Gözleriniz için bir egzersiz

Gözlerimiz hergün çok yoğun çalışıyor. Birkaç basit göz egzersiziyle gözlerinizi rahatlatabilir ve görmenizi tazeleyebilirsiniz.

Modern yaşam tarzı gözlerimize büyük beklentiler yükler. Örneğin, bilgisayarla çalışıyorsanız, gözleriniz günde 30.000 kez kadar farklı kontrastlara ve parlaklık seviyesine uyum sağlamak zorunda kalmaktadır. Araba kullanırken ve spor aktiviteleri sırasında karşılaşılan şekiller birbirine benzerdir. Tabii ki bu aktiviteler sırasında gözleriniz zarar görür, yaşarmaya, kaşınmaya ve kızarmaya başlar. Buna genellikle boyun gerginliği ve baş ağrısı eşlik eder. Fakat böyle olmak zorunda değildir. Birkaç basit göz rahatlatıcı egzersiz, ağrısız görmeyi tekrar sağlayabilir.

Günümüz toplumunda, iki çalışandan en az biri bilgisayar başında çalışmaktadır. Bilimsel araştırmalar sürekli olarak ekrana bakmanın gözleri bozduğunu göstermektedir. Kontrastları fark etmek, renkleri ayırt etmek , kısa ve uzun mesafeler arasında odağı hareket ettirmek giderek daha zor hale gelmektedir. Hatta devamlı yakın mesafeye odaklı olarak çalışma, görme alanınızı dahi sınırlandırabilir.

Birkaç göz rahatlatıcı egzersizi bu durum için yararlı olabilir. Sadece birkaç dakika alır, her yerde ve her zaman yapılabilir ve hatta bilgisayar başında çalıştığınız zamanlarda daha iyi konsantre olmanıza bile yardımcı olabilir. Neden denemeyesiniz ki? Aşağıda gözlerinizi rahatlatmak için en iyi yolları gözden geçireceğiz:

Göz rahatlatıcı egzersizler

Avuç içinde saklama
Rahat bir şekilde oturduğunuzdan emin olun, kollarınızı düz bir zeminde dinlendirin, gözlerinizi kapatın ve daha sonra avuç içlerinizi gözlerinizin üzerine koyun. Ellerinizin altından hiç ışık sızmaması gerekiyor. Bir ya da iki dakika boyunca yavaşça ve istemli bir şekilde nefes alıp verin. Bunu yaptıktan sonra, ellerinizi gözlerinizden yavaşça çekin ve gözlerinizi yeniden açın.

Dört yön egzersizi
Bir tabureye oturun ve başınızı düz tutun. Daha sonra olabildiğince her bir yönde iki üç saniye kalacak şekilde dört yöne bakın: yukarıya, aşağıya, sola ve sonra sağa. Bunu üç kez tekrar edin. Önemli not: sadece gözlerinizi hareket ettirin, başınızı değil.

Göz çukuru masajı
Yumuşak bir masaj gözler için çok rahatlatıcıdır. Baş parmaklarınızın uçlarını kullanarak, kaşlarınızın aşağısındaki bölgeye masaj yapın – burnunuzun üstünden başlayıp göz kapaklarınızın ucuna kadar – dairesel hareketler ile.

Göz rahatlatıcı egzersiz
Dik oturun ve kolunuzun birini baş parmağınız yukarıyı gösterecek şekilde burnunuzun önüne doğru uzatın. Şimdi beş tane nesne seçin: burnunuzun ucu, uzattığınız kolunuz, baş parmağınız ve odanın içinde daha ileride duran iki nesne. Dönüşümlü olarak her birine bakın, her bir nesneye birkaç nefes alıp verişiniz süresince bakın. Son olarak, iki gözünüzü de kullanın ve bakışlarınızı burnunuzun ucunda, kolunuzda, baş parmağınızda ve diğer iki nesnede dolaştırın ve uzakta boşluğa bakarak bitirin.

Uyum egzersizi
İşaret parmağınızı gözünüzün seviyesinde tutun - aşağı yukarı gözünüzden yarım kol kadar uzaklıkta bir mesafede. Sol işaret parmağınızı bunun 15 santimetre kadar arkasında tutun. Sabit bir tempoyla önce parmaklarınızdan birine sonra diğerine bakın. Bunu bir dakika boyunca yapın.

Kelebek egzersizi(kuru gözleri önlemek için)
Başınızı düz tutarak ileriye doğru bakın ve yüz kaslarınızı ve alt çenenizi serbest bırakın. 20 kez gözlerinizi kapatıp açın. Tüm bu süre boyunca kaslarınızı serbest bırakın – göz kapaklarınız bir kelebeğin kanatları gibi kibarca ve rahatça hareket etmeli.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Şüpheli önerilerden sakının

Birçok şirket ve ajans profesyonel göz egzersizi sunuyor, seminer ve kitaplar yoluyla reklam yapıyor ve gözlüksüz bir yaşam vaat ediyor. Yine de doğru olan bir şey var: şu anda bu yöntemlerin etkili olduğuna dair ikna edici bilimsel bir kanıt yok. Çalışmalar görme netliğinde minimal bir artış olduğunu gösteriyor, ancak bu artış gözlüksüz araba kullanmaya imkân verecek düzeye ulaşmış değildir. İhtiyacınız doğrultusunda düzenlenen gözlük camlarından edinmek ve düzenli olarak optisyeninizin göz testlerinden geçmek çok daha önemlidir.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Az ışıkta kitap okumak gözlerinize zarar verir mi? Bu herkesin duyduğu popüler bir efsanedir: az ışıkta kitap okumak gözlerinize zarar verir. Yine de son araştırmalar bunun hiçbir biçimde doğru olmadığını gösteriyor.

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

Havuç, göz için faydalı mıdır? Genç yaşımızdan beri, havucun gözlerimiz için faydalı olduğundan bahsediyoruz. Ne yazık ki bu bir noktaya kadar doğrudur.

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

İyi görmenin önemi Eğer bir duyumuz eksilirse, diğer duyular onun görevini üstlenmek zorunda kalır. Gözler bunda önemli bir rol oynar.

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

Göz alerjileri ve hızlı ilaçlar Etkili tedaviler, etkili koruma

Sağlık + Koruma 16.Eki.2017

Tags: Önleme

İlgili Ürünler