Gözlüğünüzü temizlemenin ve bakımını yapmanın en doğru yolu nedir?

Gözlüğünüzün bakımı için ipuçları

Son derece berrak gözlük camları – gözlük camı kullanıcıları temizlikten sonra gözlüklerini taktıklarında oluşan muhteşem duyguyu severler ve yeniden kusursuz şekilde görmenin keyfini çıkarırlar. Gözlüklerimiz her zaman temiz olsa ve lekeler, izler ve parmak izleri tarih olsa harika olmaz mıydı? Doğru gözlük camı bakımı yalnızca daha iyi bir görme sağlamaz, aynı zamanda gözlüğünüzün kullanım ömrünü uzatır. Hatalı temizleme, camlarınız çizilmeye karşı dayanıklı sert kaplamaya sahip olsa bile modern gözlük camlarına zarar verebilir. BETTER VISION gözlüğünüzü temizleme hususunda birkaç ipucu sunmaktadır: gözlük camlarınızı evdeyken ve dışarıdayken hızlı bir şekilde, detaylı ve yine de nazikçe nasıl temizleyebilirsiniz?  

En iyi görme için en önemli temizlik ipucu

Genelde ne kadar son çare olarak kullanılsalar da, kâğıt mendiller veya gömlek kolları kesinlikle en iyi çözüm değildir. Kıyafet parçaları ve kâğıt mendiller genelde gözlük camları üzerinde toz veya kir parçacıkları bırakır ve bu durum mikro-çiziklere yol açar. Bu durum kademeli olarak gözlük camlarının kalitesini düşürür ve sonuç olarak görmenizde sıkıntı oluşur. Çizikler ne plastik ne de cam gözlük camlarından giderilemez. Kusur yalnızca kozmetik bir sıkıntı gibi görünse de, ışık mikro incelikteki çiziklerden saçılır ve böylece gözü rahatsız eder. Bu durum genellikle yeni bir gözlük almanıza sebep olur.

Gözlüğünüzün uygun şekilde temizlenmesi için – ne yapmalı?

Aşağıdaki kural hem evdeyken gözlüklerinizin detaylı temizliği hem de dışarıdayken hızlı ancak etkin bir temizlik için geçerlidir: öncelikle iri kir parçacıklarını çıkarmak için bir mikro fiber bez veya katlanmış bir gözlük camı temizleme bezi ile hafifçe ovalayarak başlamanız gerekir.

1. Hızlı temizlik - Ayrıca dışarı ve hakkında

Gözlük camlarınızı hızlı bir şekilde temizlemeniz gerekiyorsa, lütfen gömlek kolunuzu, eşarbınızı vb. kullanmayı düşünmeyin. Evde değilken gözlük camlarınız temizlemek için, ZEISS gözlük camı silme mendilleri mükemmel çözümdür– hemen hemen hiç de yer kaplamazlar ve hemen kullanıma hazırlardır. Ve tümü zararlı katkı maddelerinden muaftır.

Gerekirse, basit bir mikro fiber bez de uygun olacaktır ancak kuru bezler özellikle yağlı maddeleri çıkarırken her zaman ideal değildir. Bezi önce bir temizleme spreyiyle nemlendirip ardından gözlük camını temizlemek daha iyidir.

Gözlükçüler neden genellikle temizleme mendillerinin kullanılmamasını tavsiye eder?
Piyasaya ilk çıktıklarında, temizleme mendilleri genellikle gözlük camlarına zarar verebilecek malzemeler içerirdi (ör. incecik ahşap parçacıkları). Bu problem daha sonra çözülmüştür. ZEISS nemli temizleme mendilleri mikro incelikte selüloz fiberlerden yapılır, gözlük camlarınız için naziktir, izden muaf sonuçlar sunar ve en önemlisi başka kimyasal maddeler içermez. Bu arada, akıllı telefonunuzun veya tabletinizin ekranını temizlemek için de idealdirler - hiç iz bırakmadan.

2. Evde baştan sona detaylı temizlik

Birçok gözlük camı kullanıcısı gözlük camlarını temizlemek için bunları akan suyun altına tutar. Bu, profesyonel temizlik maddelerini kullanmaktan daha fazla çaba gerektirir ancak kesinlikle istenen etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, köpük oluşana kadar parmaklarınızın arasında pH seviyesi nötr olan bir yıkama sıvısından bir damla ovalayın ve ardından bunu gözlük camlarına uygulayın. Daha sonra gözlük camlarını akan, ılık suyun altında durulayın ve bunları hafifçe ama baştan sona mikro fiber bezle kurulayın.

ZEISS nemli temizleme mendillerinin haricinde, ZEISS gözlük camı temizleme spreyi ve mikro fiber bez kombinasyonu evde gözlüğünüzü temizlemek için harika bir çözümdür. Bu, akan suyun altında baştan sona bir temizlik kadar etkilidir ancak çok daha hızlıdır. Spreyi gözlük camlarının kendisine değil, mikro fiber beze uygulayın. Çerçevesiz gözlüklerdeki gözlük camlarında delikler bulunurken standart çerçevelerde vida delikleri bulunmaktadır. Eğer sıvılar bu deliklere sürekli olarak girerse, bu durum uzun vadede olumsuz bir etkiye yol açabilir. Dolayısıyla temizlik maddesini temizleme bezine uygulamak daha iyidir. Bu, gözlük camlarınızın hasar görmemesini sağlar ancak kiri, makyaj malzemesini veya yağı etkin olarak çıkarmak için yeterli nem vardır.

Not: Mikro fiber bez de, ideal olarak 40°C'den daha sıcak olmayan suda ve çamaşır yumuşatıcısı olmaksızın düzenli olarak yıkanmalıdır. Aksi takdirde bez, gözlüğünüzü bir sonraki temizleyişinizde iz bırakacaktır.

3. Çerçevelerinizin temizlenmesi için uzmanlar ne öneriyor?

Yanlış bakım çerçevelerinize de zarar verebilir.
Aşağıdaki ipuçları çerçevelerinizin ilk aldığınız günkü kadar çekici kalmasını sağlayacaktır:

  • Ilık, akan su ve pH seviyesi nötr olan bir yıkama sıvısından bir damla iyi temizlik sonuçları sağlar. Gözlüğünüzü her zaman yıkadığınız çerçevenin kenarından tutun. Bu, çerçevelerin eğilmesini ve daha da kötüsü kırılmasını önler.
  • Hijyen sebebiyle, çerçevelerin kenarlarının ve burun desteklerinin de zaman zaman temizlenmesi önerilir. Bu ayrıca, yağlı maddelerin çıkarılması kaymayı önleyeceğinden, gözlüğünüzün daha iyi oturmasını sağlar.

4. Gözlüğünüze arada bakım yapın: ultrasonik temizleyici ile sunulan özel bakım

Evde veya gözlükçünüz tarafından ultrasonik temizleyicilerin (internette ve özel mağazalarda satılır) kullanılması, baştan sona, uygun temizlik için en iyi garantinizdir. Bu, kiri çıkarmanın en nazik ve en etkili yoludur. Gözlük camlarınızı ve çerçevelerinizi önceki güzel görünümlerine döndürmek için yalnızca birkaç dakika gerekir. Önemli: temizleyicideki suyu düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.

Ve kendi cihazınız için yatırım yapmak istemiyorsanız, gözlükçüleriniz ideal olarak altı ayda bir gözlük camlarınızı kendilerine ait ultrasonik temizleyicilerde temizlemekten memnuniyet duyacaklardır. Bu günlerde bu temizleyici gözlükçülerin standart ekipmanı olmuştur.

Gözlüğünüzü saklamanın en doğru yolu

Gözlüğünüz iyi bir evi hak ediyor! Takmadığınızda gözlüğünüzü sert bir kılıfta saklayın. Eğer kılıfınız yoksa gözlüğü gözlük camları yukarı bakacak şekilde güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun. Gözlüğünüzün aşırı ısıya maruz kalmaması da ayrıca önemlidir. 80 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklar en dayanıklı camlara ve çerçevelere bile zarar verebilir. Özellikle plastik camlar yüksek sıcaklıklara maruz kalmamalıdır. Bu, gözlük camı kaplamalarının (örneğin antirefle kaplamada) dayanıklılığında olumsuz bir etkiye neden olabilir. Aşırı sıcaklık değişimleri, taban camın ve kaplamanın farklı yapılarına bağlı olarak yüzeyde çatlamalara neden olabilir. Dolayısıyla, ne kılıfınız ne de gözlük camlarınız uzun süre saunada veya yazın arabanızın ön panelinde bırakılmamalıdır.

Gözlükçüler neden genellikle temizleme mendillerinin kullanılmamasını tavsiye eder?

Uygun görmeyi yalnızca mükemmel gözlük camı bakımı değil, aynı zamanda gözlük camının kendisi de sağlar. Sert koruyucu katmanlı ve boncuklanma etkili özel gözlük cam (ZEISS'ın DuraVision® Platinum ürünü gibi) gözlük camlarınızı çizilmeye karşı olağanüstü dirençli hale getirir ve kir, toz ve nemin yüzeye ancak büyük zorluklarla yapışmasını sağlamaya yardımcı olur. Bunun faydası: gözlük camlarınız daha uzun süre kirlenmeden kalır ve böylece temizlenmeleri önemli ölçüde daha kolay olur. Bu ayrıca gözlük camlarınızın bakımını yapmak için daha az zamana ihtiyaç duymanız ve daha uzun süre hizmet ömrüne sahip olacakları anlamına gelir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Reçeteli gözlük camlarımın bakımını nasıl yapmalıyım? Eğer gözlüğünüze iyi bakarsanız, her şeyi daha kolay odakta tutabilirsiniz. İşte ipuçlarımız

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags:

Gözlük kullanıcıları için kristal gibi camların sunduğu avantajlar Numaralı gözlük camları ve diğer optik yüzeyler için ZEISS temizleme mendilleri

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags:

İlgili Ürünler