Gözlüklerin sizi nasıl daha iyi hissettirebildiğine bakın.

Daha rahat kullanım için 10 öneri

Herkes gözlüklerin sonunda daha net görmemizi sağladığını bilir. Doğru camlara sahip gözlükler, görme bozukluklarımızı düzeltir. Ancak gözlüklerin bir kişinin kendini daha iyi hissetmesi için daha da fazlasını yapabildiğini biliyor muydunuz? İşte kendini iyi hissetmeyle ilgili en önemli on bilgi bir arada:

1//

Bazı kişiler yıllardır baş ağrısından yakınır ama nedenini bilmezler. Bu baş ağrılarının nedeni sıklıkla, görme kusuru veya düzeltilmemiş görme bozukluğu ve bunun sonucundaki göz yorulmasıdır. Bu nedenle görmenizi bir göz doktoruna kontrol ettirmelisiniz. Bazen bir gözlük harikalar yaratabilir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

2//

Bilgisayar ekranının önünde geçirilen uzun bir gün sırt, boyun veya omuz ağrısına neden olabilir. Bunun nedeni net görmeye çalışırken ekrana genellikle en uygun şekilde bakmamanızdır. Bu durum gözlerinizi yorar ama bilgisayarda çalışmak için özel bir görme yardımcısı gözlerinizin rahatlamasına yardımcı olabilir. İşyerinde kendinizi daha iyi hissetmeniz için ne kadar çok seçenek olduğuna şaşıracaksınız - gözlükçünüze sormanız yeterli.

3//

Burnunuza veya kulaklarınızın arkasına baskı uygulayan ağır gözlükler artık geçmişte kalmalıdır. Bazen bu baskı noktalarını gidermek için gözlükçünüze kısa bir ziyaret yeterlidir. Ancak başka bir olası çözüm daha vardır: belki de sonunda ince ve modern camlarla hafif bir çerçeveye yatırım yapma zamanı gelmiştir. Tercih sizindir.

4//

Birçok gözlük kullanıcısı gündelik gözlükleri ile güneş gözlüklerini devamlı değiştirmekten yorulur. Ayrıca gözlükleriniz, çantanıza veya cebinize gelişigüzel atıldığında zarar görür. Kendiliğinden kararan lensler rahatlığı simgeler ve özellikle her durumda gözlük kullanması gerekenler için uygundur: bu lensler saydam durumdan koyu renge olağanüstü bir hızla dönüşüp ve tekrar geri döndükleri için her aydınlatma koşulunda kusursuz görmenin tadını çıkarabilirsiniz.

5//

Günümüzde akıllı telefonlarımıza bakmak, nefes almak kadar doğal bir şeydir. Bakışlarımızın cep telefonumuz ile çevremizdeki dünya arasında ne kadar sıklıkla gidip geldiğini artık neredeyse fark edememekteyiz. Ancak gözlerimiz bunu, özellikle biz yaşlandıkça kesinlikle fark etmektedir. Aşırı çalışmaktadırlar ve bunun bir sonucu bilgisayara bakma sendromu olarak bilinen durumdur. Bu durum baş ağrıları, kas gerginliği ve aşırı yorgun gözlere neden olabilir. Çözüm: Dijital Lensler size rahatlama sağlayacaktır.

6//

Gözlükler gözlerinizi korumaktadır. Koruyucu gözlükler düşünüldüğünde akla hemen emniyet gözlükleri gelmektedir. Ancak yüzünüzü çevreleyen tasarımı sayesinde mükemmel koruma (örn. yüksek hızlarda rüzgardan), değişen ışık koşullarında ideal görme, son ve bir o kadar da önemli olarak; dağlardan aşağıya hızla kayarken havadaki küçük taşlardan koruma sağlayan spor gözlüklerini unutmayın.
Ayrıca kullanıcının örneğin yüksek düzeyde toza maruz kaldığı ama çok net görmesinin gerektiği bir işi varsa cam lensler unutulmamalıdır.  

7//

Mavinin sakinleştirdiğini, sarının yaygın ışıkta hoş göründüğünü ve kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağladığına inanıldığını ve pembenin görme keskinliğinizi arttırdığını duymuş olabilirsiniz. Çeşitli cam renklerinin ne işe yaradığını birçok kişi tartışmaktadır. Genel bir kural şudur: bir cam renginin kullanıcıyı nasıl etkilediği kişiden kişiye değişir. Gözlükçünüzde farklı renklerdeki camları deneyip sizin için en doğru olanı bulmaya çalışın. Gözlükçünüz size daha fazla bilgi vermekten memnuniyet duyacaktır.  

8//

Bazen doğal görmenizin sağladığından daha fazla kontrast elde etmek önemlidir. Bu durum güneş gözlükleri ile daha net görme gerekliyse veya gündelik gözlüklerle kontrast görmeyi çeşitli görme kusurları bozuyorsa önemli olabilir. Daha yüksek kontrastlı görme için heyecan verici görme çözümleri sizi ve görme gereksinimlerinizi beklemektedir.

9//

Bu, su sporu sevenler, sürücüler ve gözlükleri ile baktıklarında yansımalardan devamlı rahatsız olan kişiler içindir: polarizasyon filtreli camlar, nemli veya parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığının neden olduğu yansımaları azaltarak rahat bir görmenin tadını çıkarmanızı sağlar. Gözlükçünüzden size farkı göstermesini isteyin.

10//

Sürücülerin kendilerini direksiyon arkasında güvende hissetmedikleri için, güneş batarken yolda olmayı sevmediklerini sık sık duyarsınız. Bir kişinin görmesi gündüz ile göz bebeklerinin tamamen açıldığı gece arasında çok farklı olabilir. Burada en önemli şey bir ölçüm sistemi kullanılmasıdır: ZEISS'dan i.Profiler®plus – gözlükçünüz gece ne kadar gördüğünüzü belirleyip, görmenizi i.Scription® teknolojisine sahip özel camlarla en iyi duruma getirebilir.

Images: © stock.adobe.com

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlük satın almanın ipuçları: kendinize uygun olanı nasıl bulacaksınız Yeni gözlük alırken iki şey önemlidir: mükemmel görünüşünün yanı sıra en iyi ve rahat görme

İlgili Ürünler