Gözlerinizi ne zaman UV ışığından korumanız gerekir?

Tüm mevsimler için optimum UV koruması

Hepimiz kendimizi yoğun güneş ışığından korumamız gerektiğini biliyoruz. Ancak birçok kişi ultraviyole ışığının güneş bulutların arkasındayken bile mevcut olduğunu bilmiyor. Yani karanlık ve bulutlu günlerde ve hatta gölgedeyken göz hasarını önlemek için UV radyasyonundan etkin koruma şart. Ama gözlerinizi UV ışığından ne zaman korumanız gerekli ve bunu yapmanın en iyi yolu nedir? DAHA İYİ GÖRME'dan genel bir bakış.

Bulutlu günlerde bile UV koruması

UV koruması açısından birçok kişi önce güneşi düşünür. Ancak ultraviyole ışığı sadece güneş parlarken mevcut değildir - UV ışığı oranı bulutlu günlerde bile çok yüksek olabilir. İster sonbaharda bir kafeye gidin, yazın bir gölün etrafında geziyor olun veya kışın kayak yapın zararlı ultraviyole radyasyonunun yüzde 95'ine kadarı havanın kötü olduğu günlerde bile bulutları geçip gözünüz ve cildinize zarar verebilir.

Gölge de ultraviyole ışığından tam koruma sağlamaz çünkü UV radyasyonunun yüzde 50'si yine de yansıyan ve saçılan ışık yoluyla geçer.

Bu etki örneğin denizde yüzerken daha güçlüdür çünkü suyun yüzeyi ultraviyole ışığın bir kısmını yansıtır. Bu nedenle gözlerinizi ve cildinizi ister güneşte ister bulutlu havada olsun her durumda korumanızı öneririz. Bu sadece gözlük kullanıcıları değil herkesin gözlerinin güneşten gelen UV-A ve UV-B radyasyonundan tam UV korumalı yüksek kalitede güneş gözlükleri veya tam UV korumalı renksiz veya renkli gözlük camları kullanarak iyice korunmasını sağlamasının gerekmesi anlamına gelir. ZEISS renksiz ve renkli gözlük camları ayrıca güneş gözlüğü camları UV-A ve UV-B radyasyonundan 400 nm* değerine kadar bu kapsamlı korumayı sağlar - ve böylece bir endişeniz olmadan parlak güneşin ve dış aktivitelerin tadını çıkarabilirsiniz. ZEISS'in tüm renksiz ve renkli gözlük camları ve güneş gözlüğü camları UV filtresiyle donatılmıştır ve bu nedenle ayrıca sipariş verilmesine gerek yoktur.

UV radyasyonu ne zaman en yoğundur?

Farklı UV ışın tipleri vardır ve her biri vücudu farklı şekillerde etkiler. Yoğunluk gün içinde değişir. Korunmamış gözlerimiz UV radyasyonuna sadece sıklıkla düşünüldüğü gibi öğlen değil ayrıca sabahları ve öğleden sonra da maruz kalır. Öğlen güneş tepededir ve doğrudan gözlerimize değil aşağıya doğru gelmektedir. Cilt ve göz hasarını önlemek için UV radyasyonundan etkili koruma şarttır. Cildinizi UV radyasyonundan örneğin giysilerle veya yeterli güneş koruma faktörüne sahip bir güneş kremi kullanarak belirli bir süre boyunca koruyabilirsiniz ve gözlerinizi güneş gözlükleri, UV korumalı gözlükler veya güneş gözlükleriyle koruyabilirsiniz. UV korumasını sadece güneş gözlükleri sağlamaz: renksiz gözlük camları da daima etkili UV koruması ile donatılmalıdır. İster güneş gözlüğü ister renksiz gözlük camları olan gözlükler olsun iyi gözlükler işte tam olarak bunu sağlar: zararlı radyasyonu tamamen emerler. Bu "UV korumasının" "parlama koruması" ile karıştırılmaması gerekir. Bu nedenle her türlü havada ve özellikle güneş ışığı parlak olduğunda parlama ve yansımalara karşı ve ayrıca zararlı UV radyasyonuna karşı optimum koruma kullanmak önemlidir.

Gözlerinizi ultraviyole ışığından korumanın en iyi yolu

UV koruması olmayan güneş gözlükleri kullanmanızı hiç önermeyiz - bunlar güneş gözlüğü takmadığınız durumdan bile daha fazla hasara yol açar çünkü sanki gözleriniz koruma altındaymış gibi hissedersiniz. Geçen ışık miktarını azaltarak gözbebeğinin büyümesine neden olurlar - UV koruması olmamasına rağmen. Bunun sonucunda ışık gözünüze daha da zararlı bir şekilde girer. Gözlükleriniz veya güneş gözlüğünüzün iyi UV koruması sağlayıp sağlamadığından emin değilseniz gözlükçünüz yardımcı olmaktan mutlu olacaktır. Gözlüklerinizin 400 nm1 değerine kadar tam UV koruması sağlayıp sağlamadığını kontrol edebilir ve UV koruma sağlayan iyi gözlük camları önerebilir. Ayrıca UV koruması olan renkli gözlük camları ve fotokromik camları bulmanıza yardımcı olabilirler.

İyi güneş gözlüklerinin temel özellikleri: gözleriniz etrafındaki geniş bir alanı kaplayan bir büyüklüğe sahip gözlük camları seçerek en iyi korumayı elde edersiniz. Bu durum gözü çevreleyen çok hassas cildi korur. 

Bebekler ve çocuklar için UV koruması

Bebekler ve çocuklar için UV koruması

Çoğu çocuk için güneş altında açık havada oynamak yazın en iyi tarafıdır. Ancak özellikle bebekler ve çocukları UV radyasyonuna karşı devamlı koruma gerekir çünkü bünyeleri bu konuda çok hassastır. Bu durum cilt ve özellikle gözler için geçerlidir. Bunun sonucunda ebeveynler çocuklarının koruyucu giysiler ve güneş kremine ek olarak UV korumalı renksiz gözlük camları veya kaliteli ve sağlam güneş gözlükleri kullandığından emin olmalıdır. Çocukların güneş gözlüklerine numaralı gözlük camları da takılabilir. Bir öneri: çocuğunuzun güneş gözlüğünü kendisinin seçmesine yardımcı olun - böylece güneş gözlüğünü kendi isteği ile takması olasılığı artar.

Bir yaş altındaki çocuklar için uzmanlar güneşe maruz kalmayı hiç önermez çünkü bu yaşta retinada UV radyasyonuna karşı koruma yoktur. Bebeğiniz bu yaşlardaysa hassas gözlerine en azından biraz koruma sağlamak için bir gölgelikli bebek arabasını faydalı bulabilirsiniz. Ancak açıkladığımız gibi gölge olduğu zaman bile UV radyasyonun %50'si halen göze ulaşabilir. Gölgede bulunan UV radyasyonun fiili miktarı gölgeyi sağlayan nesne içinden ne kadar UV geçebildiğine bağlıdır: örneğin bir bina sıradan bir gölgelikten daha geniş bir gölge oluşturur. Bebekler veya çocuklar için güneş gözlükleri daima ek koruma sağlayabilecektir. Şunu da unutmayın: tüm bunlar bulutlu günlerde de geçerlidir - gökyüzü gri olsa da zararlı UV ışığı her yerdedir!

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur? Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır
Gözde güneş yanığı için ilk yardım Gözlerde güneş yanığını saptamak ve yapılacaklar

İlgili Ürünler