Gözleriniz seğiriyor mu?

Belirtileri, nedenleri, tedavileri ve önlenmesi

Normalde zararsız olsa da seğirme aniden gelişir ve çok rahatsız edicidir. Doktorların fasikülasyon dediği durum genel olarak halk arasında seğirme olarak bilinir. BETTER VISION nedenlerini, seğirmeyi önlemek için gözlerimizi nasıl rahatlatabileceğimizi ve bu durumu nasıl önleyebileceğimizi açıklıyor.

Göz kapaklarımızın düzenli olarak hareket edip gözlerimizi yeterli gözyaşıyla örttüğünü çok iyi biliyoruz. Ancak göz kapaklarımız hızlı ve düzensiz bir şekilde hareket ediyorsa ve titreşir gibi olursa ortada bir problem vardır – ve bunun çeşitli olası nedenleri olabilir. Normalde endişe edecek bir durum yoktur.

Belirtileri:

Gözleriniz seğirmeye başlarsa korkmayın – aslında sadece bir göz seğiriyordur. Seğirme birçok farklı şekilde olabilir – hiç fark etmeyebilirsiniz veya üst veya alt kapağınız çok hareketli olabilir. Seğirme normalde birkaç gün sürse bile zararsızdır.

Nedenleri:

Seğirme normalde stres, gerginlik, anksiyete, fazla kafein, göz yorgunluğu (bilgisayarda çalışma veya dijital cihazların yoğun kullanımı), yüksek kan basıncı veya uykusuzluk nedeniyle tetiklenir. Tüm bu faktörler sinirlerimizi yorar ve gözler etrafında istemsiz kas spazmlarına neden olabilir. Daha detaylı bir ifade ile, yüz sinirlerinden (Nervus facialis) sinir deşarjları, üst göz kapağında (Musculus levator palpebrae superioris) ve alt göz kapağında (Musculus orbicularis oculi) kendiliğinden seğirmeye neden olur.

Bir diğer nedenin normalde magnezyumla ilişkili olduğu düşünülen bir mineral eksikliği (hipomagnezemi) olduğu zannedilmektedir. Magnezyum kasların ve sinirlerin iyi iletişim kurmasını sağlamakta önemlidir. Bir eksiklik durumunda sinirler kaslara yanlış sinyaller gönderebilir. Bu durum seğirme dışında bacak kramplarına da yol açabilir. Magnezyum eksikliğinin nedeni genellikle sağlıksız veya dengesiz bir diyettir ama ishal ve diyette olmak da olası nedenlerdir. Ayrıca vücudumuzun örneğin hamilelik sırasında veya düzenli egzersiz yaparken magnezyuma ihtiyacı vardır. Diyabet, kronik böbrek hastalıkları, çölyak hastalığı (gluten intolerası) ve alkol istismarı da magnezyum eksikliğine neden olabilir. Pratisyen doktorunuz sizde magnezyum eksikliği olup olmadığını basit bir kan testiyle anlayabilir.

Daha nadir durumlarda seğirmenin nedeni enfeksiyonlar, nörolojik bozukluklar, multipl skleroz veya beyin tümörleri olabilir. Ayrıca gözde yabancı cisim, konjonktivit, göz kenarı yangısı ve örneğin kontakt lenslerinizi yanlış bir şekilde takma nedeniyle korneada küçük lezyonlar da diğer nedenlerdir. Eğer seğirme felçle veya konuşma bozukluğu veya çift görme gibi görme bozukluğuyla birlikte oluşursa hemen acilen doktora danışmak gerekir çünkü bunlar bir kalp krizi veya inmenin erken uyarı bulguları olabilir.

Tedavi:

Akut belirtileri rahatlatmak için sıcak suya batırılmış bir bez kullanın. Bunu göz kapağınızın üzerine koyup beş - on dakika bırakın; bu ısı seğirmenin geçeceği şekilde kaslarınızı rahatlatabilir. Benzer bir etki içi jel dolu gözlük tipi ürünler veya maskeleriyle elde edilebilir. Bunlar eczaneden veya kozmetik ürünler satan yerlerden satın alınabilir ve sıcak veya soğuk kullanılabilir. Seğiren göz kapağına yavaşça masaj yapmak da belirtileri azaltabilir. Seğirmenin nedeni magnezyum eksikliğiyse bu durum normalde magnezyumdan zengin gıdalar yenerek giderilebilir. Bu gıdalar arasında yer fıstığı ve fındık, ıspanak, ay çekirdeği, darı, pirinç, fasulye, yulaf ezmesi ve magnezyumdan zenginleştirilmiş maden suyu bulunur. Magnezyum takviyeleri de akut seğirmeyi hızla tedavi edebilir.

Genel olarak sık sık seğirme olmadıkça bunun tedavisi konusunda endişelenmeniz gerekmez. Doktora ancak birkaç haftadır seğirme oluyorsa veya kötüye gidiyorsa gitmeniz gerekir. Bu durumlarda bir doktoru görmeniz iyi olur. Bir göz doktoru seğirmenin nedeninin bir görme bozukluğu olup olmadığını belirleyebilir. Küçük bir görme bozukluğu bile tedavi edilmeden bırakılırsa gözlerde aşırı yorgunluğa ve sonuçta seğirmeye neden olabilir. Göz doktorunuza hemen ulaşamazsanız bir optisyen de bir görme bozukluğu olup olmadığını belirlemek için bir göz testi yapabilir. Bir görme bozukluğu bulgusu yoksa beyin tümörü veya sinir hasarı gibi nedenlerin olup olmadığını saptamak üzere bir nöroloğa danışmanız gerekir.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Önleme:

Seğirmeden birkaç şekilde kaçınılabilir – bütün sorun nedenin ne olduğudur. Eğer nedenin stres, fazla kafein, sağlıksız bir diyet veya uykusuzluk olduğu düşünülürse durum bunların giderilmesiyle önlenebilir. Rahatlama teknikleri fiziksel veya ruhsal stresle mücadele etmeye yardımcı olabilir. Bunun çeşitli yolları vardır, örneğin mesleki rahatlama egzersizleri, otojenik eğitim, yoga, meditasyon, spor, daha fazla uyku, rahatlatıcı müzik dinleme veya uzun yürüyüşlere çıkma. Masaj da yardımcı olabilir – gözün etkilenen kısmına, kafaya veya sırta. Bir bilgisayarda uzun süre çalışıyorsanız ve seğirmenizin nedeni dijital göz yorgunluğu ise özel bir bilgisayar gözlüğü bunu önlemeye yardımcı olabilir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlüğümü nasıl dezenfekte edebilirim ve yüzümde maske varken gözlük camlarımın buğulanmasını nasıl önleyebilirim?
Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.

İlgili Ürünler