İyi gözlükçülerin müşterilerine zaman ayırma sebebi

Derinlemesine bir danışma nasıl daha iyi görme elde etmenizi sağlar

Hepimiz hastalandığımızda veya yaralandığımızda belirtilerimizi doktorumuza bütün ayrıntılarıyla anlatmaya aşinayız. Anamnez olarak da bilinen bu hasta geçmişi gözlükçünüzü ziyaret ettiğinizde çok önemlidir çünkü kusursuz gözlüğe giden yolda ilk adımdır. Ancak iyi bir gözlükçü hangi soruları sormalıdır? Ve bu bilgi neden gözlüklerinizin hem size çok net görme sağlamasından hem de tüm görme gereksinimlerinizi karşılamasından emin olmak açısından çok önemlidir.

En iyi şekilde uyum sağlamış gözlükler üretmenin önemli bir kısmı gözlükçünüzle karşılıklı konuşmadır. Hem kapsamlı deneyimlerinin olması hem de hastalarının belirli gereksinimleriyle mesleki olarak özellikle ilgilenmeleri gerekir. Her kişinin gözleri bir parmak izi kadar benzersizdir ve kimsenin görme gereksinimleri ve alışkanlıkları başkalarına benzemez. Gözlükçünüz görme profiliniz ve tipik görme davranışlarınız hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursa gözlüklerinizi görme profilinize uyacak şekilde o kadar özelleştirebilir. Gözlüklerinizin yaşam tarzınıza en iyi şekilde uymasının ve görmenizi mükemmel şekilde düzeltmesinin tek yolu budur.

Bu nedenle gözlükçünüzün sizinle biraz konuşarak zaman geçirmesi çok önemlidir. Sizin geçmişinizi öğreneceklerdir, yani sağlığınızla ilgili sorular soracak ve yeni gözlüklerinizden beklentilerinizi konuşacaklardır. Ayrıca aşağıdakiler dahil dikkate alınması gereken birçok faktör vardır: 

  • Günlük rutinleriniz nelerdir? Zamanınızı nasıl geçirirsiniz?
  • Gözlüklerinizi en çok nerede kullanırsınız? Evde mi? İşte mi? Spor yaparken veya belirli bir hobi sırasında mı?
  • Dizüstü bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar gibi dijital cihazlarla çok zaman geçirir misiniz?
  • Bazı görme kusurları da rol oynar; örneğin: Gözleriniz ışığa karşı hassas mı? Gece iyi görmekte zorlanıyor musunuz?
  • Orta mesafelerdeki nesnelere bakarken veya işte olduğu gibi belirli durumlarda daha iyi görme elde etmek istiyor musunuz?
  • Eski gözlüklerinizle ilgili problemleriniz var mıydı, yani burnunuzda iz bırakıyorlar mıydı veya çerçeveler sıklıkla burnunuzdan aşağı kayıyorlar mıydı?
  • Eski gözlükleriniz açısından özellikle sevdiğiniz neler vardı?
  • Yeni gözlüklerinizden neler bekliyorsunuz?
  • Ayrıca çerçevelerin şekli, rengi ve malzemesi gibi konular da çok önemlidir – bunlar yaşam tarzınıza, şıklık anlayışınıza veya belirli bir kullanıma göre özelleştirilebilir.
İyi gözlükçülerin müşterilerine zaman ayırma sebebi

Gözlükçünüz fiziksel davranışlarınızı da izleyebilir. Örneğin başınızı hafif eğiyor musunuz? Bakışlarınız orta mesafeden yakına geçtiğinde vücut duruşunuz nasıl değişiyor? Yüz şekliniz de gözlüklerinizi belirlemekte oldukça önemlidir. Gözlükçünüz ancak kapsamlı bir analiz yaparak görme gereksinimlerinizle eşleşecek gözlük camı tasarımını tam olarak oluşturmak üzere size en iyi şekilde bilgi verebilir.

Şu temel kuralı unutmayın: Gözlükçünüz görme alışkanlıklarınız, istekleriniz ve beklentileriniz hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursa size o kadar iyi önerilerde bulunabilir. Bu nedenle kendiniz hakkında bilgi vermeye hazır olun.

ZEISS'dan farklı gözlük camları hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için ürün bilgilerimize göz atın:

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

İyi bir gözlükçüyü nasıl bulursunuz? İlk göz muayenesinden gözlük camlarının takılmasına kadar tüm süreçte nelerin önemli olduğunu size anlatacağız.
Yeni gözlük satın alırken dikkat edilmesi gerekenlerin listesi Yakın ve uzak gözlüğü, progresif gözlük, spor gözlüğü, okuma gözlüğü veya işyeri gözlüğü: Neleri bilmeniz gerekiyor?
Yanlış gözlükler veya kötü ışık koşulları gözlerinize zarar verebilir mi? Gözlerinizin çok zorlanması sonucunda neler olacağını size açıklayacağız
Bir sonraki Göz Randevunuzda Sorulacak Sorular

İlgili Ürünler