Çocuklar için doğru gözlük çerçeveleri.

Karar vermek asla kolay değildir. Ve çocuklar için gözlük tercihinde önemli olan yalnızca görünümü değildir.

İstatistiklere göre, çocukların yaklaşık olarak beşte biri gözlüğe ihtiyaç duymaktadır. İlk bakışta, renk ve “sadeliği” çocuklar için gözlük tercihinde en önemli faktörlerdir. Sonrasında, çocuğunuz gözlükleri konusunda olumlu hislere sahip olmalıdır. Bununla birlikte, bir ebeveyn olarak çocuğunuz için gözlük çerçevelerini tercih ederken diğer bazı ayrıntılara da dikkat göstermelisiniz. Çocuğunuz için en iyi gözlükleri tercih etmede ipuçlarımız şunlardır:

Çocuklar için uygun gözlükler

Önce çocuğunuzun kendisi için hangi gözlük çerçevesinin doğru olduğunu göstermesine izin vermelisiniz. Eğer renk doğruysa, o zaman çocuğunuz motive olacak ve gözlükleri takmaktan gurur duyacaktır. Onları takarken iyi hissetmesi ve gözlüklere karşı yabancılık çekmemesi için, gözlük çerçevelerinin görünümü çocuğunuza uymalıdır. Temel olarak, çocuklar gözlük çerçevelerine yönelik olarak yetişkinlerle aynı beklentilere sahiptir. Bununla birlikte, daha önemli olanı yüzüne uygun olmasıdır. Çocuklar için gözlükler rahat olmalı ve kaymadan tutarlı şekilde iyi oturmalıdır. Bebekler veya emekleyen çocuklar için bu özellikle önemli bir kriterdir.

Doğru uyum

Gözlük çerçeveleri çok büyük veya çok küçük olmamalı ve bu sebeplerden dolayı çocuğun hareket özgürlüğünü kısıtlamamalıdır. Gözlüklerin boyutu göz yuvasının büyüklüğüne ve çocuğun gözleri arasındaki mesafeye bağlıdır. Gözlüklerin çocuğun yanaklarına oturmaması, basınç izleri ve rahatsızlığa sebep olmaması da önemlidir. Ek olarak, kaşlardan daha yüksek veya yüzden daha geniş olmamalıdır. Genel olarak, daha küçük çerçevelerin çocuğunuzu rahatsız etmesi daha az olasıdır. Aynı zamanda, gözlükler çocuğunuzun tüm yönlerde rahat şekilde görebilmesine yetecek kadar büyük olmalıdır; ve gözlüklerin ortası göz bebeklerinin (pupilla) ortasına ayarlanmalıdır. Çocuğunuzun büyüyünce de bunları kullanması amacıyla çok büyük gözlüklerin satın alınması kesinlikle önerilemez.

Temel olarak, çocuklar için gözlükler yetişkin gözlüklerindeki gibi hassas şekilde merkezlenmelidir. Küçük odaklama hataları bile gözlük camlarının performansını belirgin şekilde zayıflatmaktadır. Geleneksel gözlük odaklama yöntemleri rutin olarak camların optik etkinliğinde en az %40 kayba neden olur. (Bağlantı: hiçbir yüz simetrik değildir).

Malzemeler

Gözlük çerçeveleri için kullanılan malzeme, güçlü, kırılmaz ve hafif olmaları gerektiği anlamına gelen, çocuğun doğal hareket dürtüsü için uygun olmalıdır.
Bazı çocuklar, özellikle nikel olmak üzere, alerjilerden dolayı sıkıntı çekerler. Bu nedenle, saf titanyumdan yapılmış gözlük çerçeveleri çocuklar için iyi bir tercihtir.

Bu çerçevelerin hafif malzemesi son derece güçlüdür ve tüm cilt tipleri titanyumu çok iyi tolere eder. İlave olarak anti-alerjik kaplamalar alerjik reaksiyon riskini en aza indirir. Satın alırken, “saf titanyumdan imal edilmiştir!” etiketine mutlaka bakınız.

Şakaklar ve burun köprüleri

Gözlük çerçevelerinin bir parçası olarak özel dikkat göstermeniz gereken yer yalnızca çok aktif çocuklara veya emekleyen bebeklere sahip olmanız değil, aynı zamanda şakaklardır. Gözlükler doğru konumda kalması gerekirken, şakaklar rahatsızlık verici bir basınca sebep olmamalıdır. Yaylı menteşeler çok güçlüdür ve çerçevelerin uzun ömürlü olmasını sağlar. Gözlükleri bükmek bile bu çocukların gözlüklerine zarar veremez.

Spor sapları da bir seçenek olabilir. Bu saplar esnektir ve çocukların kulaklarına mükemmel şekilde uyar. Kulak kepçesine kadar ulaşmalı ve yumuşak plastikle kaplanmalıdır.

Çocuk gözlüklerinin burun köprüsü mümkün olduğunca büyük temas yüzeyine sahip olmalıdır. Küçük çocukların burun köprüsü daha gelişmediğinden gözlüklerinin burun üzerine iyi oturması çocuk ne kadar küçükse, o kadar önemlidir. Temas yüzeyi geniş olduğu zaman, gözlüklerin ağırlığı da daha iyi dağıtılır. Özellikle çocukların burnuna yumuşak şekilde oturdukları için, yeni bir özellik olarak jel plaketleri de alternatif bir çözüm sağlayabilir.

Çocuklar için spor gözlükleri

Top veya judo sporları, gözlük kullanan çocuklar için özellikle zorludur. Hızlı hareketler normal gözlük çerçevelerinin kaymasına ve rahatsızlık yaratmasına sebep olur. Çocuklar için spor yaparken birçok iyi gözlük uygundur. Modeline bağlı olarak, menteşeleri bulunmayan şakak bölgesiyle birlikte tamamen plastik malzemeden imal edilen, çocuklar için özel spor gözlükleri de vardır. Kafanın arkasından dolanarak takılan şakak bölgelerinde bir esnek bant da gözlüklerin sağlam şekilde oturmasını sağlayabilir.

Eğer çocuğunuz yüzmeye düşkünse, reçeteli camları bulunan yüzme gözlüklerini satın almaya değebilir.

Son olarak

Gözlükleri satın alırken ve sonrasında sabırlı olmak gerekecektir. Emekleyen çocuklar ve özellikle bebekler gözlükleri burunlarının üzerinde tutmadan önce zamana gerek duyacaktır. Çocuğunuz memnun şekilde gözlüklerini taktığı zaman ve yeni aksesuarından dolayı neden gurur duyması gerektiğini anladığı zaman, başarmışsınız demektir. Ayrıca, göz sağlığı uzmanınızın sağlayabileceği hizmetleri kullanmayı unutmayın. Ultrasonik banyo içinde gözlüklerin profesyonel temizliği veya gözlüklerin tekrar ayarlanması, bunları iyi durumda tutar ve çocuğunuzun her zaman uygun şekilde görebilmesini sağlar. Kural olarak, bu tip hizmetler için hiçbir ücret yoktur 

Görme Profilim Kişisel görme alışkanlıklarınızı şimdi belirleyin ve kişiselleştirilmiş gözlük camı çözümünüzü bulun.
Yakınınızdaki ZEISS Gözlükçüsünü Bulun

İlgili Makaleler

Çocuk gözlükleri neden en iyi UV korumayı sağlamalıdır? Bütün ebeveynlerin çocukların gözlerini zararlı Ultraviyole Radyasyonundan (UVR) koruma hakkında bilmesi gerekenler.
Lütfen yardım edin, çocuğumun gözlüğe mi ihtiyacı var? Bebek ve çocuklara düzenli olarak göz muayenesi yaptırmak neden bu kadar önemlidir?

İlgili Ürünler