta şemsiyesi veya gölgelik altında bile zararlı bir UV ışığı dozu almak mümkündür. Binalar, su ve kum radyasyonun yüzde 85'ine kadarını yansıtır. UV radyasyonu suyun yüzeyinden de geçer ve bu nedenle yüzerken dikkatli olmanız gerekir: bir metre derinlikte UV-A radyasyonu halen %75 ve UV-B radyasyonu yüzde 50 şiddete sahiptir. Yüzünüz ve vücudunuzu uygun, su geçirmez güneş kremiyle koruduğunuzdan emin olun. Farklı UV radyasyonu tipleri olduğundan ve insanlar cilt tipine göre farklı tepki gösterdiklerinden bu gereksinimi karşılamak üzere güneş kremleri özel olarak uyarlanmıştır.

Benim için en iyi güneş kremi nedir?

En iyi güneşten korunma şekli temel olarak cilt tipinize ve cildinizin kendini koruyabildiği süreye bağlıdır. "Kendini koruma süresi" cildinizin yanmadan güneşe maruz kalabildiği süre anlamına gelir. Açık renk cildi ve açık renk saçı olan kişiler (sarışın, kızıl, açık kumral) koyu renk cildi ve koyu renk saçı (kahverengi, siyah) olan kişilere göre daha kısa kendini koruma süresine sahiptir. Sarışın, açık renk ciltli bir kişinin kendini koruma süresi yaklaşık on dakikadır. Bir güneş kreminin güneş koruma faktörü (SPF) güneş yanığı gelişmeden ne kadar güneş altında kalabileceğinizi belirtir. Örneğin güneş koruma faktörü 30 olan bir güneş kremi cildin kendini koruma süresini 30 kat arttırır, yani kendini koruma süresi olan 10 dakika 30 ile çarpılınca 300 dakika yani beş saate çıkar - bu güneş kreminin cildinizi hasara karşı koruduğu süredir.

En iyi kendini koruma faktörünü şöyle belirleyebilirsiniz: güneşte kalmayı planladığınız süreyi kişisel kendini koruma sürenize bölerek sizin için doğru olan SPF değerini bulun. Açık renk ciltli ve kendini koruma süresi 10 dakika olan birisi plajda yaklaşık 150 dakika kalmak istiyorsa 15 gibi bir koruma faktörü yeterli olacaktır.

Ayrıca dışarıda daha uzun süre kalma veya yüzme için UV bloke edicili özel UV giysiler mevcuttur.

Giysiler UV ışınlarını engellemeye yardımcı olur

Giysiler dışarısı için iyi bir güneşten koruma şeklidir. Gözleriniz için iyi bir güneş gözlüğü ve cildiniz için güneş kremiyle birlikte tüm vücudunuz için etkin koruma elde edersiniz - uygun giysileri giydiğinizi varsayarsak. Her giysi zararlı UV radyasyonuna karşı korur ama bunu ne kadar iyi yaptığı iki faktöre bağlıdır: örgü ve giysi kalınlığı. Şunu unutmayın: örgü ne kadar sıkıysa cildinize o kadar az UV ışını ulaşabilir. Beyaz pamuklu veya keten tişörtler sıcak günlerde çok popülerdir ama pek koruma sağlamazlar ve UV radyasyonu büyük ölçüde geçirirler. Polyester gibi sentetik liflerden yapılmış giysiler daha iyi koruma sağlar çünkü sıkıca örülü liflerle üretilip işlenebilir. Pamuk liflerinin yoğunluğu pamuğun kendisine bağlıdır. Doğal malzemeler içinde doğal ipek yüksek bir UV koruma faktörüne sahiptir: liflerde UV ışınlarını yansıtan ve emen matlaştırıcı bileşenler vardır. "Ultraviyole koruma faktörü" (UPF) özel UV önleyici giysilerin sunduğu koruma seviyesine işaret eder. Bu durum güneşte zarar görmeden ne kadar kalabileceğinizi belirtir - aynı bir güneş kreminin güneş koruma faktörü gibi. UV korumalı özel giysiler veya mayolar alırken güneş koruma faktörüne ek olarak UV standardı 801 sınıflandırmasının bulunduğundan emin olun. Bu durum giysilerin hem kuru ve gerilmemiş olduklarında hem de ıslak ve gerilmiş olduklarında UV koruması sağlamalarını garanti eder. Bu şekilde UV ışık her durumda etkin bir şekilde engellenecektir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur? Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır
Gözde güneş yanığı için ilk yardım Gözlerde güneş yanığını saptamak ve yapılacaklar

İlgili Ürünler