Gözlükler çok sıkı olduğu zaman. Rahat görme ve mükemmel oturması için en iyi ipuçları.

ister sapları, ister burun köprüsü veya gözlük çerçeveleri olsun, optimal görme için önemli olan birkaç kriter vardır.

Gözlükler şakaklarınıza baskı yapıyor, görmede zorlanıyorsunuz, burun köprüsü sizi rahatsız ediyor. Gözlükleriniz uygun şekilde oturmazsa ne yapabiliriniz? Rahat ve daha iyi görmeyi sağlamak için gözlük satın alırken ve ayarlatırken neye dikkat etmelisiniz?

Son olarak! Çok iyi oturan gözlük ve gözlük camlarınızla mükemmel görüyorsunuz – fakat aniden sapları şakaklarınıza basıyor, burun köprüsü rahatsız ediyor veya gözlükleriniz devamlı olarak burnunuzdan kayarak düşüyor. Daima rahat görmek yalnızca doğru gözlük camlarına bağlı değildir. Onlarla ilgili her şey gözlüklerin her zaman rahat olması ve kullanıcı için rahatsız edici hale gelmemesi için kusursuz olmalıdır. Genellikle çok fazla zaman harcamadan daha büyük kullanım konforunun başarılmasının birkaç yolu vardır. İşte DAHA İYİ GÖRME’dan iyi ayarlanmış gözlük için bazı ipuçları.

Doğru gözlük camı seçimi

Genel olarak, ince ve hafif camların kullanımı daha rahattır. Mineral camlara göre %50’ye kadar daha hafif üretilebilmeleri nedeniyle, plastik gözlük camlarının avantajı vardır (örneğin özel plasikten üretilmiş ZEISS yüksek kırma indisli gözlük camları) Kural olarak, gözlükler ne kadar hafif olursa, kullanımları da o kadar rahattır.

 

Artık burnunuzu rahatsız etmeyecek: gözlükleriniz için optimal burun köprüsü

Burun köprüsü, oftalmik optisyeniniz tarafından gözlüklerinizin mükemmel oturmasının sağlanmasını çok daha önemli hale getiren, yüzünüzle gözlükleriniz arasındaki az sayıdaki temas noktasından birisidir. Kritik faktör, burun plaketlerinin “somut şekilde” oturmasının sağlanması, yani plaketler çepeçevre uygun şekilde konumlandıklarında plaket yüzeyinin burun ile mümkün olduğunca çok temasının bulunmasıdır. Aksi halde, gözlükler kavramalarını hızla kaybederler. Özellikle plastik gözlük çerçeveleriyle, plastik çerçevelerde burun çevresindeki alanın sonrasında değiştirilmesi çok zor olduğu için, gözlükleri seçerken ve ayarlarken bu durum dikkate alınmalıdır. Metal gözlük çerçeveleri için, burun plaketleri birçok farklı büyüklükte ve birçok farklı malzemeyle üretilir ve kolaylıkla değiştirilebilir ve ayarlanabilir. Burada da yine optisyeninizin optimal ayarlamanın tüm özel yönlerinin bilir ve size daha ayrıntılı tavsiye vermekten mutlu olacaktır.

 

Gözlük sapları – doğru ayarlanmış

Gözlüklerin sapları şakaklarda hiç basınç hissedilemeyecek şekilde yüzün biçimine göre ayarlanmalıdır. Sıklıkla, şakaklardaki bu gibi baskı gözlüklerin uygun oturduğu anlamında yanlış anlaşılmaktadır. En iyi şekilde ayarlanmış saplar burun üzerinde aşağı doğru kaymaması için gözlüklerin ağırlığını tutacak kadar, kulak arkasında yalnızca hafif bir basınca sebep olmalıdır. Bununla birlikte, eğer gözlükler çok sıkıysa, sapları kafanın yan taraflarına “gezinir” ve gözlük çerçeveleri burundan aşağıya kayar.

Böylece, belirli durumlarda plastik gözlük çerçevelerinin sapları hava şartlarının sebep olduğu sıcaklık değişimine bağlı olarak biraz deforme olabilir. Eğer bu rahatsızlığa sebep olursa, optisyeniniz gözlükleri tekrar orijinal şekline kolaylıkla getirebilir.

Aktif spor sevenler için ipuçları: Metal gözlük çerçeveleri için silikon sap uçları ve kapaklar suyu iter ve yoğun terleme sırasında bile sıkı kavrama ve optimum oturmayı sağlar.

 

Gözlük çerçeveleri

Gerekli olan görme desteğinin tipine bağlı olarak, ideal gözlük çerçevesi için tamamen farklı iki kriter geçerli olabilir (örneğin  progresif camlar için). Fakat basit bir kuralı olarak, gözlük çerçevelerinin en uygun büyüklüğü iki faktörün birleşimidir: göz bebeği mesafesi ve göz çukurlarının büyüklüğüdür. Çerçevenin üst kısmı kaşların altında ve göz kapağının katlandığı yerin üzerinde olmalıdır. Bu, çerçevenin veya camların kenarı engel olmadığı için en iyi görmeyi sunar. İyi orantılı bir oturuş için, kullanıcının yüzünden çok daha geniş olmayan ve kullanıcının gözlük camlarının ortasından baktığı gözlük çerçevelerini öneririz. Daha fazla bilgi...

Aslında, gözlükleriniz “sıkıyor” olduğu zaman optisyeniniz yardımcı olmaktan mutlu olacaktır – gözlüklerinizi kendisinden almamış bile olsanız normal olarak bunu yaparlar.

 

Çocuk Gözlükleri

Rahat ve her zaman kaymadan yerinde sağlam: iyi oturan bir çerçeve çocuklar için de gözlükleri ayarlarken en önemli kriterlerden birisidir. İşte en iyi gözlük modeli için bazı ipuçları. Çocuklar her zaman çerçevenin üzerinden bakmayı sevdikleri için yuvarlak gözlüklerdeki geniş görme alanı çocuk gözlükleri için iyi bir tercih olduğu kanıtlanmıştır. Eğer metal gözlük çerçeveleri tercih ederseniz, “komple burunluk” denilen duruma seçeneği de kullanabilirsiniz: son derece rahat oturmayı sağlayan, burun köprüsü üzerine oturan birleştirilmiş iki silikon plaket. Daha fazla bilgi…  

 

Küçük mendiller, büyük sonuçlar – gözlük bakımında yenilik

Aslında, temizlik başlığı altında: yeni ZEISS cam temizleme mendilleri mükemmel oturan gözlükleriniz için en iyi netliği sağlar. Yeni geliştirilmiş aktif bileşen kombinasyonuyla, bunlar gözlük camlarını veya diğer yüzeyleri (örneğin kameralardaki veya cep telefonlarındaki ekranlar) diğer temizlik maddelerinden daha etkili şekilde ve daha nazik şekilde temizler (bağımsız testlerde teyit edilmiştir). Ayrıca, gün boyu gözlüklerinizde iz bırakan ciltteki ter veya yağı kolayca çıkarmak için de bunları kullanabilirsiniz.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

İyi bir gözlükçüyü nasıl bulursunuz? İlk göz muayenesinden gözlük camlarının takılmasına kadar tüm süreçte nelerin önemli olduğunu size anlatacağız.
Yeni gözlük satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin listesi Yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü: Neleri bilmeniz gerekiyor?
Yanlış gözlükler veya kötü ışık koşulları gözlerinize zarar verebilir mi? Gözlerinizin çok zorlanması sonucunda neler olacağını size açıklayacağız
Bir sonraki Göz Randevunuzda Sorulacak Sorular

İlgili Ürünler