En sevdiğiniz aktivite için hangi güneş gözlüğü en uygundur?

Her durum için kusursuz bir güneş gözlüğü vardır

Şık görünmeden fazlası: iyi bir güneş gözlüğü sadece şık bir aksesuar değildir; aynı zamanda parlak güneş ışığında en iyi görmeyi sağlar ve gözlerinizi zararlı UV radyasyonuna karşı korur. Ancak her güneş gözlüğü her durum için aynı derecede uygun değildir. İster spor yapın, plajda zaman geçirin veya dağa çıkın - güneş gözlüğünüzü takma zamanına bağlı olarak aklınızda tutmanız gereken çeşitli faktörler vardır. Güneşten koruma kategorilerimiz sizin için doğru güneş gözlüğünü bulmanıza yardımcı olacaktır. Hangi seviyede koruma gereksiniminiz olduğunu, çeşitli güneşten koruma kategorilerinin nasıl farklılık gösterdiğini ve hangi güneş gözlüklerinin belirli bir aktivite için en uygun olduğunu açıklıyoruz.

Tüm yıl boyunca koruma, şıklık ve rahatlık

İyi bir güneş gözlüğü hayatın tadını çıkarmanız anlamına gelir. Ancak bu durum güneş gözlüğü camlarının gereksinimleriniz ve günlük rutinlerinize uygun olmasını gerektirir. Kişi için uyum ne kadar iyiyse güneş gözlüğünü kullanmanın o kadar rahat olacağını unutmayın. Yani gözleriniz parlak ışığa duyarlıysa biraz daha koyu bir renk seçmelisiniz. Parlak ve degrade renkler güneş ışığının az olduğu bulutlu günlerde ideal iken koyu renkler gözlerinizi yoğun güneş ışığında korur.

Lütfen dikkat: renkli camlı güneş gözlükleri veya gözlükler seçerken 400 nm1 değerine kadar tam UV koruma sağladıklarından emin olun. ZEISS'tan güneş gözlüğü camları bu korumayı sağlar ve hiçbir istisna yoktur. Ancak faydalar burada bitmez: doğru eklentilerle bu gözlük camları renk ve kontrast algısını arttırır ve parlak güneş ışığının oluşturduğu rahatsız edici parlamayı veya dikkat dağıtan yansımaları en aza indirir.

Uyum sağlayan güneş gözlükleri

Her gözlük kullanıcısı gözlüğü olmadığında net göremediğini bilir. Bu nedenle reçetenizin bulunduğu bir güneş gözlüğüne sahip olmak harika olur. Ancak sıklıkla aniden bazen çok koyu kalırlar: bir dükkana dışarıdan girdiğinizde, güneş ışığından gölgeye geçtiğinizde veya dışarıda spor yaparken aniden bulutlar geldiğinde. Gözlüklerinizi çıkarmak da çözüm değildir çünkü o zaman net göremezsiniz ve gözleriniz korunmamış olur. Peki gözlüklerinizi sürekli değiştirmeniz mi gerekiyor? Bu pek uygun değil. ZEISS'tan AdaptiveSun güneş gözlüğü camlarıyla artık o andaki duruma uyum sağlayabilen bir güneş gözlüğü var: gözlük camları ışık azalınca saydamlaşıp ama tamamen saydam hale gelmeden devam eden optimum görme sağlarlar. Geleneksel fotokromik gözlük camlarının aksine güneş gözlükleriniz güneş gözlüğü olarak çalışmaya devam eder - güzel görünümlü, şık ve tabii 400 nm değerine kadar tam UV korumalı.

Unutmayın: UV ışığı bulutlu günlerde bile gözlerinize zarar verebildiğinden renksiz gözlük camlarının onları UV radyasyonundan koruması gerekir.  Renksiz gözlük camlarında UV koruma hakkında daha fazla bilgi alın...

Hangi güneş gözlüğü hangi durum için uygundur?

Temel olarak güneş gözlüğü gereken üç ana durumu ayırt ederiz: şehir, araba sürme ve spor için. Her durumda güneş gözlüklerinizin ne çok koyu ne çok açık olması açısından optimum bir renk şiddeti vardır. Yüzde 0 ile 97 ışık emilimi arasında renk seviyeleri seçebilirsiniz - bu da güneş gözlüğünüzü kullanacağınız zaman ve ışık şiddetine göre olacaktır.

Şehirde yürürken veya içerideyken güneş gözlüğü (çok düşük ışık şiddeti)

 Şehirde yürürken veya içerideyken güneş gözlüğü (çok düşük ışık şiddeti)

Alışveriş sırasında kusursuz dost - ve içerideyken şık bir aksesuar; şehirde bulutlu günlerde gezerken veya mekan içinde ışık emilimi yüzde 0 ile 20 arasında olan güneş gözlüğü camları şehir ortamına çok uygundur. İster degrade ister düz renkli olarak gri, parlak mavi veya pembe gibi ayrıca dikkat de çekerler. Hemen hemen sınırsız gözlük camı rengi serimize bakın – mutlaka favori renginizi bulacaksınız! Giyim tarzınıza uyacak bir renk veya geleneksel olmayan bir çerçeve mi istiyorsunuz? Problem değil – mevcut seçenekler sizi şaşırtacak!

Çok az güneş ışığı olan günler için güneş gözlükleri (düşük ışık şiddeti)

Çok az güneş ışığı olan günler için güneş gözlükleri (düşük ışık şiddeti)

Gökyüzü bulutlu olabilir ama bazen güneş çıkar: biraz daha güneşli böyle günlerde yüzde 20 ile 60 arasında orta derecede ışık emilimi olan güneş gözlüğü camları şehirde vakit geçirmek için idealdir. Mavi, yeşil veya pembe gibi şık renkler bu ışık koşullarına mükemmel uyum sağlar. Özellikle rahat bir çözüm arıyorsanız ZEISS'tan PhotoFusion® Teknolojisine sahip fotokromik gözlük camlarını seçin.

Plajda veya suda güneş gözlükleri (orta aralıkta ışık şiddeti)

Plajda veya suda güneş gözlükleri (orta aralıkta ışık şiddeti)

Mavi gökyüzü, parlak güneş ışığı ve bulutsuz bir gün: tatiliniz için mükemmel hava! Suda ve plajda orta aralıkta ışık şiddetiyle vakit geçirirken yüzde 57 ile 82 arasında ışık emilimi olan güneş gözlüğü camları almanızı öneririz. Bu kategorilerdeki renkler ve bir ayna kaplama rahat ve şık bir görünümle mükemmel koruma sağlar - kazanan bir kombinasyon! ZEISS'tan AdaptiveSun güneş gözlüğü camları güneş ile gölge arasında geçiş yapmayı seven herkes için idealdir: bunlarda bir temel renk vardır ve güneş ışığında koyulaşırlar - ve böylece optimum ama halen uygun UV koruma sağlarlar.

Bisikletçiler için güneş gözlükleri (orta aralıkta ışık şiddeti)

Bisikletçiler için güneş gözlükleri (orta aralıkta ışık şiddeti)

Birçok bisiklet sürücüsü parlak güneş ışığından gölgeye ve tekrar geriye hızlı bir şekilde geçmenin nasıl olduğunu bilir. Bazen güneş gözlükleri fazla açıktır, bazen fazla koyudur ama aslında her ışıkta optimum görsel konfor sağlamaları gerekir. Böylece bisiklet sürenler için en iyi seçenek ışık emilimi yüzde 57 ile 82 arasında olan ve biraz daha açık renkli ZEISS güneş gözlüğü camlarıdır. Örneğin amber ve pembe, güneş ışığı çok azken veya hiç yokken bisiklet sürerken idealdir: bu parlak ve yüksek kontrastlı renkler ışık çok azken bile gözün küçük ayrıntıları hızla ve kolayca saptamasını mümkün kılar. Ancak koyu renk seçerseniz göz artık değişen ışığa yeterince hızlı uyum sağlayamaz. Bu nedenle bisiklet sürenler için fotokromik gözlük camları önerilmez. Hangi gözlük camlarının bisiklet sürenler için en uygun olduğunu burada bulabilirsiniz.

Golf oynayanlar için güneş gözlükleri (orta aralık ışık şiddeti)

Golf oynayanlar için güneş gözlükleri (orta aralık ışık şiddeti)

Golf sahası gözleriniz için çeşitli zorluklar oluşturur ve bunlar arasında parlak güneş ışığı ve zorlu geçişler vardır - ayrıca iyi bir skor elde etmek için topu sürekli izlemeniz gerekir. Golf sahası için çok uygun olmayan güneş gözlükleri görsel potansiyelinizi kısaltır ve çok iyi bir puan yapma olasılığınızı da azaltabilir. Böylece golf oynayanlar için iyi bir güneş gözlüğü hem koyulaşmalı hem de aynı zamanda kontrast algısını arttırmalıdır. Özellikle açık ila koyu mor veya sarı-turuncu renkler yeşil yüzeylerde kontrastı arttırarak kontrast algısını optimum duruma getirir ve sahadaki konturları daha belirgin yapar. Bu şekilde golf oyuncusu sahadaki yükseklik farklarını daha iyi tanımlayabilir ve topa vurmadan önce topun gitme yönünü daha iyi değerlendirebilir. Işık emilimi yüzde 40 (tek renkli "ProGolf") veya yüzde 75 ve 25 (degrade "ProGolf grad" – araba sürmek için uygun değildir) olan güneş gözlüğü camları golf oynayanlar için çok uygundur. Golf oynayanların gözlük seçerken nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında daha fazla bilgi alın.

Araba sürme için güneş gözlükleri (orta aralık ila yüksek ışık şiddeti)

Araba sürme için güneş gözlükleri (orta aralık ila yüksek ışık şiddeti)

Maksimum görme rahatlığı yaşarken kendinizi güvende hissedin: araba sürerken optimum görme için güneş gözlüğü camlarınızda rahatsız edici parlamayı (ıslak yolda yansımalar veya güneş ışığı nedeniyle) azaltmak için bir polarizasyon filtresi bulunması ve ayrıca araba sürme için uygun bir renkte olmaları gerekir. Araba sürenlerin ZEISS'tan Skylet® Road gibi özel modifiye renkli ve yüzde 57 ile 92 arasında ışık emilimine sahip normal gözlük camları veya güneş gözlüğü camları kullanmaları önerilir: gözlük camındaki mavi ışık filtresi daha keskin kenarlar ve daha canlı renkler sağlayacak şekilde kontrast algısını arttırır. Skylet® Road renk yoğunluğu, güneş bir bulut arkasında kaybolduğunda mükemmel görme sağlamaya devam ederken ortalamadan daha parlak koşullar için çok uygundur. Eğer üstü açık bir araba sürecekseniz rüzgardan ek koruma için yüzünüzün etrafını saran bombeli gözlük camları düşünmelisiniz. Araba sürenler için gözlük camları hakkında burada daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 

Su sporları için güneş gözlükleri (orta aralık ila yüksek ışık şiddeti)

Su sporları için güneş gözlükleri (orta aralık ila yüksek ışık şiddeti)

Su üzerinde olmak gözlerimiz için çeşitli zorluklar oluşturur: suyun yüzeyi güneş ışığını yansıtıp sıklıkla rahatsız edici tahriş ve yansımalara neden olur. Böylece sörf yapanlar gibi su sporu sevenler ve yelkenciler entegre polarizasyon filtresi ve ayna kaplaması olan güneş gözlüğü camlarından faydalanır. Bu durum rahatsız edici parlamayı en aza indirip engellenmemiş görme sağlar. Su üzerinde vakit geçirmek için renklere bakarsak: genel olarak yüzde 57 ile 92 arasında ışık emilimi idealdir. Yüzde 90 emilimiyle, ZEISS SkyPol Sport güneş gözlüğü camları özellikle yelkencilik ve sörf yaparken oluşan zorlu görsel koşulları karşılamak üzere tasarlanmıştır. Lütfen dikkat: yandan veya aşağıdan ek yansımaları emmek üzere su sporları yaparken yüzün etrafını saran bombeli güneş gözlükleri kullanın.

Dağlar için güneş gözlükleri (aşırı ışık şiddeti)

Dağlar için güneş gözlükleri (aşırı ışık şiddeti)

İster dağın yamaçlarında dolaşın, tırmanın veya dağcılık yapın iyi bir güneş gözlüğü şarttır! Dağlarda olduğu gibi yüksek yerlerde gözlerimizi UV radyasyonunun oluşturduğu hasardan korumalıyız çünkü burada gökyüzü bulutlu veya ortam sisli olsa bile genelde zararlı UV ışığı düzeyleri vardır. Bir buzul üzerinde veya çok yüksek yerlerde olduğu gibi aşırı ışık koşullarında yüzde 80 ile 95 arasında ışık emilimi ve çok koyu rengi olan güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Yüzün etrafını saran bombeli gözlük camları ve çerçeveler de yandan giren ışığı önlemek için önerilir.

İster içeride ister golf sahasında veya dağlarda olsun her aktivite için optimum bir güneş gözlüğü olduğunu görüyorsunuz. Hangi koyuluk oranının veya rengin sizin için en iyisi olduğundan emin değilseniz gözlükçünüzle konuşun. Ve hangi rengi seçerseniz seçin gözlük camlarınızın çizikleri önlemek için sert bir kaplaması ve gözlük camındaki rahatsız edici yansımaları önlemek için bir antireflektif kaplaması olduğundan emin olun.

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Gözlüğümü nasıl dezenfekte edebilirim ve yüzümde maske varken gözlük camlarımın buğulanmasını nasıl önleyebilirim?
Tüm güneş gözlükleri eşit değildir DAHA İYİ GÖRME UV koruma, renklendirme, aynalar, polarize camlar, ve diğerleri hakkında bilmeniz gerekenleri kendi gereksiniminize göre doğru güneş gözlüklerini bulmanıza yardımcı olmak üzere açıklar.
Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Gözde güneş yanığı için ilk yardım Gözlerde güneş yanığını saptamak ve yapılacaklar

İlgili Ürünler