Geliştirilmiş görme = geliştirilmiş yaşam kalitesi

Gözlüklerin hepsi aynı değildir

Küçük şeylerin ve karmaşık ayrıntıların çoğu kez dikkate değer bir fark yaratması en bilinen gerçeklerden biridir. Bu gözlükler için de geçerlidir. Bazı önemli özellikler basit gözlükleri önemli yararlar sağlayan, üstün kaliteli, kişiselleştirilmiş bir gözlükten ayırır. Daha iyi gözlüklerin yaşam kalitenizi nasıl arttırdığını merak ediyorsunuzdur. Elbette seri olarak üretilmiş ucuz gözlükler görmenizi eski haline getirecektir ve oldukça hesaplıdırlar. Bir süre görme sorunlarınız olduktan sonra yeniden görebilmenin tadını çıkaracaksınızdır. Daha fazla ne bekleyebilirsiniz? Daha da iyi görme ulaşılabilir bir hedef midir?

Evet, öyledir ve gerçekten de buna ulaşılabilir. Gözleriniz aslında tüm optik bilgileri beyninize ulaştırır. Bilgiler beyinde yorumlanır ve üç boyutlu görme izlenimlere dönüştürülür. Aslında beynin oluşturduğu görsel izlenimlerin kalitesi, beynin aldığı bilgilerin kalitesiyle ilişkilidir.

Her iki gözün etkileşimi kritik önem taşır. Beynin üç boyutlu mükemmel görüntüler oluşturabilmesi ve yaşamdaki tüm durumların doğal çevresel algısı buna bağlıdır.

İleri derecede miyop olan bir hasta Manuela D., “Geçmişte, ne zaman kanepedeki yerimde uzanıp televizyon seyretmek istesem ekrandaki görüntüleri net görmenin imkansız olduğunu fark ettim, hepsi ilginç biçimde bozuktu. Üstün kaliteli yeni ZEISS gözlüklerim bu sorunu çözdü. Artık gevşeyip kanepe üzerinde rahat bulduğum her pozisyondan televizyon seyredebiliyorum” demektedir.

Boşlukların derinliğinin yanı sıra nesnelerin boyutunu ve nesnelerden olan uzaklığı doğru algılamamız çevresel görüşümüze bağlıdır. Ancak her göz parmak izi kadar benzersizdir. Bir gözlük üretildiğinde bu, denklemin içine etmen olarak katılmalıdır. Carl Zeiss’ın i.Profiler®’ı gibi yeni ölçüm cihazları miyop, hipermetrop veya astigmatizm gibi alışılagelmiş sorunlara ek olarak daha karmaşık sorunları da kapsama kapasitesine sahiptir ve gözlük camlarını gözün gereksinimlerine göre çok daha doğru olarak ayarlarlar.

Sonuç olarak hastalar kendilerine daha belirgin, daha net görme ve daha zengin kontrast sağlayan gözlükleri alırlar.

ZEISS Online Görme Kontrolü Kontrast ve rengi ne kadar iyi görüyorsunuz? Görmenizi hızlı ve kolay bir şekilde buradan kontrol edin!

Büyük fark: progresif gözlük camı tasarımı

Gözlüklerin en uygun biçimde ayarlanması progresif veya varifokal gözlükler için özellikle önemlidir. Hem yakın hem de uzak görmelerini desteklemek için progresif camlara ihtiyacı olan kişiler, oluşturulan görsel izlenimin mümkün olduğu kadar kusursuz olması için özel üretilmiş camları kullanmaları gerekebilir. Progresif camları takan kimseler sıklıkla baş ağrısı çekerler ve merdivenleri çıkmakta güçlük çekerler. Kişiseltirilmiş camları tercih etmeleri yaşam kalitelerini epeyce arttırır. Avantajlar mükemmel derinlik algılamasının yanı sıra daha doğal ve daha net görsel izlenimde ortadadır. Bu, gözler için çok daha az stres ve yorgunluk anlamına gelir. Bunun gibi üstün kaliteli gözlük camları ayrıca çok daha rahattır.

Aşağıda öncelikli kalitede olan progresif camların bazı yararlarını listeledik:

 • Doğal çevresel algılama
  • Tüm görme hatlarıyla progresif camların en uygun biçimde ayarlanması sayesinde her mesafede net çevresel görme.
 • Genişleyen kullanılabilir görme alanı
  • Alışılagelmiş varifokal gözlüklere göre %40’a kadar daha fazla binoküler görme alanı (her iki gözün eş zamanlı görme izlenimi)
  • Çok geniş mesafe aralığı
  • Fizyolojik gereksinimlere uygun, dengeli orta mesafe görme alanı
  • Kullanıcının bireysel gereksinimlerine dayanarak hesaplanmış ve bu gereksinimlere uygun büyük, net, yakın görme
 • Yeni progresif camlarla olan ilk deneyimlerinden sonra müşterilerdeki içten gelen, yüksek düzeydeki hayranlık barizdir.
  • Hastalar bu gözlüklere çabucak ve kolayca alışırlar.

   

Progresif camların üretim aralıkları

Alman düşünce araştırma kuruluşu IfD-Allensbach’ın bir çalışmasının 2008’de, gözlük takan Almanların yalnızca %49’unun gözlüklerinden memnun olduğunu belirlediğini biliyor muydunuz? Diğer %45’i genel olarak memnun olduğunu söylerken %5’i pek memnun veya hiç memnun olmamıştır. Yalnızca %1’i kararsız olduğunu söylemiştir. Carl Zeiss ve onun sözleşmeli optometristleri tam olarak memnun olan müşterilerin sayısının önemli ölçüde artmasını sağlamak için her gün uğraşıyorlar.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Sağlıklı gözler için 10 öneri Kuru gözler ve göz yorgunluğunu önleme.

Sağlık + Koruma 02.May.2019

Tags:

Glokom – körlüğün ikinci en sık nedeni hakkında bilmeniz gereken her şey. Glokom göz tansiyonunu etkileyen ciddi bir göz hastalığıdır.

Sağlık + Koruma 14.Mar.2019

Tags:

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Gözleriniz seğiriyor mu? Belirtileri, nedenleri, tedavileri ve önlenmesi

Sağlık + Koruma 11.Eyl.2018

Tags:

İlgili Ürünler